Պուտինը Փաշինյանին չի ստիպել Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին, դա սուտ է. Լավրով
Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս դարձնելու որոշումը կայացվել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական մասնակցությամբ: Այս մասին հոկտեմբերի 2-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ամփոփելով ՛՛Վալդայ՛՛ միջազգային բանավիճային ակումբի 20-րդ ամենամյա նիստը եւ հիշեցնելով, որ ինքն էլ այդ մասին բազմիցս խոսել է, եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ է այդ առիթով արտահայտվել։
՛՛Երեւանում գործիչների հայտարարությունները, թե 2020 թվականի նոյեմբերին պատերազմը դադարեցնելու մասին պայմանավորվածությունը ստորագրելով՝ Պուտինը ստիպել է Փաշինյանին Ղարաբաղը հանձնել Ադրբեջանին, սուտ է։ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի այդ պայմանագրում նշված էր, որ Ղարաբաղը ռուսական խաղաղապահ զորակազմի պատասխանատվության գոտին է։ Եվ կար ընդհանուր ըմբռնում, որ Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի շուրջ երկխոսությունը կշարունակվի՛՛,-ասել Է Լավրովը:
՛՛Բայց երբ մեկ կամ 1.5 տարի անց Պրահայում կայացած ինչ-որ հերթական եվրոպական գագաթնաժողովում Փաշինյանը ստորագրեց մի փաստաթղթի տակ, որում ասվում է, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը միմյանց ճանաչում են 1991 թվականի սահմաններում ՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի համաձայն, ամբողջ հարցը փակված է: Հետագայում նա ևս մեկ անգամ օգտագործեց այդ տերմինը Բրյուսելում 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի մասին, եթե չեմ սխալվում՛՛, - ասել է ռուս նախարարը։
Ընդ որում, նրա խոսքով, այն փաստաթղթում, որի մասին խոսվում է, եւ որը տարածվել է Եվրամիության կողմից, չի ասվում, որ ՛՛Հայաստանը մտահոգված է հայերի ճակատագրով, որոնք Ղարաբաղում ապրել են, եւ որ այդ ճակատագրով բոլորը պետք է զբաղվեն, որպեսզի նրանք ստիպված չլինեն տառապել՛՛:
՛՛Բայց մեր խաղաղապահներն այս իրավիճակում անում են այն ամենը, ինչ կարող են։ Մենք չենք կարող զսպել մարդկանց, ովքեր ցանկանում են Ղարաբաղից հեռանալ Ռուսաստան։ Մենք աշխատում ենք ադրբեջանցի գործընկերների, հարևանների հետ՝ Ղարաբաղում իրավիճակի կայունացման նպատակով, որպեսզի այնտեղ վստահություն ստեղծենք, որպեսզի պայմաններ ստեղծենք հայերի և ադրբեջանցիների նորմալ համատեղ կյանքի վերսկսման համար։ Ակնկալում եմ, որ Երեւանում եւս պետք է շահագրգռված լինեն դրանում և ջանքեր կգործադրեն դրա համար՛՛,-ասել է նա:

Путин не заставлял Пашиняна отдавать Карабах Азербайджану, это- ложь: Лавров
АрмИнфо. Решение о том, чтобы Нагорный Карабах стал частью Азербайджана, принималось при непосредственном участии премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Об этом 2 октября в беседе с журналистами заявил глава МИД России Сергей Лавров по итогам 20-го ежегодного заседания Международного дискуссионного клуба "Валдай", напомнив, что и сам об этом неоднократно говорил, и президент РФ Владимир Путин по этому поводу высказывался.
" Заявления деятелей в Ереване, что подписав договоренность о прекращении войны в ноябре 2020 года, Путин заставил Пашиняна отдать Карабах Азербайджану - это ложь. В этом договоре от 10 ноября 2020 года было отмечено, что Карабах является зоной ответственности российского миротворческого контингента. И было общее понимание, что диалог об окончательном статусе Карабаха будет продолжен", - сказал Лавров.
"Но когда год спустя, или 1.5 года - на каком-то очередном европейском саммите в Праге Пашинян подписался под документом, который гласит, что Армения и Азербайджан признают друг друга в границах 1991 года, в соответствии с Алма-Атинской декларацией - всё вопрос закрыт. В последствие он еще раз употребил этот термин об Алма-Атинской декларации 1991 года в Брюсселе, если не ошибаюсь", - сказал российский министр.
По его словам, причем в том документе, о котором идет речь, и который был Евросоюзом распространен, не сказано, что "Армения обеспокоена судьбой армян, которые в Карабахе жили, и что этой судьбой всем как-то нужно заняться, чтобы им не пришлось страдать".
"Но, наши миротворцы вот в этой ситуации делают всё, что они могут. Мы не можем сдержать людей, которые хотят уйти из Карабаха в Россию. Мы работаем с азербайджанскими коллегами, соседями на предмет стабилизации обстановки в Карабахе, чтобы там укрепить доверие, чтобы создать условия для возобновления нормальной совместной жизни армян и азербайджанцев. Рассчитываю, что и в Ереване тоже должны быть в этом заинтересованы и будут прилагать усилия для этого", - сказал он.