Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական շահերը համընկնում են․ դեսպան Կոպիրկին
Ռուսաստանի և Հայաստանի ռազմավարական շահերը համընկնում են, երկու երկրների միջև հարաբերությունները շարունակում են դաշնակցային բնույթ ունենալ, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել է Երևանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը:
«Ես ելնում եմ նրանից, և ոչ միայն ես, բայց դա, բնականաբար, նաև Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության դիրքորոշումն է, որ մեր հարաբերություններն ունեն, շարունակում են ունենալ դաշնակցային բնույթ։ Գիտեք, չէ որ մեզ պատմականորեն շատ բաներ են կապում։ Ավելորդ է ասել, հիշատակել այն մասին, ինչը կապում է մեր ժողովուրդներին պատմության շատ դարերի ընթացքում», - ասել է Կոպիրկինը ։
Նրա խոսքով, բացի այդ, երկրներն այսօր ունեն փոխհարաբերությունների շատ լայն գործնական օրակարգ, որը վերաբերում է պետությունների, մարդկանց կենսագործունեության առանցքային ասպեկտներին:
«Համոզված եմ, որ դա ամուր հիմք է, ամուր հիմք, որն ամրության պաշար է տալիս մեր հարաբերություններին։ Ես նաեւ համոզված եմ, որ հիմնական պարամետրերով մեր ռազմավարական շահերը նույնպես օբյեկտիվորեն համընկնում են, դա կրկին ապացուցել է թե ավելի հին, թե ժամանակակից պատմությունը։
Այդ պատճառով, ես կարծում եմ, որ միանգամայն ճիշտ է, որ ռուսական կողմից հստակ դիրքորոշում է տարվում առ այն, որ մեր հարաբերությունները, չնայած բոլոր խնդիրներին, ինչ-որ թյուրըմբռնումներին, արտաքին խաղացողների փորձերին ՝ ճեղքեր մտցնել մեր հարաբերությունների միջեւ իրենց կոնյունկտուրային, աշխարհաքաղաքական շահերի մեջ, պահպանում են եւ պետք է պահպանեն դաշնակցային, ռազմավարական բնույթը», - ասել է Կոպիրկինը։

Стратегические интересы России и Армении сходятся, заявил посол Копыркин
Стратегические интересы РФ и Армении сходятся, отношения между двумя странами продолжают иметь союзнический характер, заявил в интервью РИА Новости посол России в Ереване Сергей Копыркин.
"Я исхожу из того, и не только я, но это, естественно, и позиция руководства Российской Федерации, что наши отношения имеют, продолжают иметь союзнический характер. Знаете, ведь нас очень много чего связывает исторически. Излишне говорить, упоминать о том, что связывает наши народы на протяжении многих веков истории", - сказал Копыркин.
По его словам, помимо этого, у стран сегодня есть очень обширная практическая повестка взаимоотношений, которая касается ключевых аспектов жизнедеятельности государств, людей.
"Убежден, что это прочная основа, прочный фундамент, который дает запас прочности нашим взаимоотношениям. Я также убежден в том, что по основным параметрам наши стратегические интересы тоже объективно сходятся, это доказывала опять-таки история как более давняя, так и история современная. Поэтому, я думаю, что совершенно правильно, что с российской стороны проводится четкая установка на то, что наши отношения, несмотря на все проблемы, на какие-то недопонимания, на попытки внешних игроков внести трещины между нашими отношениями в своих конъюнктурных, геополитических интересах, сохраняют и должны сохранять союзнический, стратегический характер", - сказал Копыркин.