Ի տարբերություն ԵՄ կեղծ դիտորդներիч ՀԱՊԿ-ն ի վիճակի է կայունացնող դեր խաղալ Հարավային Կովկասում. Զախարովան
Այսօր ճեպազրույցի ժամանակ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան լրագրողի խնդրանքով մեկնաբանել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոսքերը, թե Ռուսաստանը մի շարք պատճառներով չի կարող լինել Հայաստանի հիմնական գործընկերը։ պաշտպանական և տեխնիկական ոլորտներում։
«Կոնկրետ առումով, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Հայաստանի Հանրապետությունը անվտանգության ոլորտում և ռազմատեխնիկական համագործակցության առումով ունեն հուսալի երկկողմ իրավական դաշտ։ Խոսքը 1997 թվականի բարեկամության, համագործակցության և փոխօգնության պայմանագրի, 1995 թվականին Հայաստանի տարածքում ռուսական ռազմակայանի, 2015 թվականին ՀՕՊ միասնական տարածաշրջանային համակարգի ստեղծման մասին միջպետական պայմանագրերի, 2000 թվականին ՀՕՊ միացյալ մարտական հերթապահության մասին է։ , և երկու երկրներն էլ միմյանց հանդեպ պարտավորություններ ունեն՝ ներառյալ ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և անվտանգության պաշտպանությունը»,- ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Երևանը նույնպես ՀԱՊԿ շրջանակներում գտնվում է հավաքական երաշխավորների ներքո, այդ թվում՝ հնարավոր ագրեսիայի դեպքում։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի մշակման և ամրապնդման նպատակով 2016 թվականին Ռուսաստանը և Հայաստանը համաձայնագիր են ստորագրել զորքերի համատեղ խմբի մասին, որը նախատեսված է ապահովելու կողմերի անվտանգությունը կովկասյան հավաքական անվտանգության տարածաշրջանում։ «Եվ այս առումով ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում ակտիվ փոխգործակցության վերադարձը բխում է առաջին հերթին հենց Հայաստանի շահերից»,- ընդգծել է նա։
Զախարովան հավելել է, որ Երևանն իր տրամադրության տակ ունի կազմակերպչական լայն հնարավորություններ, երկար տարիների փորձի վրա հիմնված իր ներուժը։
«Մենք համոզված ենք, որ ի տարբերություն Եվրամիության առաքելության կեղծ դիտորդների, որոնք զբաղվում են նշված նպատակներից հեռու հարցերով, ՀԱՊԿ-ն ի վիճակի է կայունացնող դեր խաղալ Հարավային Կովկասում»,- եզրափակել է նա։

В отличие от псевдо-наблюдателей миссии ЕС, ОДКБ способна сыграть стабилизирующую роль на Южном Кавказе: Захарова
Сегодня в ходе брифинга официальный представитель МИД РФ Мария Захарова по просьбе журналиста прокомментировала слова премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что по ряду причин Россия не может быть ключевым партнером Армении в оборонной и технической сферах.
«В конкретном плане у Российской Федерации с Республикой Арменией действует надежная двусторонняя договорно-правовая база в сфере безопасности и в плане военно-технического сотрудничества. Речь идет о Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи 1997 года, российской военной базе на территории Армении 1995 года, межгосударственных соглашений о создании объединенной региональной системы противовоздушной обороны 2015 года, совместном боевом дежурстве по противовоздушной обороне 2000 года, и обе страны имеют обязательства друг перед другом, включая защиту суверенитета, территориальной целостности и обеспечении безопасности», - сказала Захарова.
Она отметила, что Ереван также находится под коллективными гарантами в рамках ОДКБ, в том числе на случай возможной агрессии. В целях развития и укрепления договора о коллективной безопасности в 2016 году, Россия и Армения подписали соглашение об объединённой группировке войск, предназначенной для обеспечения безопасности сторон в кавказском регионе коллективной безопасности. «И в этом смысле возвращение к активному взаимодействию в рамках ОДКБ отвечает, прежде всего, интересам самой Армении», - подчеркнула она.
Захарова добавила, что в распоряжении Еревана широкий спектр возможностей организации, ее потенциал, основанный на многолетнем опыте.
«Убеждены, что в отличие от псевдо-наблюдателей миссии Европейского Союза, которая занимается вопросами, которые далеки от заявленных целей, ОДКБ способна сыграть стабилизирующую роль на Южном Кавказе», - заключила она.