Միշուստինն աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան
Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինն աշխատանքային այցով ժամանել է Երևան, որտեղ երեքշաբթի կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին և Եվրասիական տնտեսական համաժողովի լիագումար նստաշրջանին:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը պաշտոնական այցով ժամանել Էր Իրանի Հանրապետություն:
Երեքշաբթի միջկառավարական խորհրդի նիստի ընթացքում Ռուսաստանի, Հայաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի և Ղրղզստանի կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում ինտեգրման խորացման արդիական խնդիրները: Հատուկ ուշադրություն է դարձվելու ներքին շուկայի գործունեության հարցերին, արդյունաբերական, տրանսպորտային, մաքսասակագնային, գյուղատնտեսական և էներգետիկ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանը:
Բացի այդ, կառավարությունների ղեկավարները կքննարկեն մինչև 2030 թվականը Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում արդյունաբերական համագործակցության հիմնական ուղղությունները:
Ակնկալվում է, որ նիստին կմասնակցեն միությանն առընթեր դիտորդ պետությունները և հրավիրված հյուրեր:
Միջկառավարական խորհրդի առաջիկա նիստը 40-րդը կլինի Եվրասիական տնտեսական միության աշխատանքի մեկնարկից ի վեր, և երրորդը՝ 2024 թվականին: Նախորդ նիստը տեղի է ունեցել հունիսի 3-4-ը բելառուսական Նեսվիժում:

Мишустин прибыл с рабочим визитом в Ереван
Премьер-министр РФ Михаил Мишустин прибыл с рабочим визитом в Ереван, где во вторник примет участие в заседании Евразийского межправительственного совета и пленарной сессии Евразийского экономического форума.
Ранее в понедельник глава российского правительства посетил с официальным визитом республику Иран.
В ходе заседания межправсовета во вторник главы правительств России, Армении, Белоруссии, Казахстана и Киргизии обсудят актуальные задачи углубления интеграции в рамках Евразийского экономического союза. Особое внимание будет уделено вопросам функционирования внутреннего рынка, развитию взаимодействия в промышленной, транспортной, таможенно-тарифной, сельскохозяйственной и энергетической сферах.
Кроме того, главы правительств рассмотрят основные направления промышленного сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза до 2030 года.
Ожидается, что в заседании примут участие государства-наблюдатели при Союзе и приглашенные гости.
Предстоящее заседание межправительственного совета станет 40-м с начала работы Евразийского экономического союза и третьим в 2024 году. Предыдущее заседание состоялось 3-4 июня в белорусском Несвиже.