Մնացականյանը պատասխանել է Լավրովին. Անվտանգության և ստատուսի հարցերում զիջումներ չեն կարող լինել
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը պատասխանել է ռուսաստանցի պաշտոնակից Սերգեյ Լավրովի այն հայտարարությանը, ըստ որի արցախյան հակամարտության կողմերը համաձայնության են եկել խնդրի լուծման փուլային տարբերակի շուրջ, որը ենթադրում է որպես առաջնային քայլ Արցախի շուրջ տարածքների վերադարձ:
«Ես էլ եմ լսել այդ հայտարարության մասին: Այս երկու տարիների ընթացքում մեր կառավարությունը, վարչապետը եղել ենք շատ թափանցիկ: Եվ չի կարող լինել այնպիսի բան, որ մենք բանակցությունների սեղանին ասենք մի բան, իսկ հանրությանը մեկ այլ բան»,- հավաստեց նախարարը:
Անդրադառնալով Լավրովի բուն հայտարարությանը` Մնացականյանը ասաց որ, այդ մեկնաբանության մեջ եղել են հղումներ բազմաթիվ փաստաթղթերի` սկսած Քի-Վեստից մինչև հիմա:
«Նման մոտեցումներ ի հայտ են եկել 2014 թ., 2016 թ., սակայն դրանք ընդունելի չեն եղել հայկական կողմերի համար: 2018 թվականից ի վեր քննարկումները ծավալվել են առանձին տարրերի շուրջ կողմերի մոտեցումների գնահատման շուրջ: 2014 թվականի առաջարկը այսօր բանակցային սեղանի փաստաթուղթ չէ»,- հավաստեց նախարարը:
Նա նաև նշեց, որ հայկական կողմը միշտ շեշտադրեն է հարցի անվտանգային բաղադրիչը, իսկ անվտանգության գոտին հենց այդ բաղադրիչի կարևորագույն մասն է, և չի կարելի ենթադրել, որ հայկական կողմերից որևէ մեկը վտանգի տակ կդնի անվտանգության այդ կարևորագույն բաղադրիչը:
«Որևէ մեկը չի կարող ենթադրել, որ հայկական կողմերից մեկը կարող է գնալ այնպիսի զիջումների, որոնք կվտանգեն արցախի ժողովրդի անվտանգությունը, առավելևս, որ սպառնալիքը ռեալ է և էգզիստենցիալ»,- նշեց Մնացականյանը:
Նա նաև շեշտեց, որ հայկական կողմի համար կարևորագույն սկզբունք է նաև ինքնորոշման հարցը, որը նշանակում է ստատուսի հստակեցում, ազատ կամարտահայտության իրավունքի իրացում առանց սահմանափակումների: Մնացականյանը հավելեց, որ հարցը հնարավոր է լուծել փոխզիջումների միջոցով, սակայն զիջումներ հայկական կողմից հնարավոր չեն:
«Հայկական կողմը երբեք զիջման չի գնա անվտանգության և ինքնորոշման` ստատուսի հարցում»,- պնդեց նա` հավելելով, որ փոխզիջումները պետք է լինեն համաչափ, անվտանգության և ստատուսի տարրերը ենթակա չեն քննարկման:
«Սա է մեր դիրքորոշումը այս երկու տարվա մեջ, որը մենք ներկայացնում ենք բանակցությունների ընթացքում: Որևէ մեկը թող չմտածի, որ բանակցությունների սեղանին խոսվում է մի բան, հանրության առաջ ներկայացվում մեկ այլ բան»,- շեշտեց նախարարը:
Նա նաև հավելեց, որ ՀՀ ներկայացուցիչները բազմիցս ասել են, որ հայաստանյան կողմը իր մասով է ներգրավված բանակցությունների մեջ և ՀՀ իշխանությունները արցախի ժողովրդի մանդատը չունեն:
«Արցախի ժողովրդի մանդատը ստացել է Արցախի նորընտիր իշխանությունը, որը ձևավորվեց ազատ մրցակցային ընտրությունների միջոցով: Որևէ որոշում, որը վերաբերվում է Արցախին չի կարող ընդունվել առանց արցախի ժողովրդի: Սա են այն մոտեցումները, որոնցով մենք ուղղորդվել ենք այս տարիներին և ուղղորդվելու ենք հետայսու: Բոլոր այս մոտեցումները մշտապես քննարկվել են արցախի իշխանությունների հետ: Մենք աշխատում ենք և աշխատելու ենք միասին»,- ասաց Մնացականյանը:
Նա նորից շեշտեց, որ արցախյան հարցի կարող է լուծվել միայն խաղաղ ճանապարհով: Կորոնավիրուսի էպիդեմիայի ֆոնին Մնացականյանը առավել կարևորեց զինադադարի պահպանումը:
Նախարարը նաև հայտնեց, որ երեկ վիդեոկոնֆերանսից հետո, որը տեղի ունեցավ իր և համանախագահների մասնակցությամբ, այսօր հնարավոր է տեղի ունենա վիդեոկոնֆերանս համանախագահների ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարների մասնակցությամբ:
Նշենք, որ Գորչակովի անվան Հանրային դիվանագիտության աջակցման հիմնադրամի ակումբի անդամների հետ տեսակոնֆերանսի ժամանակ Լավրովը մասնավորապես ասել է, որ անցյալ տարվա ապրիլին Մոսկվայում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ տեղի ուենցած Ռուսաստանի, Հայաստանի ու Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպման ժամանակ տարածվել են նախագծեր, որոնք այսօր ակտիվորեն քննարկվում են: Այդ փաստաթղթերը ենթադրում են հակամարտության կարգավորման փուլային մոտեցում, որով կողմերին առաջարկվում է առաջին փուլում լուծել առավել կարևոր խնդիրները՝ «Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա շրջանների վերադարձ և տրանսպորտային, տնտեսական ու այլ կոմոնիկացիաների ապաշրջապակում»:

