Ռուս խաղաղապահների աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր կառավարության նիստում հայտարարեց, որ նախկինում  առաջարկել են լուծումներ, որոնք կնվազեցնեին կամ կբացառեին նման կոնֆլիկտային իրավիճակը եւ կլուծեն ռազմականացված շփման գծի հարցը, նկատի ունենալովՓառուխի հետ կապված իրադարձությունները: Այս մասին այսօր՝ մարտի 31-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց
«Առաջարկի էությունը հետեւյալն է. արձանագրել, ֆիքսել շփման գիծը Լեռնային Ղարաբաղում, արձանագրել կողմերի պարտավորությունը՝ չհատել այդ շփման գիծը, գծի երկայնքով հանել բոլոր մարտական հենակետերը, ստեղծել դեմիլիտարիզացված գոտի եւ պայմանավորվածությունների կատարումն ամրացնել կոնկրետ երաշխիքներով: Այս առաջարկությունը չի ընդունվել, բայց երաշխիքների արդիականությունն ակնհայտ է հատկապես հիմա:
Պիտի տեղեկացնեմ, որ Փառուխի ճգնաժամը, ըստ էության, ծագել է պայմանավորվածությունների խախտման արդյունքում: Տարածաշրջանում լարվող իրադրությունը թուլացնելու համար ձեռք էր բերվել պայմանավորվածություն՝ Փառուխ-Խրամորթ հատվածից մի շարք դիրքեր հայելային կերպով հանելու վերաբերյալ եւ այս պայմանավորվածությունը պիտի երաշխավորեր ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը: Հայկական մի քանի դիրքեր հետ են քաշվել, Ռուսաստանի խաղաղապահները տեղակայվել են նշված հատվածում, սակայն նրանց աչքի առաջ ադրբեջանցիները ներխուժել են խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի:
Մենք ցավով ենք արձանագրում սա եւ այն, որ չնայած ՌԴ Պաշտպանության նախարարության, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, ՄԱԿ-ի հստակ հայտարարություններին ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի այսօրվա դրությամբ շարունակվում է:
Մենք ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ քայլեր կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների դուրսբերումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց ապահովելու եւ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված ստատուս քվոն վերականգնելու համար:
Ակնկալում ենք նաեւ, որ ներխուժման ընթացքում եւ դրանից հետո խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչների գործողությունները, որոնց մասին նշեցի, կամ հնարավոր անգործությունը, արժանանան պատշաճ քննության: Եկեք չմոռանանք նաեւ, որ այս իրադարձություններից առաջ Խրամորթ գյուղի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերը 10 օր շարունակ ականանետային կրակ էին բացում: Լեռնային Ղարաբաղի մի շարք գյուղերում հրաձգային զենքերով կրակում էին և կրակում են բնակելի տների եւ գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող մարդկանց, տեխնիկայի, տրակտորների ուղղությամբ, բնականաբար, ղեկին գտնվող մարդկանց: Նման դեպքեր են արձանագրվել Նոր Շեն, Ամարաս, Թաղավարտ գյուղերի ուղղությամբ, իսկ 2021 թվականի հոկտեմբերի 9-ին Մարտակերտում գյուղատնտեսական աշխատանքներ իրականացնող տրակտորիստ է սպանվել՝ տրակտորի ղեկին, ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից, խաղաղապահների ներկայությամբ»,-հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ սյս գործողությունների ակնհայտ նպատակը Լեռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտումների քաղաքականությունը ավարտին հասցնելն է:

На глазах российских миротворцев азербайджанцы ворвались в зону их же ответственности – надеемся, что действия или бездействие российских миротворцев в Парухе удостоятся должного расследования: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на сегодняшнем заседании правительства, касаясь вторжения азербайджанских ВС в арцахское село Парух и близлежащие территории, напомнил, что ранее армянская сторона предлагала решения, которые уменьшили или исключили бы конфликтную ситуацию в Арцахе и решили бы вопрос военизированной линии соприкосновения.
«Суть предложения заключается в следующем: зафиксировать линию соприкосновения в Нагорном Карабахе, закрепить обязательство сторон не переходить линию соприкосновения, снять вдоль линии все боевые опорные пункты, создать демилитаризованную зону и закрепить выполнение договоренностей конкретными гарантиями. Это предложение не было принято, но актуальность гарантий очевидна особенно сейчас. Должен сообщить, что кризис возле села Парух, по сути, возник в результате нарушения договоренностей. Так, для ослабления напряженности в регионе была достигнута договоренность о зеркальном отводе ряда позиций из села Храморт, и выполнение этой договоренности должен был гарантировать миротворческий контингент РФ. Несколько армянских позиций, согласно договоренности отступили, российские миротворцы были размещены на указанном участке, однако на их глазах азербайджанцы вторглись в зону их же ответственности.
Мы с сожалением констатируем это и то, что, несмотря на четкие заявления Министерства обороны РФ, США, Франции, ООН, вторжение подразделений азербайджанских вооруженных сил в Нагорный Карабах в зону ответственности миротворческого контингента Российской Федерации на сегодняшний день продолжается.
Мы ожидаем, что миротворческий контингент РФ в Нагорном Карабахе предпримет конкретные шаги для обеспечения вывода азербайджанских подразделений из зоны ответственности миротворцев и восстановления статуса-кво, зафиксированного в трехстороннем заявлении от 9 ноября 2020 года. Надеемся также, что действия представителей миротворческого контингента в ходе и после вторжения азербайджанских ВС, их возможное бездействие, удостоятся должного расследования.
Давайте не забывать также о том, что до этих событий Вооруженные Силы Азербайджана 10 дней подряд открывали минометный огонь в направлении села Храморт. В ряде сел Нагорного Карабаха стреляли стрелковым оружием в направлении жилых домов и людей, осуществляющих сельскохозяйственные работы, техники, тракторов, находившихся за рулем людей. 9 октября 2021 года в Мартакерте был убит тракторист, осуществляющий сельскохозяйственные работы, за рулем трактора, азербайджанским снайпером, в присутствии миротворцев», - заявил Никол Пашинян, добавив, что очевидной целью подобных действий является завершение политики этнических чисток в Нагорном Карабахе.