Մակրոնն առաջարկել է միավորել ԵՄ-ի, Կովկասի և Արևմտյան Բալկանների էլեկտրացանցերը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը խոսել է Արևմտյան Բալկանների և Կովկասի գործընկերների հետ ԵՄ էլեկտրացանցերը միավորելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև առաջարկել է համագործակցություն միջուկային թափոնների ոլորտում։ Այդ մասին նա հայտարարել է՝ ելույթ ունենալով միջուկային էներգետիկայի միջազգային գագաթնաժողովում, որն անցկացվում է Բրյուսելում ՄԱԳԱՏԷ-ի և Բելգիայի կողմից։
«Մեր արածից բացի, մենք պետք է միասին աշխատենք էլեկտրացանցը և դրա փոխկապակցումը ստեղծելու համար: Սա կլինի էժան էլեկտրաէներգիայի խաղի հիմնական փոփոխությունը: ԵՄ-ն, Արևմտյան Բալկանները և Կովկասը պետք է միավորվեն մեկ միասնական ցանցի մեջ և պետք է ներդրումներ կատարվեն»,- ասաց նա։
Երկրի ղեկավարը մեծ ուշադրություն է դարձրել միջուկային արդյունաբերության զարգացմանն՝ ասելով, որ դա պետք է տեղի ունենա հանածո վառելիքից էներգիայի վերականգնվող աղբյուրներին անցնելուն զուգահեռ։ Մասնավորապես, նա կոչ է արել «դաշինք» ստեղծել փոքր մոդուլային ռեակտորների մշակման և իրականացման գործում, ներառյալ առանձին ենթակառուցվածքային օբյեկտների կարիքների համար, ինչպիսիք են ծովային նավահանգիստները կամ խոշոր արտադրամասերը: Մակրոնը նշել է, որ ատոմակայանները կարող են բարելավել երկրների էներգետիկ անվտանգությունը, չնայած Եվրոպայում վեճեր կան միջուկային արդյունաբերության թափոնների կառավարման շուրջ։
«Եկեք ռենովացիա անենք, մենք լուծումներ ունենք, Ֆրանսիայում մենք դա անում ենք։ Մենք կարող ենք նոր լուծումներ ստեղծել, այդ թվում՝ տարածաշրջանային, խոսքս առաջին հերթին եվրոպացիների մասին է։ Մենք կարող ենք համաեվրոպական մոտեցում մշակել թափոնների կառավարման հարցում, դա հնարավոր է»,- ասաց նա։

Макрон предложил объединить электросети ЕС, Кавказа и Западных Балкан
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил о необходимости объединения электросетей ЕС с партнерами на Западных Балканах и Кавказе, а также предложил сотрудничество в области отходов атомной отрасли. Об этом он заявил, выступая на международном саммите по атомной энергетике, который проводят в Брюсселе МАГАТЭ и Бельгия.
«Помимо того, что мы делаем, мы должны вместе работать над созданием электросетей и их взаимосвязанности. Это станет важным переломным фактором для создания недорогой электроэнергии. ЕС, Западные Балканы и Кавказ должны быть объединены в единую сеть и в это следует инвестировать», - сказал он.
Глава государства уделил большое внимание развитию атомной отрасли, заявив, что это должно происходить параллельно с переходом от ископаемых на возобновляемые источники энергии. В частности он призвал создать «альянс» в области разработки и внедрения малых модульных реакторов, в том числе для нужд отдельных инфраструктурных объектов вроде морских портов или для крупных производственных площадок. Макрон отметил, что АЭС позволяют повысить энергетическую безопасность стран, хотя в Европе и ведутся споры по поводу работы с отходами атомной отрасли.
«Давайте проведем реновацию, у нас есть решения, мы делаем это во Франции. Мы можем создать новые решения, в том числе региональные, я говорю прежде всего о европейцах. Мы можем выработать общеевропейский подход к управлению отходами, это возможно», - заявил он.