Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել անկանխիկ շրջանառության ծավալի ավելացման ծրագրերը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն՝ գերատեսչության 2022 թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը, Պետական վերահսկողական ծառայության ղեկավար Ռոմանոս Պետրոսյանը, վարչապետի աշխատակազմի պաշտոնյաներ, ԱՍՀՆ աշխատակազմի ղեկավար կազմը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը և փոխնախարարները ներկայացրել են ըստ ոլորտների կատարված աշխատանքները։
Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման ծրագրերի մասով զեկուցվել է, որ ընթացիկ տարում մեկնարկել և շարունակվում է երրորդ և հաջորդ երեխայի ծննդով պայմանավորված պետական աջակցության ծրագիրը (մինչև երեխայի 6 տարեկան լրանալը), շարունակվել են երեխա ունեցող ընտանիքների բնակարանային ապահովության պետական աջակցության ծրագրերը։
2023 թ. հունվարի 1-ից մինչև 2 տարեկան երեխայի խնամքի նպաստ կնշանակվի նաև քաղաքաբնակ չաշխատող մայրերին. աշխատանքի վերադառնալիս ևս վճարում կկատարվի նպաստի 85 տոկոսի չափով՝ ներկայիս դադարելու փոխարեն։ Մշակվում է Ժողովրդագրության ռազմավարությունը, որը կներկայացվի 2023 թ. փետրվարին։
Կենսաթոշակային ապահովության ոլորտում աճում է անկանխիկ շրջանառության ծավալը․ կենսաթոշակների շուրջ 77 տոկոսը վճարվում է անկանխիկ եղանակով։
2023-ից՝ 1000-ից ավելի բնակիչ ունեցող գյուղերում, իսկ 2024 թ.-ից՝ բոլորը (բացառությամբ 75 տարեկանից բարձր և հաշմանդամության 1-ին կամ 2-րդ խումբ ունեցողների), կենսաթոշակը կստանան անկանխիկ եղանակով: 2022 թ. միջին կենսաթոշակը 43.500 ՀՀ դրամից դարձել է 46.200, նվազագույնը՝ 26.500 ՀՀ դրամից 31.600։ Մեկնարկել է կենսաթոշակի և նպաստի 10 տոկոս հետվճարի միջոցառումը. կենսաթոշակային քարտեր սպասարկող 4 բանկ միացել է նախաձեռնությանը, որոնց ծածկույթը անկանխիկ վճարումներում կազմում է ավելի քան 60 տոկոս։ Նոյեմբեր ամսվա տվյալներով՝ շուրջ 60.000 շահառու իր կենսաթոշակից (նպաստից) ծախսերի 66 տոկոսը կատարում է անկանխիկ։
Սոցիալական երաշխիքների ոլորտում՝ մշակվել է «Սոցիալական աջակցության մասին» ՀՀ օրենքի խմբագրված նախագիծը, որը թույլ կտա հասցեական արձագանքել կարիքներին և ընդլայնել ծառայությունների տեսակները։ Աղքատության փուլային հաղթահարման նպատակով շուրջ 300 շահառու (յուրաքանչյուրը) ստացել է մինչև 1.6 մլն ՀՀ դրամ բիզնես դրամաշնորհ, գործարկվել են սոցիալական շտապօգնության մեխանիզմների և սննդային քարտերի տրամադրման պիլոտային ծրագրերը։ Մշակվել են անապահովության գնահատման նոր բանաձևը և հայեցակարգի նախագիծը:
Աշխատանքի և զբաղվածության ոլորտի բարեփոխումների շրջանակում՝ 2023 թ. հունվարի 1-ից կբարձրանա նվազագույն ամսական աշխատավարձը՝ 68.000 ՀՀ դրամի փոխարեն այն կկազմի 75.000 ՀՀ դրամ։
Ընթացքի մեջ են Աշխատանքային օրենսգրքի փոփոխությունները. նախատեսվում է 266 հոդվածից փոփոխել 125-ը։ Հաջորդ տարում նախատեսվում է շրջանառել զբաղվածության ռազմավարությունը։ 2022թ. սեզոնային զբաղվածության ապահովման ծրագրից օգտվել է 1179 քաղաքացի, արցախցիների համար աշխատանքային փորձի ձեռքբերման և վարձատրվող հասարակական աշխատանքների միջոցառումից՝ 326 անձ, 2016թ. և 2020թ. ռազմական գործողությունների մասնակիցների զբաղվածության ապահովման ծրագրից՝ 276 անձ։