Мнацаканян ответил Лаврову: В вопросах безопасности и статуса уступок не может быть
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян ответил на заявление российского коллеги Сергея Лаврова, согласно которому стороны карабахского конфликта пришли к согласию по поэтапному варианту решения проблемы, который предполагает возвращение территорий вокруг Арцаха в качестве первоочередного шага.
«Я тоже слышал это заявление. За эти два года наше правительство, премьер-министр были очень транспарентными в своих действиях. И не может быть такого, чтобы мы за столом переговоров говорили одно, а общественности  представляли другое», - заверил министр.
Касаясь самого заявления Лаврова, Мнацаканян сказал, что в этом комментарии были ссылки на многочисленные документы, начиная с Ки-Уеста и до наших дней.
«Подобные подходы появились в 2014 году, в 2016 году, но они были неприемлемы для армянской стороны. С 2018 года обсуждения развернулись вокруг оценки подходов сторон относительно отдельных элементов. Подходы 2014 года сегодня не обсуждаются за столом переговоров»,- заверил министр.
Он также отметил, что армянская сторона всегда акцентирует внимание на компоненте безопасности, а зона безопасности является важнейшей частью этого компонента, и нельзя предположить, что одна из армянских сторон поставит под угрозу этот важнейший компонент.
"Никто не может предположить, что одна из армянских сторон может пойти на такие уступки, которые поставят под угрозу безопасность народа Арцаха, тем более, что угроза реальна и экзистенциальна", - отметил Мнацаканян.
Он также подчеркнул, что для армянской стороны важнейшим принципом является вопрос самоопределения, что означает уточнение статуса и реализацию права на свободное волеизъявление без ограничений. Мнацаканян подчеркнул, что конфликт должен быть урегулирован на основе взаимокомпромиссов, но не односторонних уступок с армянской стороны.
«Армянская сторона никогда не пойдет на уступки в вопросах статуса и безопасности»,- заявил он, добавив, что компромиссы должны быть соразмерными, элементы безопасности и статуса не подлежат обсуждению. «Эта наша позиция, которую мы представляем за столом переговоров в течение последних двух лет. Пусть никто не думает, что на столе переговоров говорится одно, а  обществу представляется другое», - подчеркнул министр.
Он также добавил, что представители Армении неоднократно заявляли, что армянская сторона вовлечена в переговоры по своей части, и у властей Армении нет мандата народа Арцаха.
«Мандат арцахского народа принадлежит сформированной на основе демократических выборов власти Арцаха. Какое-либо решение, касающееся Арцаха, не может быть принято без согласия народа Арцаха. Все вопросы, обсуждаемые за столом переговоров, все подходы властей Армении всегда согласовывались и будут согласовываться с властями Арцаха»,- заявил министр.
Он вновь подчеркнул, что карабахский вопрос может быть решен только мирным путем. На фоне эпидемии коронавируса Мнацаканян особо подчеркнул необходимость сохранения режима перемирия.
Министр также сообщил, что после вчерашней видеоконференции, которая состоялась с его участием и сопредседателями, сегодня, возможно, состоится видеоконференция с участием глав МИД Армении и Азербайджана и сопредседателей.
Отметим, что в ходе видеоконференции с членами клуба Фонда содействия общественной дипломатии им. Горчакова Лавров, в частности, сказал, что на состоявшейся в апреле прошлого года в Москве встрече министров иностранных дел России, Армении и Азербайджана с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ были распространены проекты, которые сегодня активно обсуждаются. Эти документы предполагают поэтапный подход к урегулированию конфликта, которым сторонам предлагается на первом этапе решить наиболее важные проблемы -  «возвращение районов вокруг Нагорного Карабаха и разворот транспортных, экономических и других комоникаций».