Սպառնալիքներ իրական Հայաստանի գոյության համար
Վերջին շրջանի մտածելու տեղիք տվող հայտարարություններից մեկն այն է, որ ներկայիս իշխանությունը կերտում է իրական Հայաստանը պատմական Հայաստանի փոխարեն: Իրական Հայաստանի թեման, ինքնին, նոր չէ: Այդ մասին շատ էին խոսում անկախ Հայաստանի առաջին տարիների քաղաքական ու հասարակական գործիչները: Զարգացնել և առաջ տանել այս թեման այսօր անհնար է առանց կոշտ դիմադրության Սփյուռքի և Հայաստանի ներսում շատ ազդեցիկ ուժերի կողմից: Սակայն պարզ է, որ այդ նոր, իրական Հայաստանը ստանալու է ռեալ քաղաքականությամբ զբաղվող միջազգային ուժերի ըմբռնումն ու աջակցությունը: Ստորև ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում մեր վերլուծականը իրական Հայաստանի գոյության գաղափարական և քաղաքական հիմքերի վերաբերյալ:
Կարելի՞ է արդյոք հաղթահարել պառակտումը Հայաստանի և Սփյուռքի միջև
Տասնամյակներ շարունակ ընդունված էր համարել, որ Հայաստանի, Արցախի և Սփյուռքի միասնությունը ապահովում էին երկու սյուներ. պայքարը հանուն Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման (կրած վնասի արդարացի հատուցման հարցը) և պայքարը հանուն Լեռնային Ղարաբաղի հայ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի (ԼՂՀ-ի անկախության ճանաչման հարցը): Այս երկու գաղափարները թվում էին շատ ուժեղ, որոնք կարող էին համախմբել, մասնավորապես սփյուռքյան կառույցները և ուղղորդել դրանք դեպի Հայաստան և Արցախ: Հիմա դժվար է միանշանակ գնահատել, թե բավարա՞ր էր արդյոք Սփյուռքի աջակցությունը Հայաստանին այս երկու հարցերի առաջ քաշման և առաջ մղման համար: Բայց չպետք է ապերախտ լինել: Պետք է հասկանալ, որ Սփյուռքի հայրենանվեր գործիչներն ու ակտիվիստները կաշվից դուրս գալով աշխատել են, օգնելու համար Հայաստանին ու Արցախին: Այդ օգնությունը եղել է և՛ խաղաղ ժամանակ, և՛ երկու պատերազմների ժամանակ: Մի կողմ թողնենք նաև այն հարցը, թե ինչպե՞ս է Հայաստանում օգտագործվել այդ օգնությունը և որքանո՞վ է այն ծառայել իր բուն նպատակին: Սա մի առանձին հարց է, որը եթե չքննարկվի, դասեր չեն քաղվելու ապագայի համար: Բայց հիմա խնդիրը այլ է: Հայաստանի ղեկավարներն ասում են, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ընթանում է մի առողջ քննարկում, որի նպատակը հարաբերությունները կարգավորելն է, դիվանագիտական ներկայացուցչություններ փոխանակելը և հաղորդակցության ուղիները վերագործարկելը բացված սահմանների պայմաններում: Դրա ժամկետն էլ հայտնի է: Դա տեղի կունենա այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը ազդանշան տա Թուրքիային: Դա էլ տեղի կունենա Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության պայմանագրի ստորագրումից հետո (եթե տեղի ունենա):
