Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն արդյունավետորեն կատարում է իր խնդիրները. Զախարովան՝ Լաչինի միջանցքի փակման մասին
Ռուսաստանը մտահոգված է Լաչինի միջանցքի արգելափակմամբ. դա պայմանավորված է հանքերի շահագործման հարցում կողմերի տարաձայնություններով: Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն ու ռուսական խաղաղապահ զորախումբն ակտիվորեն աշխատում են լարվածության թուլացման ուղղությամբ: Մենք ակնկալում ենք մոտ ապագայում լիարժեք տրանսպորտային հաղորդակցության վերականգնում»,- ասել է դիվանագետը:
Նա հիշեցրել է, որ Լաչինի միջանցքն ապահովում է Լեռնային Ղարաբաղի կապը Հայաստանի հետ, գտնվում է ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության տակ:
«Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության ստորագրման ժամանակ կողմերը ստանձնել են համապատասխան պարտավորություններ, որոնք պետք է անշեղորեն պահպանվեն։ Անընդունելի է խնդիրներ ստեղծել քաղաքացիական բնակչության կենսագործունեության համար»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ ստիպված է անդրադառնալ ռուս խաղաղապահների նկատմամբ «մերկապարանոց մեղադրանքներին և սադրիչ գործողություններին»:
«Որտեղից էլ որ դրանք հնչեն, մենք համարում ենք դրանք անթույլատրելի և անարդյունավետ: Ռուսական խաղաղապահ զորախումբն արդյունավետորեն կատարում է իր խնդիրները՝ հանդես գալով որպես տարածաշրջանում կայունության երաշխավոր»,- եզրափակել է ՌԴ ԱԳՆ խոսնակը:

Ожидаем, что в ближайшее время будет восстановлено полноценное транспортное сообщение: МИД РФ
Создание проблем для жизнедеятельности мирного населения неприемлемо, а обвинения в адрес российских миротворцев – контрпродуктивны. Об этом заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя ситуацию, создавшуюся в Лачинском коридоре.
«Мы обеспокоены блокировкой Лачинского коридора. Это связано с разногласиями сторон по поводу эксплуатации шахт. Минобороны РФ и российские миротворческие силы в эти дни ведут активную работу по разрядке ситуации. Ожидаем, что в ближайшее время будет восстановлено полноценное транспортное сообщение», - сообщила дипломат.
Мария Захарова подчеркнула, что коридор обеспечивает связь между Нагорным Карабахом и Арменией и находится под контролем российских миротворческих сил.
«Подписав заявление 9 ноября 2020 года, лидеры России, Армении и Азербайджана взяли на себя соответствующие обязательства, которые необходимо неукоснительно соблюдать. Недопустимо создавать проблемы для жизнедеятельности мирного населения», - сказала Захарова.
Представитель МИД России коснулась и обвинений в адрес российских миротворцев.
«Обвинения и провокационные действия в отношении российских миротворцев, независимо от того, с какой стороны они делаются, неприемлемы и контрпродуктивны. Российский миротворческий контингент эффективно выполняет возложенные на него задачи, выступая гарантом стабильности в регионе», - заключила Мария Захарова.