ՌԴ-ի ցանկացած սայթաքում ուղիղ ձեւով անդրադառնալու ՀՀ-ի վրա. Փորձագետներ
Մենք մերժում ենք ամբողջ աշխարհում, դժբախտաբար այսօր նաեւ Հայաստանում տարածվող ռուսաոբիան, բայց ի տարբերությունն ռուսաֆոբիա հրահրողների մենք երբեք արեւմտաֆոբիա չենք հրահրում։ Այո, կան խնդիրներ, բայց այդ խնդիրները պետք է քննարկվեն հնարավորինս պրագմատիկ դաշտում առանց ՀԱՊԿ-ից կամ ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու, ինչը մեղմ ասած ծայրահեղական եւ չափազանց վտանգավոր: «Հայ-թուրքական եւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարները. նոր հնարավորություններ եւ/կամ նոր սպառնալիքներ եւ մարտահրավերներ» թեմայով քննարկման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց պատմաբան Ալեքսանդր Սաֆարյանը։
ՍԻՄ նախագահ Հայկ Բաբուխանյանն էլ անդրադարձավ Ռուաստանին՝ պատերազմը չկանգնեցնելու մեջ մեղադրողներին, վստահեցնելով, որ ՌԴ-ն այսօր երկրորդ ճակատ բացել չի կարող եւ, որ պետք է ամեն բան անենք նոր պատերազմը կանխելու համար։ Նա, մասնավորապես, նկատեց․ «ՀՀ-ն այսօր իր բոլոր ռեսուրսներով՝ տնտեսական, ռազմական, դիվանագիտական, ի վիճակի չէ դիմագրավել թուրք-ադրբեջանական ագրեսիային, որի թիկունքում կանգնած է առաջին հերթին արեւմուտքը։ Բայց մեղադրել ՌԴ-ին պատերազմը չկգանցնելու մեջ, երբ ինքնդ չես հայտարարում ագրեսիայի մասին, չես մտցնում ռազմական դրություն, մեղմ ասած անտրամաբանական է: Սրա նպատակը՝ հակառուսական տրամադրություններ ձևավորելն է։ Հաջորդ, Ռուաստանը չի բացելու այսօր երկրորդ ճակատ Թուրքիայի դեմ, ինչքան էլ ռուս-թուրքական հարաբերություններում խորը հակասություններ լինեն։ Մեզ հայերիս եւս ձեռք չի տալիս, որ այսօր ՌԴ-ն եւ Թուրքիան իրար հետ ռազմական բախում սկսեն, որովհետեւ դա լինելու է մեր տարածքի վրա եւ մեր ժողովրդի հաշվին։ Եվ անկախ նրանից, թե ով կհաղթի, մենք կտուժենք»:
«Նորավանք» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունն էլ խորհուրդ տվեց ՀՀ-ում կատարվող իրողություններին նայել աշխարհաքաղաքական խորապատկերի համատեսքստում․ «Մենք պետք է կարողանանք ադեկվատ գնահատել իրողությունները, ոչ մաիյ լոկալ Հայաստանի մակարդաով։ Այսօր աշխարհում ընթանում է համաշխարհային պատերազմ։ Եվ եթե խոսենք Հայաստան սուբյեկտի մասին, ապա պետք է հասկանանք, որ ՀՀ-ն այսօր գտնվում է «գրավյալ երկրների» ցանկում, որովհետեւ այն գրավվել է գունավոր հեղափոխության տեխնոլոգիաների միջոցով՝ 2018-ին»։
Միջազգայնագետ Գրիգորի Բալասանյանն իր հերթին նշում է, որ հայ-թուրքական կարգավորման բանալին պետք է փնտրել Մոսկվայում․ «Մենք արցախյան առաջին պատերազմը հաղթել ենք Խորհրդային Հայաստանի պետական կառավարման համակարգով, երկրորդ պատերազմը պարտվել ենք անկախ Հայաստանի պետական կառավարման համակարգով, ցավոք սրտի։ Այսինքն մենք կառավարման համակարգը փոխելու խնդիր ունենք ամբողջությամբ։ Այսինքն մենք պետք է վերաիմաստավորենք ապագա Հայաստանի առաջնահերթությունները»։
Ինչ վերաբերում է արտաքին մարտահրավերները հաղթահարելուն ուղղված քայլերին, ապա, ըստ փորձագետի, դրա միակ լուծումը «3+3» ձեւաչափն է: «Այսինքն մեր խնդիրները պետք է լուծենք մեր տարածաշրջանի շրջանակներում , մենք պետք է հասկանանք, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման բանալին գտնվում է Մոսկվայում»,- նկատում է նա։
Ռազմական փորձագետ Գեւորգ Գրիգորյանն էլ կարեւորեց ազգային շահի կարեւորության հանգամանքը․ «Որպեսզի ունենանք տնտեսություն, պետք է ունենանք պետականություն, եթե չունենք ոչինչ, ապա մենք ոչինչ ենք։ Բոլորը խոսում են պատերազմի մասին, բայց ոչ ոք չի գիտակցում, որ այդ պատերազմը չի լինելու մեկիս բակում կամ մեկիս գյուղում, այդ պատերազմը լինելու է կործանար մեր պետականության համար։ Իսկ ինչ ենք մենք անում` միայն խոսում ու քննարկում ենք, իսկ երբ պետք է հստակ քայլեր իրականացնենք։ Ու ցանկացած ժամ, օր կորցնելը կործանարար է լինելու մեր պետականության համար, եթե օր առաջ չսթափվենք։ Իսկ սթափվելու համար պետք է լինենք միասնական, որպեսզի կարողանանք դիմակայել ցեղասպան թուրքին»։
Քննարկման ներկա բոլոր փորձագետները միակարծիք էին մեկ հարցում՝ պետք է ամեն ինչ անել, որպեսզի ՀՀ-ում կանխվի ռուսաֆոբիան, քանի որ ՌԴ-ի ցանկացած սայթաքում ուղիղ ձեւով անդրադառնալու ՀՀ-ի վրա։