Սփյուռքյան կառույցները հասկանում են, որ Թուրքիան ձգտելու է իրականացնել իր տասնամյակների քաղաքականության կարևոր նպատակներից մեկը՝ ստիպել Հայաստանին հրաժարվելու Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործընթացը արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություն դարձնելուց: Որևէ տեղեկություն առայժմ չկա այն մասին, որ Հայաստանն արդեն տեղիք է տվել այդ ճնշմանը: Սակայն պարզ է, որ առանց միջնորդների և առանց մեծ պետությունների աջակցության բանակցելով Թուրքիայի պես մեծ ու հզոր պետության հետ, Հայաստանի իշխանությունը, ուզած-չուզած զիջելու է: Լևոն Տեր-Պետրոսյանի կառավարման տարիներին ընդունված էր ասել, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ ցանկանում է հաստատել խաղաղ, բարիդրացիական հարաբերություններ առանց նախապայմանների: Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի կողմից կար առնվազն երկու խոշոր նախապայման: Առաջինը՝ հրաժարվել Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման քաղաքական ծրագրից և երկրորդ՝ ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը և հրաժարվել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության գործընթացը առաջ մղելուց:
Ինչպես տեսնում ենք, վերջին տարիների իրողությունն այն է, որ լավ մտածված բազմաքայլ օպերացիաների արդյունքում, Հայաստանը թողնվել է մեն-մենակ Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ: Այս պայմաններում հուսալ, որ ինչ-որ մեկը կօգնի Հայաստանին ավելի հաջող և հարմար դիրքերից երկխոսել Թուրքիայի ու Ադրբեջանի հետ, կատարյալ մանկամտությւն է:
Ինչպես գիտենք, հայոց Սփյուռքը երկու մեծ շերտ ունի: Առաջինը այսպես կոչված հին Սփյուռքն է: Դրանք այն հայերն են, որ հայտնվել են աշխարհի տարբեր երկրներում Հայոց Ցեղասպանությունից հետո: Երկրորդ շերտը նոր Սփյուռքն է: Դրանք Հայաստանից, Ադրբեջանից, Վրաստանից և Ռուսաստանից Եվրոպայում, Ամերիկայում, Կանադայում և Ավստրալիայում հայտնված հայերն են, որոնք ավելի թույլ են կազմակերպված, քան հին Սփյուռքը: Բայց դրա փոխարեն նրանց կապերը Հայաստանի հետ ավելի ամուր են և առօրյա: Այս երկու հատվածների ներդաշնակ զարգացման և համախմբման հարցը շատ ծանր է: Սփյուռքյան ազգային գործիչները գլուխ են ջարդում այս հարցում ընդունելի և հայանպաստ լուծումներ գտնելու համար: Այն բանից հետո, երբ Արցախը հայաթափվեց, իսկ Հայաստանը մնացել է մեն-մենակ Թուրքիայի և Ադրբեջանի դեմ, թվում է թե Սփյուռքին մնում է լոկ ինքնակազմակերպվել համազգային խնդիրները համայնքային շրջանակներում բարձրացնելու և լուծելու համար: Սա թուրքական արտաքին քաղաքական ծրագրի լիակատար հաջողությունն է:
Ի՞նչ հակադրել ադրբեջանական ազգայնական ագրեսիվ գաղափարներին
Այստեղ տեղին չէ վերաշարադրել պատերազմի հաղթանակով արբեցած Ադրբեջանի ազգայնական շրջանակների մոտեցումներն ու դիրքորոշումները: Փաստենք միայն, որ ճիշտ են եղել նրանք, ովքեր տասնամյակներ շարունակ կրկնում էին, որ նվաճելով Լեռնային Ղարաբաղը, Ադրբեջանի ազգայնական իշխող շրջանակները ոչ թե բավարարվելու են ստացածով, այլ զանազան ճանապարհներով փորձելու են զարգացնել իրենց հաջողությունը: Հռչակվել են նույնիսկ գլխավոր նպատակները՝ Զանգեզուր, Սևանա լիճ, Երևան և այլ: Այս պայմաններոմ ակնհայտ է, որ Հայաստանում ուղղակի դեռ չի ընկալված խաղաղությանն ու տարածաշրջանային ապահովությանն ուղղված դիվանագիտական նախաձեռնությունների կարևորությունը: Խոսքն այն մասին է, որ Հայաստանում գտնվեն մարդիկ, ովքեր ի վիճակի են համակարգված աշխատելու Ադրբեջանի հետ խաղաղ երկխոսությունը առաջ տանելու գերբարդ ծրագրերի վրա: Մենք գիտենք, որ այս հարցում Հայաստանում և Ադրբեջանում շատ տարբեր մոտեցումներ են եղել մինչև վերջին տարիները: Հայաստանում միշտ էլ եղել են լայնախոհ մարդիկ, ովքեր մտածել են, որ Հովհաննես Թումանյանի անմահ օրինակով պետք է երկխոսություն ծավալել հանուն խաղաղության և խաղաղ գոյակցության: Ադրբեջանում այդ մարդկանց թիվը շատ ու շատ սահմանափակ է եղել և նրանք եղել են ճնշված ու մեկուսացված: Դրա փոխարեն Ադրբեջանում իշխող գաղափարախոսության տեսք է ստացել համաթյուրքականությունը (պանթուրքիզմը), որն ընդգծում է Թուրքիայի և Ադրբեջանի լիակատար ինտեգրման նշանակությունը: Այսօր Ադրբեջանն է այն երկիրը, որն ամենամեծ չափով գեներացնում է համաթուրքական գաղափարներ, ձայնարկելով թուրքական ազգայնականներին և եղբայրաբար ձեռք մեկնելով Կենտրոնական Ասիայի թյուրքական հանրապետություններին:
Ի՞նչ կարող է անել Հայաստանը: Մեր կարծիքով, նվազագույնը, որ Հայաստանը կարող էր անել, դա մշակելն է այնպիսի ճկուն մեխանիզմներ, որոնք չեն թշնամացնի համաթյուրքականության քաղաքականության կրողներին և չեն դարձնի Հայաստանը չնչին թիրախ համաթյուրքական ատելության համար: Գիտակցու՞մ են արդյոք մեզանում այս հանգամանքը: Ինչ-որ չի երևում: Ճիշտ է, Հայ հասարակությունն իր մեծամասնությամբ արտաքին վտանգը գնահատում է շատ համարժեքորեն: Սակայն պարզ չէ, թե կհերիքի՞ արդյոք մեր քաղաքական տեխնոլոգների և գաղափարախոսների խելքն ու իմաստությունը հրաժարվելու այն կարծրատիպերից, որոնք արտաքին ուժերի ազդեցության և ճնշման տակ որոշիչ են եղել նախորդ 70-80 տարիներին: Այն, առանց չափազանցության, քաղաքական դասակարգը, որը սովետական տարիներից Հայաստանում և Սփյուռքում առաջ է տարել համաթուրքականության ծավալման դեմ պատվար հայության գաղափարը, հիմա ասելիք կամ անելիք ուղղակի չունի: Բայց կարելի՞ է արդյոք այդ շրջանակների կեցվացքի միջի կառուցողական մասը այժմ սկսել իմաստուն կերպով օգտագործել հայկական ներուժը չթուլացնելու, այլ կենսունակ պահելու համար: Հայկական ներուժ ասելով, մենք նկատի ունենք աշխարհի հայերի հնարավորությունը օգնելու Հայաստանին կենսունակ պահելու հայ ժողովրդի դարավոր իղձերը և թույլ չտալու ոտնձգություններ Հայաստանի դեմ: Չէ՞ որ Ադրբեջանը Հայաստանի դեմ նոր պատերազմ չի սանձազերծում ոչ թե այն պատճառով, որ սկսել է սիրել հայերին, այլ այն պարզ պատճառով, որ վախենում է Արևմտյան աշխարհի կողմից մեկուսացվելուց: Համենայն դեպս, աշխարհի մեծ ու փոքր երկրների բազմաթիվ դիվանագետների, քաղաքական գործիչների, լրագրողների և այլ արհեստի մարդկանց միջոցով Ադրբեջանը Հայաստանում ուզում է մի բան պարզել. կարելի՞ է արդյոք Հայաստանը վերադարձնել 1918-1920 թվականների վիճակին, երբ մեր երկրի Թուրքիայի կողմից ճանաչված տարածքը 10000 քառ. կմ.-ից պակաս էր: Սա է Ադրբեջանի համաթուրքական ազգային վերնախավերի այսօրվա մոտեցումը Հայաստանի հանդեպ:
