Պուտինը Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ ՌԴ Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամները քննարկել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տիրող իրավիճակը ՝ նշելով միջնորդական ջանքերում Մոսկվայի պատրաստակամությունը: Այս մասին հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, փոխանցում է "ՌԻԱ Նովոստի" -ն։
"Տեղի է ունեցել մտքերի մանրամասն փոխանակում հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակի վերաբերյալ", - ասել է նա:
"Խիստ մտահոգություն է հայտնվել շարունակվող էսկալացիայի կապակցությամբ, շեշտվել է կողմերի կողմից հրադադարի ռեժիմի ապահովման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ միջնորդական գործողությունների պատրաստակամությունը", - հայտնել Է Պեսկովը:
Նշենք, որ հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանին, Տավուշի մարզում և Ադրբեջանի Թովուզի շրջանում ռազմական իրավիճակը կտրուկ սրվել է: Հուլիսի 13-ից հրետակոծություններ են ընթանում ։ Ադրբեջանական զինուժը ականանետերից գնդակոծել է հայկական սահմանամերձ Չինարի գյուղը, ինչպես նաև հարվածային անօդաչու սարք է կիրառել սահմանամերձ հայկական Բերդ քաղաքի ուղղությամբ:
Ըստ ՀՀ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության ՝ լոկալ բախումների արդյունքում Ադրբեջանը կորցրել է մարտական հենակետը: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել է իր կողմից 12 զոհված զինվորականների մասին: Երեւանը հայտնել է 4 զոհերի եւ 36 վիրավորների մասին:
Հուլիսի 16-ին ՝ ժամը 03:40-ի սահմաններում, ՀՀ զինված ուժերի սահմանապահները կրկին նկատել են հակառակորդի տեղաշարժը: Շրջանաձև պաշտպանության միջոցով հայկական ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի դիվերսիոն երկրորդ ներթափանցման փորձը: Ինտենսիվ մարտից հետո հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել։
Այս ընթացքում ադրբեջանական ստորաբաժանումները գնդակոծում են Տավուշի մարզի Այգեպար, Մովսես, Ներքին Կարմրաղբյուր, Չինարի գյուղերը և Բերդ քաղաքը ' կիրառելով Դ-30 հաուբից և ականանետ:
Գնդակոծության հետեւանքով վնասվել են բնակելի տներ, քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ։ Գնդակոծվել է Այգեպար գյուղի մանկապարտեզը։
Գնդակոծության տակ գտնվող համայնքների բնակիչները, այդ թվում ՝ երեխաներն ու ծերերը, չեն լքել իրենց տները և թաքնվում են ապաստարաններում ու նկուղներում ։

Путин обсудил с Совбезом ситуацию на границе Армении и Азербайджана
Президент России Владимир Путин и постоянные члены Совета безопасности РФ обсудили ситуацию на границе Армении и Азербайджана, отметив готовность Москвы к посредническим усилиям. Об этом сообщил пресс-секретарь главы государства Дмитрий Песков по итогам состоявшегося в режиме видеосвязи совещания, передает РИА Новости.
"Состоялся подробный обмен мнениями по ситуации на армяно-азербайджанской границе", - сказал он.
"Была выражена крайняя обеспокоенность в связи с продолжающейся эскалацией, акцентирована настоятельная потребность для обеспечения сторонами режима прекращения огня, а также готовность к посредническим действиям", - сообщил Песков.
Отметим, что с 12 июля военная ситуация на армяно-азербайджанской границе, в районе Тавушской области Армении и Товузского района Азербайджана, резко накалилась. С 13 июля ведутся артиллерийские обстрелы. Азербайджанские ВС обстреляли армянское приграничное село Чинари из минометов, также применили ударный беспилотник в направлении приграничного армянского города Берд.
По сообщению Министерства обороны Армении, в результате локальных стычек Азербайджан потерял боевой пост, который обеспечивал сообщение для опорного пункта ВС Азербайджана. Минобороны Азербайджана сообщило о 12 погибших военных со своей стороны. Ереван сообщил о 4 потерях и 36 раненых со своей стороны.
16 июля в районе 03:40 утра, пограничники ВС Армении заметили вновь передвижение противника. Заняв круговую оборону, армянские подразделения предотвратили попытку диверсионного проникновения противника. После интенсивного боя противник, неся потери, был отброшен назад.
Все это время азербайджанские подразделения обстреливают села Айгепар, Мовсес, Неркин Кармрахбюр, Чинари и город Берд Тавушской области Армении, применяя миномет и гаубицу Д-30.
В результате обстрела повреждены жилые дома, гражданские инфраструктуры. Обстрелян детский сад села Айгепар.
Жители общин, находящихся под обстрелом, в том числе дети и старики, не покидали свои дома и укрываются в убежищах и подвалах.