Մենք սկզբունքորեն և հետևողականորեն ձգտելու ենք ՀՀ ինքնիշխան տարածքի և տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը․ ՀՀ վարչապետ
«Ես վաղուց էի ասել, որ մենք չենք կարող հրաժարվել անկլավների և էքսկլավների թեմայից, քանի որ մենք ինքներս ունենք այդպիսի խնդիր և յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է ակնկալել, որ մենք սկզբունքորեն և հետևողականորեն ձգտելու ենք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի և տարածքային ամբողջականության վերականգնմանը, հատկապես հիմա և մենք կհասնենք դրան»,- այս մասին օգոստոսի 21-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Միաժամանակ նա հիշեցրել է, որ ավելի վաղ ասել էր, որ Հայաստանի տրամադրության տակ որևէ իրավական հիմք չկար (Հայաստանի տարածքում ադրբեջանական անկլավների առկայության վերաբերյալ-խմբ.): Փաշինյանը պարզաբանել է, որ ադրբեջանցիներն այն ժամանակ ասել են, որ իրավական հիմքեր կներկայացնեն։ «Նրանք, իրենց հերթին, կասկածի տակ են դրել Արծվաշենի մասով իրավական հիմքերի առկայությունը։ Մենք, մեր հերթին, ասել ենք, որ իրավական հիմքեր կտրամադրենք։ Հատկապես հիմա այս բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն իրավական և քաղաքական հիմքերով։ Իրավական հիմք կա։ Մենք պայմանավորվել ենք, որ՝ հիմնվելով 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա, ճանաչում ենք միմյանց տարածքային ամբողջականությունը»,- նշել է վարչապետը։
Նա հավելել է, որ այժմ կողմերը պետք է քարտեզների և այլ իրավական հիմքերի միջոցով պարզաբանեն, թե ինչ է իրենից ներկայացնում այդ տարածքային ամբողջականությունը (չնայած ընդհանուր առմամբ կողմերը գիտեն), ներառյալ էքսկլավների և անկլավների հարցերը։
Փաշինյանը տրամաբանական է անվանել, որ եթե իրավական հիմք կա, ուրեմն այն կա։ «Ի՞նչ կարող ենք անել։ Կարո՞ղ է արդյոք դա զուգահեռաբար այլ խնդիրներ առաջացնել, եթե այդ իրավական հիմքերն առկա լինեն։ Սահմանազատման և սահմանագծման հանձնաժողովներն այս հարցին առարկայորեն դեռևս չեն անդրադարձել, բայց ինչ-որ պահի նրանք կանդրադառնան դրան։ Եթե կա իրավական հիմք, ուրեմն այն կա։ Եթե չկա իրավական հիմք, ուրեմն այն չկա։ Այսինքն՝ մենք կարիք չունենք նոր բան ստեղծելու։ Եթե Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա գոյություն ունի իրավական հիմք, ապա պետք է ընդունել այդ փաստը»,- եզրափակել է նա։

Премьер-министр Армении: Мы не можем отказаться от темы анклавов и эксклавов
Я давно говорил, что мы не можем отказаться от темы анклавов и эксклавов, так как у нас самих есть такая проблема, и каждый гражданин может ожидать, что мы принципиально и последовательно будем добиваться восстановления суверенной территории и территориальной целостности Армения, особенно сейчас, и мы будем этого добиваться. Об этом в беседе с журналистами 21 августа заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
При этом он напомнил, что ранее говорил, что в распоряжении   Армении не было никаких правовых оснований (относительно наличия азербайджанских анклавов на территории Армении – ред.). Пашинян пояснил, что азербайджанцы тогда сказали, что представят правовые основания. «Они, в свою очередь, поставили под сомнение наличие правовых оснований по части Арцвашена. Мы, в свою очередь, сказали, что предоставим правовые основания. Особенно сейчас все эти вопросы должны решаться на правовой и политической основе. Правовая основа есть. Мы договорились, что, основываясь на Алма-Атинской декларации 1991 года, признаем территориальную целостность друг друга», - отметил премьер-министр.
Он добавил, что сейчас стороны с помощью карт и других правовых оснований должны прояснить, что такое эта территориальная целостность (хотя в целом стороны знают), включая вопросы эксклавов и анклавов.
Пашинян назвал логичным, что если есть правовая основа, то она есть. «Что мы можем сделать? Может ли это параллельно вызвать другие проблемы, если эти правовые основы будут? Комиссии по делимитации и демаркации к этому вопросу предметно еще не обращались, но в какой-то момент они к нему обратятся. Если есть правовая основа, значит, она есть. Если нет правовой основы, то ее нет. То есть нам не нужно создавать ничего нового. Если существует правовая основа на базе Алма-Атинской декларации, то нужно принять этот факт», - заключил он.