Մեծ վտանգները չեզոքացնելու կոնկրետ ծրագրեր
Հայաստանի հարցերը այսօր լուծում են առանց Հայաստանի: Սա է դառը ճշմարտությունը: Հայկական քաղաքական մտքին, լավագույն դեպքում, տեղային, սահմանափակ դերակատարություն է տրված: Հարց է առաջանում. եթե ներքին հայկական պառակտումը իր տեղը զիջի փոխադարձ հարգանքի միմյանց շահերի ընկալման, ընդունման և ներդաշնակեցման հիման վրա երկխոսությանը, կարելի՞ է արդյոք չեզոքացնել վերոհիշյալ սպառնալիքները: Վստահ կարող ենք արձանագրել, որ շատ ու շատ ազգերի վառ ներկայացուցիչներ տասնակյակներ շարունակ նախանձով են խոսել անհատ հայի բնավորության առավելությունների մասին: Այս առավելությունները ամենադժվարին պայմաններում հայերին բարձրացրել են հատակից և հասցրել լուրջ բարձունքների: Սակայն վաղուց գաղտնիք չէ, որ հայերը հավաքականության մեջ բոլորովին այլ են: Ընդհանրապես արժե մի անկեղծ երկխոսություն ծավալել համահայկական մակարդակով, փորձելով մի վերջին անգամ մոբիլիզացնել հայկական խելքի, ինտելեկտի և կենսունակության ռեսուրսը իրական Հայաստանին ծառայեցնելու նպատակով: Անպայման երկխոսություն է պետք հարևան Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ: Բայց սա բոլորովին ոչ հանձնվելու և սեփական պետությունը նրանց զիջելու դիրքերից: Ովքե՞ր են այն մարդիկ, ովքեր ուզում են մեզ ներշնչել, որ պետք է շնորհակալ լինենք մեր հարևաններից, եթե նրանք մեզ ինչ-որ Հայաստան թողնեն: Սա ի՞նչ ցնդաբանություն է: Հայաստանում խոսում են ամեն ինչի մասին, բացի այս ամենակարևոր հարցերից: Պարզ է, որ ով պատվիրում է, նա էլ թելադրում է երաժշտությունը: Դրա համար էլ մեր հորդորը ուղղում ենք հայկական երաժշտության ամենազոր պատվիրատուներին ուղղել: Եկեք միասին մտածենք իրական Հայաստանի կենսունակության մասին: Եկեք կանխենք հայկական պետականության փլուզման այս ողբերգական գործընթացը:

Угрозы для существования реальной Армении
Одним из заявлений последнего времени, заставляющих думать, является то, что современная власть создает реальную Армению вместо Армении исторической. Тема реальной Армении, сама по себе, не нова. Об этом много говорили политические и общественные деятели первых лет независимой Армении. Развивать и продвигать эту тему сегодня невозможно без жесткого противодействия со стороны очень влиятельных сил внутри Армении и в диаспорах. Однако ясно, что эта новая, реальная Армения получит понимание и поддержку международных сил, занятых реальной политикой. Ниже представляем вниманию читателей нашу аналитику об идеологических и политических основах существования реальной Армении.
