Մեր հանրակրթության համակարգն իրենից ներկայացնում է ավերակներ. Փաշինյան
Մենք Հայաստանում ունենք մասնագիտական կադրերի խնդիր բոլոր տեղերում և սա արձանագրելու համար պետք է ոչ թե հազարավոր մարդկանց հետ հարցազրույց անել, այլ ելնել այն փաստից, որ մեր հանրակրթության համակարգն իրենից ներկայացնում է ավերակներ: Այս մասին «Համապարփակ անվտանգություն և դիմակայություն 2025» միջազգային համաժողովի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մենք երբ 300 դպրոցի ծրագիրը մեկնարկում էինք, մեզ թվում էր՝ մի հատ մեծ, գրանդիոզ ծրագիր ենք իրականցնում: Հիմա 300 դպրոցի ծրագրի ավարտն արդեն երևում է, մենք եկել ենք արձանագրման, որ 300 դպրոց ավարտելուց հետո պետք է սկսեն 1,000 դպրոցի ծրագիրը, որովհետև ՀՀ-ում պատշաճ կրթություն ապահովելու համար պիտանի դպրոցների թիվը մատների վրա կարելի է հաշվել»,- ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ մենք թերագնահատում ենք քաղաքաշինության դերը:
«Մենք չենք արձանագրել որ այն ձևերը, որի հետ մենք առնչվում ենք շենքերում, բակերում, փողոցներում, ձևավորում է մեր մտածողությունը»,- ասաց նա:
Վարչապետը բերեց ինքնակամ կառույցների օրինակը, նշելով, որ մենք ասում ենք.
«Հա դե լավ, ի՞նչ ա եղել որ, մարդուն ուզո՞ւմ եք վատություն անել, ոչինչ երկու բան իրար դեմ է կառուցել, եկեք օրինականացնենք»:

Пашинян: Система общего образования Армении в руинах
У нас вообще проблема с профессиональными кадрами в Армении, везде и всюду, и чтобы это зафиксировать, нужно не опрашивать тысячи людей, а исходить из того факта, что наша система общего образования, по сути, находится в руинах. Об этом премьер-министр РА Никол Пашинян заявил 15 сентября, выступая на международной конференции «Комплексная безопасность и устойчивость 2025».
«Когда мы запускали программу «300 школ», нам казалось, что мы реализуем масштабную, грандиозную программу. Теперь, когда конец программы «300 школ» уже близок, мы пришли к выводу, что после завершения программы «300 школ» необходимо начать программу «1000 школ», потому что количество школ, пригодных для предоставления качественного образования в Армении, можно пересчитать по пальцам», — сказал он.
Дале Пашинян раскритиковал градостроительные подходы. По его словам, мы недооцениваем роль городского планирования: «Мы не учитываем, что формы, с которыми мы взаимодействуем в зданиях, дворах и на улицах, формируют наше мышление». Премьер-министр привёл пример самостроек и лояльного отношения к ним: «Бытует подход: Ну что случилось? Вы хотите причинить вред человеку? Неправильно строить два здания друг против друга, давайте это легализуем».