Լափշինը անդրադարձել է Փաշինյանի երեկվա հայտարարությանը իր մասին. Միայն Հայաստանի քաղաքացիներն են որոշում, քանի ապտակ կհանդուրժեն Լուկաշենկոյից
Հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լափշինը, ով տարիներն առաջ ձերբակալվել էր Բելառուսում Արցախ այցելելու համար Ադրբեջանի կողմից հայտարարված միջազգային հետախուզման շրջանակներում, ապա Բելառուսի իշխանությունների կողմից արտահանձնվել Ադրբեջանին անդրադարձել է երեկ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որը առնչվում էր իր ձերբակալության հանգամանքներին:
Լափշինը, մեկնաբանելով Փաշինյանին, մասնավորապես գրել է. «Շատերը խնդրում են մեկնաբանել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի երեկվա ելույթը Հայաստանի խորհրդարանում, որում նա հիշատակել է ինձ Լուկաշենկոյի ՝ Հայաստանի և հայերի մասին արած հայտարարությունների համատեքստում։ Ընդհանուր իմաստն այն է, որ պատասխանելով ընդդիմությանը ՝ Փաշինյանը նրանց մեղադրեց այն բանում, որ ժամանակին լինելով իշխանության ղեկին նրանք անտեսեցին Բելառւսի ապտակը Հայաստանինմ, երբ ինձ ձերբակալեցին Արցախ այցելելու համար:
Ընդհանուր առմամբ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ է, քանի որ հենց նա էր միակ հայ քաղաքական գործիչը, ով բացահայտ հայտարարեց իր բողոքը Մինսկի անօրինական գործողությունների հանդեպ։ Ավելին, հենց Փաշինյանն էր կազմակերպել բողոքի ակցիա Երևանում Բելառուսի դեսպանատան առջև ՝ պահանջելով Հայաստանից արտաքսել իրենց դեսպանին։ Ինչ վերաբերում է այդ ժամանակահատվածում գործող իշխանությանը, ապա միայն ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն է (ժամանակին Հայաստան-Բելառուս խորհրդարանական բարեկամության խմբի համանախագահ, խմբ.) քննադատել Բելառուսի գործողությունները։ Բարձրաստիճան մյուս բոլոր պաշտոնյաները, այդ թվում ՝ կառավարության ղեկավարը (Սերժ Սարգսյանը), լռում էին։
Ինձ զորակցություն են հայտնել նաև Արցախի առաջնորդները, օրինակ, ներկայիս արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։
Այնուամենայնիվ, անարդար կլիներ ասել, որ ՀՀ նախկին իշխանությունները որևէ բան չեն արել Արցախ այցելելու համար իմ ձերբակալության հարցում։ Օրինակ ՝ Հայաստանում շատ հայտնի մի գործարար 2017-ի հունվարին Մինսկում անձամբ հանդիպել է Լուկաշենկոյի հետ և նրան մեսիջ է փոխանցել անձամբ Սերժ Սարգսյանից։ Հայաստանի կառավարության նախկին ղեկավարն այդ գործարարի միջոցով Լուկաշենկոյին հասցրել է Հայաստանի իշխանությունների դժգոհությունը ինձ ձերբակալելու առնչությամբ։ Դրան ի պատասխան Լուկաշենկոն ասել է.«Ես պետք է Պուտինին գազի դիմաց վճարեմ, բայց վճարելու բան չունեմ. ..»:
Բացատրեմ ՝ Լուկաշենկոն որոշել է օգտագործել իմ ձերբակալության հետ կապված իրավիճակը ՝ Գազպրոմի մատակարարումների հարցում Ռուսաստանից բարենպաստ պայմաններ կորզելու համար։ Երբ Մոսկվայում նրան հասկացրեցին, որ ՌԴ-ի հետ շանտաժի մեթոդը չի անցնի, նա դիմեց Ալիևին և ակնարկեց, որ Ադրբեջանի փոխարեն ինձ Ռուսաստանին կամ Իսրայելին կարտահանձնի, եթե Բաքուն ավելի շահավետ առաջարկ չանի։ Արդյունքում նա Օդեսա-Բրոդայի նավթամուղով 60 հազար տոննա նավթ ստացավ ի հաշիվ Ադրբեջանի բյուջեից։
Եվ այնուամենայնիվ, Նիկոլ Փաշինյանը հնարավորություն ունի ցույց տալու, որ ի տարբերություն ՀՀ նախկին իշխանության ՝ նա նոր ապտակներ Հայաստանի հասցեին չի հանդուրժի։ Ինքներդ դատեք, Լուկաշենկոն ինձ Ադրբեջանին արտահանձնողը, կրկին վիրավորել է հայերին ու Հայաստանը, բայց ում են կանչել ՀՀ ԱԳՆ ՝ բողոքի նոտա հանձնելու համար Բելառուսի դեսպան Ալեքսանդր Կոնյուկին, ով ժամանակին այդ երկրի գլխավոր դատախազ եղած ժամանակ անձամբ է ստորագրել Ադրբեջանին իմ արտահանձնման որոշումը:
Իմ սուբյեկտիվ կարծիքով, հայկական հողի վրա Կոնյուկի ներկայությունը ինքնին ապտակ է հայ ժողովրդին։ Ավելին, դեսպան Կոնյուկը պերսոնա նոն գրատա Է հայտարարվել Եվրամիությունում 2020 թվականի ամռանը Բելառուսում բողոքի ցույցերի դաժան ճնշմանը մասնակցելու համար, եւ բելառուս ժողովուրդը նրան հանցագործ է համարում: Նույնիսկ Երեւանում դեսպան Կոնյուկին լիովին անտեսում է Եվրամիության երկրների դիվանագիտական կորպուսը։ Նա Հայաստանում միակ օտարերկրյա դիվանագետն է, որին հուլիսի 14-ին չեն հրավիրել Ֆրանսիայի դեսպանատուն ՝ Հանրապետության օրվա տոնակատարությանը։