Ընթացիկ տարում շարունակվել է սոցիալական ծառայությունների տրամադրումը խոցելի խմբերին՝ երեխաներին, տարեցներին, հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կանանց, թրաֆիքինգի և շահագործման ենթարկված անձանց։ Առաջիկայում նախատեսվում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նոր համակարգի ներդնում, որը թույլ կտա իրականացնել անձի կարիքների բազմակողմանի գնահատում և տրամադրել անհատական կարիքներին համարժեք սոցիալական ծառայություններ:
Հաշվետվության ներկայացումից հետո քննարկում է ծավալվել ժողովրդագրության, կենսաթոշակային ապահովության, սոցիալական աջակցության, զբաղվածության, սոցիալական խնամքի ծառայությունների, նաև մյուս ուղղություններով ընթացիկ արդյունքների ու հետագա անելիքների շուրջ: Ամփոփելով մտքերի փոխանակությունը՝ վարչապետը հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է առաջիկայում ներկայացվելիք Ժողովրդագրության ռազմավարության մեջ արտացոլել այն միջոցառումները, որոնք միտված կլինեն մինչև 2050 թ. Հայաստանի վերափոխման ռազմավարությամբ բնակչության թիվը 5 միլիոնի հասցնելու նպատակադրմանը: Վարչապետը նաև նշել է ծնելիության խրախուսմանը և ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավմանն ուղղված միջգերատեսչական քաղաքականությունների համադրելիության կարևորությունը:
Կենսաթոշակային ապահովության ոլորտի մասով՝ Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է շարունակել անկանխիկ շրջանառության ծավալի ավելացման և կենսաթոշակառուի զբաղվածության ապահովման ուղղությամբ ծրագրերը:
Վարչապետն անդրադարձել է աղքատության հաղթահարման պետական ծրագրերին և հանձնարարել դրանցում պարտադիր նախատեսել կրթական բաղադրիչ, քանի որ աղքատության մշակույթի հաղթահարման բանաձևը նախևառաջ կրթությունն է:
Աշխատանքի խրախուսմանն ուղղված միջոցառումների շարքում Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է նաև կամավոր աշխատանքի ոլորտի օրենսդրական կարգավորումը, որը կնպաստի մարդկային կապիտալի զարգացմանը:
Կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է ակտիվ հանրային իրազեկում և մշտադիտարկում իրականացնել ԱՍՀՆ բարեփոխումների ու ծրագրերի վերաբերյալ:

Премьер-министру представлен отчет о деятельности министерства труда и социальных вопросов за 2022 год
Премьер-министр Никол Пашинян посетил министерство труда и социальных вопросов с целью обсуждения доклада о деятельности ведомства в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьер Мгер Григорян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян, министр финансов Тигран Хачатрян, руководитель Службы государственного надзора Романос Петросян, сотрудники аппарата премьер-министра, руководящий состав аппарата министерства и другие должностные лица.
Министр труда и социальных вопросов Нарек Мкртчян и заместители министра представили программы и мероприятия министерства по отраслевым направлениям.
