Մնացականյանն ու Լավրովն ընդգծել են ՀՀ և ՌԴ միջեւ փոխգործակցության բարձր ինտենսիվությունը
Ռուսաստանի եւ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարներ Սերգեյ Լավրովն ու Զոհրաբ Մնացականյանը Աշխաբադում ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի շրջանակում քննարկել են երկու երկրների առաջնորդների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այսօր Աշխաբադում ԱՊՀ ԱԳՆԽ շրջանակում լավ հնարավորություն ունենք քննարկելու երկկողմ հանդիպումն ու մեր առաջնորդների՝ ՌԴ նախագահի եւ ՀՀ վարչապետի միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների իրականացումը: Մենք ինտենսիվ երկխոսություն ենք վարում առաջին դեմքերի, արտաքին գործերի նախարարների, արտաքին քաղաքականության գերատեսչության աշխատակիցների մակարդակով՝ դրան գումարած ինտենսիվ տնտեսական համագործակցությունը: Այնպես որ, այսօր մենք կարող ենք քննարկել, թե ինչ կարելի է անել, որպեսզի ամեն ինչ առանց խափանումների ընթանա»,-հանդիպման ժամանակ| ասել է Լավրովը:
Նա նաև նշել է. «Անշուշտ, սա լավ հնարավորություն է՝ քննարկելու մեր փոխգործակցությունը միջազգային կազմակերպություններում՝ ԵԱՀԿ-ում, Եվրոպայի խորհրդում, ՄԱԿ-ում, եւ, իհարկե, հետխորհրդային տարածքի մեր ինտեգրացիոն միավորումներում»:
Զ. Մնացականյանն ընդգծել է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ փոխգործակցության բարձր ինտենսիվությունը: Ըստ նրա՝ երկու երկրների միջեւ «ինչպես միջազգային, այնպես էլ երկկողմ հարաբերությունների օրակարգի բոլոր հարցերի շուրջ դրական փոխանակում է ընթանում»:

Мнацаканян и Лавров обсудили актуальную армяно-российскую повестку
Министры иностранных дел РФ и Армении Сергей Лавров и Зограб Мнацаканян обсудили выполнение договоренностей между лидерами двух стран в ходе встречи на полях Совета министров иностранных дел СНГ в Ашхабаде, передает ТАСС.
«У нас сегодня хорошая возможность на полях СМИД СНГ в Ашхабаде провести двустороннюю встречу и посмотреть, как мы работаем над выполнением договоренностей наших лидеров - президента РФ и премьер-министра Армении, - сказал Лавров в начале встречи. - У нас очень интенсивный диалог и на уровне первых лиц, и на уровне министров иностранных дел, на уровне сотрудников внешнеполитических ведомств, не говоря уже об очень интенсивном экономическом взаимодействии. Так что мы сегодня сможем посмотреть, что еще необходимо сделать, чтобы все шло без каких-либо сбоев».
«Разумеется, это очень хорошая возможность обсудить наше взаимодействие в международных организациях - ОБСЕ, Совете Европы, ООН и, конечно же, в интеграционных объединениях на постсоветском пространстве», - добавил глава МИД РФ.
Мнацаканян отметил высокую интенсивность взаимодействия между Россией и Арменией. По его словам, между двумя странами идет «позитивный обмен по всем вопросам как международной повестки, так и двусторонних отношений».