Можно ли преодалеть раскол между Арменией и диаспорами
На протяжении десятилетий было принято считать, что единство Армении, Арцаха и диаспор обеспечивали два столпа: борьба за международное признание и осуждение Геноцида Армян (вопрос справедливой компенсации за понесенный ущерб) и борьба во имя права на самоопределение армянского народа Нагорного Карабаха (вопрос признания независимости НКР). Эти две идеи казались очень сильными и способными объединять, в частности, диаспоральные структуры и направить их в сторону Армении и Арцаха. Сейчас трудно однозначно оценить, было ли достаточной поддержка диаспор Армении для поднятия и продвижения вперед этих двух вопросов? Но не нужно быть неблагодарным. Нужно понимать, что патриотически настроенные деятели и активисты диаспор изо всех сил трудились для помощи Армении и Нагорного Карабаха. Эта помощь поступала и в мирное время, и во время двух войн. Оставим в стороне также вопрос, каким образом Армения воспользовалась этой помощью и насколько эта помощь послужила своей цели. Это отдельный вопрос, который, если не обсудить принципиально, то невозможно будет извлечь уроки для будущего. Но сейчас задача другая. Руководители Армении говорят, что между Арменией и Турцией идет здоровое обсуждение, задача которого – урегулирование отношений, обмен дипломатическими представительствами и возобновление работы транспортных коммуникаций в результате открытия границ. Известны также сроки, когда это произойдет. Это будет сразу после того, как Азербайджан отправит сигнал Турции, а это, в свою очередь, произойдет после подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном (если это произойдет).
Диаспоральные структуры понимают, что Турция будет реализовывать одну из важных задач политики многих десятилетий – заставить Армению отказаться от намерения превращения вопроса международного признания и осуждения Геноцида Армян в приоритет внешней политики. До сих пор нет информации о том, что Армения уже уступила в данном вопросе. Однако ясно, что, переговаривая с такой сильной и большой страной, как Турция, без посредников и без поддержки мировых держав, власть Армении, хочешь не хочешь, должна будет уступить. В годы правления Левона Тер-Петросяна принято было говорить, что Армения хочет создать мирные, добрососедские отношения с Турцией без предварительных условий. Напомним, что со стороны Турции были, как минимум, два крупных предварительных условия. Первое – отказаться от политического курса международного признания Геноцида Армян, и второе – признать территориальную целостность Азербайджана и отказаться от продвижения вперед процесса независимости Нагорного Карабаха.
Как видим, реалией последних лет является то, что в результате хорошо и тщательно продуманных многоходовых операций Армения оставлена один на один против Турции и Азербайджана. В этих условиях надеяться на то, что кто-то поможет Армении с более удобных и удачных позиций переговаривать с Турцией и Азербайджаном полный примитивизм.
Как мы знаем, армянские диаспоры состоят из двух больших слоев: первый слой – это так называемые старые диаспоры. Это те армяне, которые утвердились в разных странах мира после армянского геноцида. Второй слой – новые диаспоры. Это армяне – выходцы из Армении Азербайджана, Грузии и России, которые обосновались в Европе, США, Канаде и Австралии. Они менее организованы, чем старые диаспоры, но взамен их связи с Арменией более крепкие и ежедневные. Вопрос гармоничного развития и сплочения этих двух частей армянских диаспор очень сложен. Национальные деятели в диаспорах денно и нощно думают о том, как найти приемлемые решения этого вопроса. После того, как Нагорный Карабах был опустошен в результате исхода карабахских армян, а Армения осталась одна против Турции и Азербайджана, кажется, что диаспорам остается только лучше самоорганизоваться для поднятия и решения общенациональных проблем в общинных кругах, внутри своих стран. Это полная победа турецкой внешнеполитической программы.
Что можно противопоставить азербайджанским националистическим агрессивным идеям?
