Օրակարգում է Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության պայմանագիրը. Պուտին
Մոսկվան պատրաստ է խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ կազմակերպել Երևանի և Բաքվի միջև: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը՝ ելույթ ունենալով Բիշքեկում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպմանը։
Նրա խոսքով՝ Արևմուտքը ձգտում է խաթարել բարեկամական հարաբերությունները Ռուսաստանի դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ բառի լայն իմաստով։ «Օգտագործվում է ցանկացած միջոց»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Արևմուտքի նման ակտիվության վերջին օրինակը «նրանցից հեռու, բայց մեզ շատ մոտ ռազմավարական կարևոր տարածաշրջաններում ղարաբաղյան ճգնաժամն էր, որը մենք երեկ մանրամասն քննարկել ենք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ»:
«Վերջին երեք տարիների ընթացքում Ռուսաստանը զգալի ջանքեր է գործադրել ռազմական գործողությունները դադարեցնելու և էսկալացիան կանխելու համար։ Մեր օգնությամբ պատրաստվել են համապատասխան եռակողմ փաստաթղթեր։ Իլհամ Ալիևը կարող է հաստատել, որ այս ամբողջ ընթացքում, եռակողմ ձևաչափով, Ռուսաստանը, Հայաստանն ու Ադրբեջանը ծանր աշխատանք են տանում Բաքվի և Երևանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Ռուս խաղաղապահները բարեխղճորեն կատարել են իրենց պարտավորությունները՝ իրենց ունեցած լիազորությունների շրջանակներում»,- նշել է նա։
Պուտինն ասել է, որ ներկայիս օրակարգը խաղաղության պայմանագիր պատրաստելն է՝ վերջ դնելու այս երկարատև հակամարտությանը։ «Եվ Ռուսաստանը, անշուշտ, պատրաստ է ամեն հնարավոր օգնություն ցուցաբերել այս գործընթացին։ Մասնավորապես, ՌԴ-ն պատրաստ է բանակցություններ կազմակերպել Մոսկվայում, եթե անհրաժեշտ լինի՝ ցանկացած ձևաչափով, սկզբի համար Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների եւ փորձագետների մակադրակով: Եվ իհարկե, մենք կօգնենք, որպեսզի այդ բանակցություններն ավարտվեն խաղաղության համաձայնագրով, որը կստորագրեն երկու երկրների ղեկավարները։ Կրկնում եմ՝ ընտրությունը միշտ այս երկրներինն է։ Մենք պատրաստ ենք պայմաններ ստեղծել այս աշխատանքի համար»,- նշել է նա։

Путин: На повестке дня мирный договор между Ереваном и Баку
Москва готова организовать переговоры Еревана и Баку по мирному договору. Об этом заявил президент РФ Владимир Путин, выступая на заседании глав государств СНГ в Бишкеке.
По его словам, Запад стремится подорвать дружественные отношения с союзниками и партнерами России в широком смысле этого слова. «В ход идут любые средства», - отметил он, добавив, что свежим примером такой западной активности «в далеких от них, но очень близких нам стратегических важных регионах стал карабахский кризис, который мы вчера детально обсудили с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым».
«В течение трех последних лет Россия предпринимала значительные усилия по прекращению боевых действий и недопущению эскалации. При нашем содействии были подготовлены соответствующие трехсторонне документы. Ильхам Алиев может подтвердить, что все это время в трехстороннем формате, Россия, Армении и Азербайджан вели кропотливую работу, нацеленную на нормализацию отношений Баку и Еревана. Российские миротворцы добросовестно выполняли свои обязательства, в рамках тех полномочий которые у них были», - отметил он.
Путин заявил, что сейчас на повестке дня стоит подготовка мирного договора, чтобы поставить окончательную точку в этом застарелом конфликте. «И Россия безусловно готова оказать всемерное содействие этому процессу. В частности, готова организовать в Москве переговоры если это потребуется, в каком угодном формате. Для начала переговоры глава МИД и экспертов Азербайджана и Армении. И конечно, мы будем способствовать тому, чтобы эти переговоры завершились мирным соглашением, которое подпишут лидеры двух стран. Повторяю, выбор всегда за этими странами. Мы готовы создать условия для этой работы», - отметил он.