Բայց ես հեռու եմ հայկական քաղաքականությունից և միայն Հայաստանի քաղաքացիներն են որոշում, թե քանի ապտակ կհանդուրժեն Լուկաշենկոյից ու նրա կամակատարներից»։

Лапшин прокомментировал вчерашнее заявление Пашиняна: Только граждане Армении решают, сколько пощечин потерпят от Лукашенко
Известный блогер Александр Лапшин, который несколько лет назад был задержан в Беларуси в рамках объявленного Баку международного розыска за посещение Арцаха, затем экстрадирован властями Беларуси в Азербайджан, коснулся вчерашнего заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, касающегося обстоятельств своего ареста.
Лапшин, комментируя Пашиняна, в частности, написал: «Многие просят прокомментировать вчерашнее выступление премьер-министра Никола Пашиняна в Парламенте Армении, где он упомянул меня в контексте хамских заявлений Лукашенко насчет армян и Армении. Общий смысл таков, что отвечая оппозиции, он обвинил их в том, что они будучи у власти в период выдачи меня Азербайджну из-за посещения Арцаха, проигнорировали пощечину интересам Армении.
По факту Никол Пашинян прав, поскольку именно он был единственным армянским политиком, который открыто заявил протест в связи с незаконным арестом меня в Минске и выдаче Азрбайджану. Более того, именно Пашинян организовал акцию протеста перед посольством Белоруссии в Ереване, требуя выслать из Армении их посла. Но он был в оппозиции, а что касается действующей на тот период власти, то высказался лишь вице-спикер Эдуард Шармазанов с осуждением действий Белоруссии. Все остальные чиновники высшего ранга, включая главу правительства (Сержа Саргсяна) молчали.
Еще в мою поддержку высказывались лидеры Арцаха, такие как нынешний глава МИД НКР Давид Бабаян.
И все же, было бы несправедливо говорить, что старые власти совсем уж ничего не сделали в вопросе моего ареста за посещение Арцаха. Например, один очень известный в Армении бизнесмен лично встречался в январе 2017 в Минске с Лукашенко и передал ему месседж персонально от Сержа Саргсяна. Бывший глава армянского правительства через этого бизнесмена донёс до Лукашенко недовольство властей Армении происходящим. На что Лукашенко ответил этому бизнесмену (цитата): "Мне надо платить Путину за газ, но нечем платить...".
Поясняю: Лукашенко решил использовать ситуацию c моим арестом, чтобы выторговать у России преференции в поставках Газпрома. Когда в Москве ему дали понять, что метод шантажа с Москвой не пройдет, он метнулся к Алиеву и намекнул, что вместо Азербайджана выдаст меня России или Израилю, если не услышит от Алиева более выгодное предложение. В итоге он получил 60 тысяч тонн нефти через нефтепровод Одесса-Броды, оплаченных из азербайджанского бюджета.
И все же, у Никола Пашиняна есть возможность показать, что в отличии от старой власти он не потерпит новых пощечин Армении. Посудите сами, Лукашенко выдавший меня Азербайджану снова оскорбил армян и Армению, но кого вызвали в МИД Армении для вручения ноты протеста? Посла Белоруссии, Александра Конюка, который в бытность его генпрокурором Белоруссии лично подписал мою экстрадицию в Азербайджан за посещение Арцаха.
На мой субъективный взгляд, само присутствие Конюка на армянской земле это и есть пощечина армянскому народу. Более того, посол Конюк объявлен персоной нон-грата в Европейском Союзе за участие в жестоком подавлении протестов в Белоруссии летом 2020 года и белорусский народ считает его преступником. Даже в Ереване посла Конюка полностью игнорирует дипломатический корпус стран Евросоюза. Он единственный иностранный дипломат в Армении, которого не пригласили 14 июля в посольство Франции на празднование Дня Республики.
Но я далёк от армянской политики и только гражданам Армении решать, сколько еще пощечин они получат от Лукашенко и его приспешников».