Любые промахи России напрямую отразятся на Армении: Эксперты
Мы отвергаем распространяющуюся по всему миру русофобию. Сегодня, к сожалению, и в Армении есть подобные силы, но мы, в отличие от провоцирующих русофобию сил, никогда не провоцируем антизападные настроения. Да, есть проблемы, но эти проблемы должны обсуждаться в максимально прагматичном полеб без призывов о выходе из ОДКБ или ЕАЭС, что, мягко говоря, крайне опасно. Подобное мнение на «мозговом штурме» на тему «Процесс урегулирования армяно-азербайджанских и армяно-турецких отношений: новые возможности и/или новые угрозы и вызовы», организованном Евразийским экспертным клубом, высказал историк Александр Сафарян.
Председатель партии «Союз «Конституционное право»» Айк Бабуханян, в свою очередь, коснулся обвинений в том, что Россия не останавливает войну, заверив, что РФ сегодня не может открыть второй фронт и что мы сами должны сделать все для предотвращения новой войны. Он, в частности, заметил: «Армения сегодня всеми своими ресурсами - экономическими, военными, дипломатическими - не в состоянии противостоять турецко-азербайджанской агрессии, за которой стоит, в первую очередь, Запад. Но обвинять РФ в том, что она не протягивает тебе руку в том случае, когда ты сам не заявляешь об агрессии, не вводишь военного положения, мягко говоря, нелогично. Цель подобной политики - формирование антироссийских настроений. Надо понимать, что Россия сегодня не откроет второго фронта против Турции, как бы ни были глубоки противоречия в российско-турецких отношениях. Нам, армянам, тоже не на руку военное столкновение между Россией и Турцией, поскольку это будет на нашей территории и за наш счет. И независимо от того, кто победит, пострадаем мы».
Директор Научно-образовательного фонда «Нораванк» Гагик Арутюн посоветовал взглянуть на происходящие в РА реалии в контексте геополитических процессов: «Мы должны суметь адекватно оценить реалии. Сегодня в мире идет глобальная война. И если говорить о нас, то мы должны понять, что Армения сегодня находится в списке «оккупированных стран», потому что она была захвачена технологиями цветной революции в 2018 году».
В свою очередь эксперт-международник Григорий Баласанян отмечает, что ключ к армяно-турецкому урегулированию нужно искать в Москве: «Мы выиграли первую арцахскую войну по системе государственного управления Советской Армении, вторую войну проиграли по системе государственного управления независимой Армении, к сожалению. То есть у нас есть задача полностью изменить нашу систему управления, мы должны переосмыслить приоритеты будущей Армении».
Что касается шагов, направленных на преодоление внешних вызовов, то, по мнению эксперта, они должны осуществляться в рамках формата «3+3». «То есть мы должны решить наши проблемы в рамках нашего региона, мы должны понять, что ключ к нормализации армяно-турецких отношений находится в Москве»,- заметил он.
Военный эксперт Геворг Григорян, в свою очередь, подчеркнул важность соблюдения национальных интересов: «Чтобы иметь экономику, нужно иметь государственность, если у нас ничего нет, то мы не может рассчитывать ни на что. Все говорят о войне, но никто не осознает, что эта война не будет ни во дворе, ни в селе, эта война будет разрушительной для нашей государственности. А что мы делаем - только говорим и обсуждаем, а когда должны предпринять четкие шаги? Потеря любого часа, дня будет разрушительной для нашей государственности. Чтобы преодолеть существующие вызовы мы должны консолидироваться, быть едины».
В своих выступлениях все эксперты были единодушны в одном вопросе: нужно сделать все, чтобы предотвратить русофобию в Армении, поскольку любой промах РФ прямо отразится на Армении.