Մեղրիի սահմանային անցակետի վերակառուցման շինաշխատանքների միջազգային մրցույթը մեկնարկել է
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը հավանություն է տվել Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման  և վերակառուցման նախագծային և մրցութային փաստաթղթերին ու ազդարարել շինարարական աշխատանքների միջազգային մրցույթի մեկնարկի մասին:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ մրցույթը հայտարարվել է  2021թ. դեկտեմբերի 23-ին Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (EBRD) գնումների էլեկտրոնային հարթակում (ECEPP): Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը 2022թ. փետրվարի 15-ն է:
2022 թվականի սկզբին ակնկալվում է վերահսկող ինժեների և ծրագրին աջակցող խորհրդատուի մրցույթների մեկնարկ ևս:
Հիշեցնենք, որ 2020թ․ փետրվարի 7-ին Մեղրիի սահմանային անցակետի արդիականացման և ընդլայնման նպատակով Հայաստանի Հանրապետության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի միջև ստորագրվել են «Մեղրիի սահմանային անցակետի ծրագիր» վարկային և դրամաշնորհային համաձայնագրերը` ՀՀ ֆինանսների նախարարության ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հայաստանյան գրասենյակի կողմից: Ծրագրի նպատակն է ֆինանսավորել Հայաստանի Հանրապետության պետական սահմանի Մեղրիի անցման կետի վերակառուցումն ու արդիականացումը:

Стартовал международный тендер строительных работ на пограничном пропускном пункте Мегри
Европейский банк реконструкции и развития одобрил проектную и конкурсную документацию по модернизации и реконструкции пограничного пропускного пункта Мегри и объявил о начале международного конкурса на строительные работы. В КГД сообщают, что объявление о конкурсе размещено на электронной площадке закупок Европейского банка реконструкции и развития 23 декабря в 2021 года. Последний срок приема заявок 15 февраля 2022 года.
КГД также сообщает, что 7 февраля 2020 года с целью модернизации и расширения работ Мегринского пограничного пропускного пункта между Республикой Армения и Европейским банком реконструкции и развития были подписаны кредитные и грантовые соглашения со стороны Министерства финансов Армении и армянского офиса Европейского банка реконструкции и развития.
Цель программы - профинансировать реконструкцию и модернизацию Мегринского пропускного пункта государственной границы Республики Армения.