По части программ по улучшению демографической ситуации было доложено, что в текущем году стартовала и продолжается программа государственной поддержки по случаю рождения 3-го и следующего ребенка (до достижения ребенком 6 лет), а также были продолжены программы государственной поддержки жилищного обеспечения семей с детьми. С 1 января 2023 года пособие по уходу за ребенком до 2 лет будет также назначаться неработающим матерям, проживающим в городе, а в случае возвращения на работу выплачиваться сумма в размере 85% пособ ия. Разрабатывается Демографическая стратегия, которая будет представлена в феврале 2023 года.
В сфере пенсионного обеспечения увеличивается объем безналичного обращения: около 77% пенсий выплачиваются безналичным способом. С 2023 года жители сел с населением более 1000 человек, а с 2024 года все (кроме лиц старше 75 лет и лиц с 1-й или 2-й группой инвалидности) будут получать пенсию безналичным способом. Средний размер пенсии в 2022 году увеличился с 43 500 драмов до 46 200 драмов, а минимальный размер пенсии - с 26 500 драмов до 31 600 драмов. Стартовало мероприятие возврата 10% пенсий и пособий: к инициативе присоединились обслуживающ? ?е пенсионные карты 4 банка, покрытие которых по безналичным расчетам составляет более 60%. По данным за ноябрь, около 60 000 бенефициаров тратят 66% своей пенсии (пособия) безналичным способом.
В сфере социальных гарантий разработан отредактированный проект закона Республики Армения “О социальной помощи”, который позволит реагировать на потребности и расширять виды услуг. В целях постепенного преодоления бедности около 300 бенефициаров (каждый) получили бизнес-гранты в размере до 1,6 млн драмов, запущены пилотные программы по предоставлению механизмов социальной экстренной помощи и продовольственных карт. Разработаны новая формула оценки социальной необеспеченности и проект концепции.
В рамках реформы сектора труда и занятости с 1 января 2023 года увеличится минимальная месячная заработная плата: вместо 68 000 драмов составит 75 000 драмов. Вносятся изменения в Трудовой кодекс: планируется изменить 125 из 266 статей. Планируется в следующем году ввести в оборот Стратегию занятости. В 2022 году 1179 граждан воспользовались программой обеспечения сезонной занятости, 326 человек воспользовались мероприятием приобретения трудового стажа и оплачиваемыми общественными работами для граждан Арцаха, 276 человек - програ? ?мой обеспечения занятости участников боевых действий участников войн 2016 и 2020 гг.
В текущем году продолжилось оказание социальных услуг уязвимым группам: детям, пожилым людям, лицам с ограниченными возможностями, женщинам-жертвам трафикинга и эксплуатации. В ближайшее время планируется внедрить новую систему оценки функциональности человека, которая позволит проводить многостороннюю оценку потребностей человека и оказывать адекватные индивидуальным потребностям социальные услуги.
После представления доклада состоялось обсуждение текущих результатов и дальнейших шагов в области демографии, пенсионного обеспечения, социальной помощи, занятости, социального ухода и по другим направлениям. Подводя итоги обмена мнениями, премьер-министр дал поручения ответственным лицам.
Глава правительства поручил отразить в Демографической стратегии меры, которые будут направлены на достижение установленной “Стратегией трансформации Армении до 2050 года” цели увеличения населения до 5 миллионов. Премьер-министр также отметил важность сопоставимости межведомственной политики, направленной на стимулирование рождаемости и улучшение демографической ситуации.
По части пенсионного обеспечения Никол Пашинян поручил продолжить программы, направленные на увеличение объема безналичного обращения и обеспечение занятости пенсионеров.
Премьер-министр коснулся государственных программ по преодолению бедности и поручил предусмотреть в них образовательную составляющую, так как формула преодоления культуры бедности – это, прежде всего, образование. В числе направленных на поощрение труда мероприятий Никол Пашинян также подчеркнул важность законодательного регулирования сферы волонтерской деятельности, которая будет способствовать развитию человеческого капитала.
Глава правительства поручил проводить активное информирование населения и мониторинг реформ и программ министерства труда и социальных вопросов.