Իրանի հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնելու մասին որոշում կկայացվի. Փաշինյան
Հիմնվելով ՀՀ Պետական սահմանի մասին օրենքի 16-րդ հոդվածի վրա, որը վերաբերում է վարակիչ հիվանդությունների տարածման սպառնալիքի դեպքում պետական սահմանով հաղորդակցության ժամանակավոր դադարեցմանը, կառավարությանը արտահերթ հեռակա որոշում կընդունի Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ հաղորդակցությունը 2 շաբաթով դադարեցնելու մասին։ Այս մասին  հայտնում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Մասնավորապես, կդադարեցվի Իրան-Հայաստան օդային հաղորդակցությունը ու Մեղրիի սահմանային անցակետով անձանց մուտքը Հայաստան։
Տեղեկացնում եմ նաև, որ վաղը առավոտյան տեղի կունենա Կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող հանձնաժողովի նիստը, որի ընթացքում կքննարկենք մեր հետագա քայլերը, հավանական սցենարները ու դրանցից բխող միջոցառումները։ Այս հանձնաժողովը, ի դեպ, գործում է հունվարի 31-ից։
Ամեն դեպքում՝ հարկ եմ համարում ընդգծել, որ խուճապային տրամադրություններ տարածելու ոչ մի հիմք չկա: Նման գործողությունները բոլոր դեպքերում վնասակար են»,- ասված է նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ։

Правительство Армении на две недели закроет границу с Ираном: Пашинян
Согласно статье 16 закона «О государственной границе Армении», регулирующей процедуры  временного прекращения сообщения через государственную границу в случае угрозы распространения инфекционных заболеваний, правительство РА примет внеочередное заочное решение о прекращении сообщения с Исламской Республикой Иран на 2 недели. Об этом сообщает премьер-министр Армении Никол Пашинян.
"В частности, будет прекращено воздушное сообщение Иран-Армения и въезд в РА лиц через КПП Мегри.
Сообщаю также, что завтра утром состоится заседание комиссии по предотвращению распространения коронавируса, в ходе которого мы обсудим наши дальнейшие шаги, возможные сценарии и вытекающие из них мероприятия. Эта комиссия, кстати, действует с 31 января.
В любом случае, считаю необходимым подчеркнуть, что нет никаких оснований для распространения панических настроений. Это чревато угрозами», - написал премьер в своем Facebook.
Отметим, что в соседнем Иране число жертв от нового вида коронавируса достигло по последним данным 18. Иран – вторая страна после Китая по числу инфециорованных коронавирусом.