Здесь не место представить подходы и позиции националистических кругов Азербайджана, которые почевают на лаврах победной войны. Мы только констатируем, что были правы те, кто на протяжении десятилетий утверждали, что, завоевав Нагорный Карабах, правящие националистические круги Азербайджана не удовлетворяться полученным, а различными путями будут пробовать развивать свой успех. Декларированы даже главные задачи – Зангезур, озеро Севан, Ереван и т.д. В этих условиях очевидно, что в Армении до сих пор не понята важность дипломатических инициатив, направленных на мир и региональную безопасность. Речь о том, чтобы найти в Армении людей, которые были бы способны системно работать с Азербайджаном над сверхсложными программами продвижения мирного диалога. Мы знаем, что в этом вопросе до последних лет были совершенно разные подходы в Армении и Азербайджане. В Армении всегда были широко мыслящие люди, которые, по бессмертному примеру Ованнеса Туманяна, думали о важности развертывания диалога во имя мирного сосуществования. В Азербайджане круг этих людей был очень узок и они были подавлены и изолированы. Взамен этого в Азербайджане правящей идеологией стал пантюркизм, который подчеркивает значение полной интеграции Турции и Азербайджана. Сегодня именно Азербайджан стал той страной, которая в наибольшей степени генерирует пантюркистские идеи, всемерно поддерживая турецких националистов и протягивая руку тюркским республикам Центральной Азии.
Что может сделать Армения? По нашему мнению, минимум, что она может сделать – разработать такие гибкие механизмы, которые способны помочь против вражды с носителями пантюркистской политики и не превратят Армению в мишень для общетюркской ненависти. Понимают ли это у нас? Что-то не видно. Правда, армянское общество в своем большинстве внешнюю угрозу оценивает очень адекватно. Однако не ясно, хватит ли ума и мудрости у наших политических технологов и идеологов для отхода от тех стереотипов, которые под влиянием внешних сил и давления были определяющими в прошедшие 70-80 лет? Этот, без преувеличения, политический класс, который, начиная с советских лет в Армении и в диаспорах продвигал идею о том, что армянство является живой дамбой на пути развертывания общетюркских идей сейчас должна просто молчать. Но можно ли позитивную начинку контента этих кругов мудрым образом использовать для недопущения ослабления армянского потенциала? Говоря о национальном потенциале, мы имеем в виду возможность армян мира помочь Армении сохранить многовековые думы и чаяния армянского народа и не допустить поползновений против Армении. Ведь Азербайджан не развязывает новой войны с Арменией не потому, что там начали любить армян, а по той простой причине, что боится быть изолированным со стороны западного мира. Во всяком случае, силами огромной армии дипломатов, политических деятелей, журналистов и людей других специальностей из больших и малых стран мира Азербайджан хочет выяснить одну вещь – можно ли Армению вернуть к положению 1918-1920гг., когда территория нашей страны, признанная Турцией, составляла меньше 10000 кв. км. Это есть подход пантуркистских элит Азербайджана в вопросе Армении.
Конкретные программы для нейтрализации больших опасностей
Вопросы Армении сегодня решаются без Армении. Это горькая правда. Армянской политической мысли, в лучшем случае, уготована роль местного локального фактора. Возникает вопрос, если внутренний армянский раскол уступит свое место диалогу, основанному на взаимном уважении интересов и их гармонизации, то можно ли нейтрализовать вышеназванные угрозы? Можем убежденно констатировать, что очень многие яркие представители разных народов с завистью говорили о превосходствах национального характера отдельно взятого армянина. Эти преимущества в самых трудных условиях поднимали армян со дна на серьезные высоты. Однако давно не секрет, что армяне в общности совершенно другие. Вообще, стоило бы начать серьезный внутринациональный диалог, пытаясь в последний раз мобилизовать ресурс армянского ума интеллекта и живучести для поставления на службу реальной Армении. Безусловно, нужен доверительный диалог с соседним Азербайджаном и Турцией. Но это ни в коем случае не из позиций сдачи на милость или за счет уступок в вопросах государственности. Кто такие люди, которые хотят убедить нас в том, что мы должны быть благодарны нашим соседям, если они оставят нам хоть какую-то Армению? Что это за маразм? В Армении говорят о чем угодно, кроме этих важнейших вопросах. Ясно, что тот, кто платит, тот и заказывает музыку. Именно поэтому, обращаем наш взор в сторону всемогущих заказчиков армянской музыки. Давайте вместе думать о жизнеспособности реальной Армении. Давайте предотвратим этот трагический процесс развала армянской государственности.