Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ որոշումը վերացվել է․ փաստաբան
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի, վերացրել է Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշումը, տեղեկացնում է Մինասյանի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
«Այն մասին, որ Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի ակտը ծայրահեղ ապօրինի էր, խոսել ենք բազմիցս։
Ցանկացած փաստաբանի, դատախազի և քննիչի հարցրեք Սերգեյ Մարաբյանի և Արտուշ Գաբրիելյանի տարբերության մասին և կհասկանաք նշված երկու դատական ակտերի տարբերությունը թե՛ օրինականության, թե՛ արդարացիության առումով։
Անվիճելի է, որ երկրի քաղաքական իշխանությունները չեն համակերպվի այս վիճակի հետ և օրերի ընթացքում Միքայել Մինասյանին կառաջադրեն մեկ այլ, բայց նույնքան անհիմն և ապօրինի մեղադրանք՝ դատարան ներկայացնելով Միքայել Մինասյանին կալանավորելու վերաբերյալ նոր միջնորդություն։
Հ.Գ. Փորձեք այնպիսի «մեղադրանք» կարել, որ վաղը ձեզ դատարանում պաշտպանելու համար իմ հարգելի գործընկեր փաստաբանները չամաչեն», -իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Պողոսյանը:
Հիշեցնենք, որ Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը մեղադրվում է ապօրինի հարստացման, հայտարարագրում կեղծ տվյալներ ներկայացնելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքն օրինականացնելու մեջ։

Апелляционный суд отменил решение об аресте Микаела Минасяна
Апелляционный уголовный суд под председательством судьи Сергея Марабяна отменил решение судьи суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Артуша Габриеляна об аресте бывшего посла Армении в Ватикане Микаела Минасяна, сообщает адвокат Минасяна Мигран Погосян.
"О том, что акт суда первой инстанции об аресте Микаела Минасяна был крайне незаконным, мы неоднократно говорили.
Спросите любого адвоката, прокурора и следователя о Сергее Марабяне и Артуше Габриеляне и поймете разницу между этими двумя судебными актами как в плане законности, так и справедливости.
Бесспорно, что политические власти страны не смирятся с этой ситуацией и в течение ближайших дней выдвинут Микаэлу Минасяну другое, но столь же необоснованное и незаконное обвинение, представив в суд новое ходатайство о его аресте.
P.S. Попытайтесь сшить такое «обвинение», чтобы завтра адвокаты, уважаемые коллеги, не стеснялись защищать вас в суде”, - написал Погосян на своей странице в Facebook.
Напомним, что бывший посол Армении в Ватикане, зять третьего президента Сержа Саргсяна Микаел Минасян обвиняется в незаконном обогащении, подаче ложных данных в декларации и легализации имущества, полученного преступным путем.