Լաչինի միջանցքը չի կարող շրջափակված մնալ․ Էստոնիայի խորհրդարանի խոսնակը՝ ՀՀ նախագահին
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Էստոնիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում այցելել է Էստոնիայի խորհրդարան՝ Ռիյգիկոգու և հանդիպում ունեցել խորհրդարանի նախագահ Յուրի Ռատասի հետ։
Հանդիպման ընթացքում նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն անդրադարձել է տարածաշրջանային առկա զարգացումներին և հիմնախնդիրներին՝ մասնավորապես Լաչինի միջանցքի շրջափակման հետևանքով առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վտանգներին։
Էստոնիայի խորհրդարանի խոսնակ Ռատասն անթույլատրելի է որակել հումանիտար աղետի սպառնալիքը և շեշտել, որ Լաչինի մարդասիրական միջանցքը և ընդհանրապես որևէ հումանիտար միջանցք չի կարող շրջափակված մնալ և վտանգել հազարավոր մարդկանց կյանքն ու առողջությունը։
Ռիյգիկոգուի նախագահն անդրադարձել է նաև Շուշի կատարած իր այցելությանը և նշել, որ նպատակ է ունեցել զուտ տեղում ծանոթանալ ընդհանուր իրավիճակին: Նա նշել է՝ Էստոնիան իր հնարավորությունների սահմաններում պատրաստ է նպաստել Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման օրակարգին։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հայ-էստոնական համագործակցության ներուժի և հնարավորությունների կյանքի կոչմանը թվայնացման, բարձր տեխնոլոգիաների ու սահմանային անվտանգության համակարգերի ներդրման ոլորտներում։
Վահագն Խաչատուրյանը և Յուրի Ռատասն առանձնահատուկ կարևորել են երկու երկրների խորհրդարանների փոխգործակցությունն ու խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացումը։

Спикер Парламента Эстонии объяснил, почему после войны он посетил оккупированный Шуши
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян в рамках рабочего визита в Эстонию посетил Парламент Эстонии, Рийгикогу, и встретился со спикером Парламента Юри Ратасом.
Как сообщили в Аппарате президента РА, в ходе встречи Ваагн Хачатурян коснулся текущих региональных событий и проблем, в частности, опасности гуманитарного кризиса, вызванного блокадой Лачинского коридора.
Спикер Парламента Эстонии Юри Ратас угрозу гуманитарной катастрофы посчитал недопустимой и подчеркнул, что Лачинский гуманитарный коридор и вообще любой гуманитарный коридор не может оставаться заблокированным и ставить под угрозу жизнь и здоровье тысяч людей.
Он коснулся своего визита в Шуши и отметил, что был намерен на месте ознакомиться с общей ситуацией. Он отметил, что Эстония в пределах своих возможностей готова внести свой вклад в повестку установления мира на Южном Кавказе.
На встрече были обсуждены вопросы реализации потенциала и возможностей армяно-эстонского сотрудничества в сферах цифровизации, внедрения высоких технологий и систем охраны границ.
Ваагн Хачатурян и Юри Ратас отметили значение сотрудничества между Парламентами двух стран и развития парламентской дипломатии.