չորեքշաբթի, հունիս 24
Հայոց եղեռնի հիշատակի այս օրը մենք ձեզ հետ ենք: Այս մասին Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ասաց Կենտրոնամերիկյան խորհրդարանի նախագահ Կարոլինա Ֆերնանդեսը:
««Ազատություն» բառն աշխարհի լավագույն բառերից մեկն է: Դա մարդու այն կարողությունն է, որ կարողանա գործել սեփական կամքով, ինչպես նաև նշանակում է, որ չկա ճնշում և ինչ-որ մեկը մյուսին չի կարող ենթարկել և լինել ենթարկված:
Ազգերն ու ժողովուրդներն թանկ են վճարել ազատության համար, դա նրանց արժեցել է մարդկային կյանքեր, ցավ և տառապանք: Հայաստանը, ինչպես նաև Կենտրոնական Ամերիկան, բավականին մեծ գին են վճարել ազատության դիմաց: Մեր դեպքում դա արժեցել է հազարավոր մարդկանց կյանքեր, որոնք մահացել և սպանվել են քաղաքացիական պատերազմների ընթացքում:
Հայաստանի պարագայում միլիոնավոր մարդիկ մահացել են, որպեսզի կարողանան պահպանել իրենց հազարամյա մշակույթը, լեզուն, կրոնը և կարողանան գոյատևել:
Ինչպես Հայաստանը, այնպես էլ Կենտրոնական Ամերիկան ունեցել են առավելություններով հարուստ աշխարհագրական դիրք, որը մյուսների մոտ առաջացրել է որոշակի նախանձ, ուստի թանկ ենք վճարել ազատության համար:
Կենտրոնական Ամերիկայի խորհրդարանի անունից մեկ րոպե լռությամբ հարգում ենք մահացածների հիշատակն այս տխուր առիթով և ցանկանում ենք, որ վերականգնվեն խաղաղությունը, արդարությունն ու ճշմարտությունը: Ցանկանում ենք կառուցել ամուր բարեկամական հարաբերություններ, որոնք կլինեն երկար և շարունակական՝ մեր երկու ժողովուրդների միջև»,- ասաց Ֆերնանդեսը:

Каролина Фернандес: Армения, как и Центральная Америка, заплатила очень высокую цену за свободу
Сегодня я вместе с народом присоединяюсь к поминанию жертв Геноцида армян. Об этом 24 апреля, после возложения цветов к мемориалу жертв Геноцида армян "Цицернакаберд" заявила спикер Центральноамериканского парламента Каролина Фернандес, выразив свою поддержку армянскому народу.
Она отметила, что слово "свобода" - одно из самых красивых слов в мире, и в испанском языке оно происходит от латинского слова "libertas", которое в широком смысле означает способность человека действовать в соответствии со своей волей.
"Это означает также отсутствие давления, это означает нежелание подчинять или подчиняться. Цена, которую многим странам пришлось заплатить за свободу, была высока с точки зрения человеческих потерь, боли и страданий. Знаменитая картина Эжена Делакруа "Свобода, ведущая народ", вдохновленная французской революцией 1830-х гг., очень символична, чтобы триколор мог развеваться, было заплачено жизнью множества людей.
Армения, как и Центральная Америка, заплатила очень высокую цену за свободу. В нашем случае тысячи людей были убиты в гражданских войнах. А в случае с Арменией миллионы людей погибли, чтобы сохранить многовековую культуру, язык и религию.
У Армении и Центральной Америки есть еще одна общая черта: особое географическое положение, которое вызывало у многих зависть, поэтому мы и заплатили столь высокую цену за свободу.
От имени парламента Центральной Америки мы минутой молчания отдаем дань памяти жертв этой трагедии; мы желаем восстановления мира на основах истины и справедливости, строя прочную и длительную дружбу между нашими народами", - сказала Фернандес.