ՀՀ-ն վերջին շրջանում չի մասնակցում ՀԱՊԿ-ի աշխատանքներին, սակայն կազմակերպությունից դուրս գալու մասին ծանուցումներ չի ուղարկել. Թասմագամբետով
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Թասմագամբետովը հայտնել է, որ Հայաստանը վերջին շրջանում չի մասնակցում քարտուղարության աշխատանքներին, սակայն կազմակերպությունից դուրս գալու մասին ծանուցումներ չի ուղարկել: Միևնույն ժամանակ, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը չի բացառել, որ կազմակերպության մեջ կարող են մտնել նոր երկրներ, գրում է kommersant.ru-ն:
՛՛Երևանն իսկապես վերջին շրջանում չի մասնակցում ՀԱՊԿ քարտուղարության աշխատանքներին... Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնատար անձանց հիշյալ հայտարարությունների վերաբերյալ նշեմ, որ Երևանից քարտուղարություն որևէ պաշտոնական դիմում չի ստացվել ՀԱՊԿ անդամակցությունը դադարեցնելու մասին՛՛,-հայտարարել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը ՛՛Ազգային պաշտպանություն՛՛ ամսագրի գլխավոր խմբագիր Իգոր Կորոտչենկոյին տված հարցազրույցում: Նա նաև տեղեկացրել է, որ ընդունվող և ընդունված որոշումների մասին քարտուղարությունը հաստիքով տեղեկացնում է Երևանում գործող համապատասխան կառույցներին:
՛՛Իհարկե, նման հնարավորությունը սկզբունքորեն չի բացառվում... Չի բացառվում, որ կազմակերպության ընդլայնման կամ ՀԱՊԿ-ի հիման վրա համագործակցության նոր ձեւաչափերի ի հայտ գալու յուրօրինակ դրայվեր դառնա մեր խաղաղապահ գործունեությունը, որի անհրաժեշտությունը տեսանելի հեռանկարում, ցավոք, միայն կմեծանա՛՛,-պատասխանել է գլխավոր քարտուղարը ՀԱՊԿ-ի հնարավոր ընդլայնման մասին հարցին: Պարոն Թասմագամբետովի խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն առաջարկում է մասնակցության շատ շահավետ պայմաններ, այդ թվում՝ ճգնաժամային իրավիճակների կարգավորման քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդների գերակայություն:

Армения в последнее время не участвует в работе ОДКБ, но не отправляла уведомлений о выходе из организации: Тасмагамбетов
Генеральный секретарь ОДКБ Имангали Тасмагамбетов сообщил, что Армения в последнее время не участвует в работе секретариата, но уведомлений о выходе из организации не отправляла. При этом генсек ОДКБ не исключил, что в организацию могут войти новые страны.
«Ереван действительно в последнее время не участвует в работе секретариата ОДКБ… Относительно упомянутых заявлений официальных лиц Республики Армения отмечу, что в секретариат из Еревана не поступало каких-либо официальных заявлений о приостановке членства в ОДКБ»,— заявил генсек организации в интервью главному редактору журнала «Национальная оборона» Игорю Коротченко. Он также сообщил, что о принимаемых и принятых решениях секретариат информирует соответствующие структуры в Ереване штатно.
«Конечно, такая возможность в принципе не исключена… Не исключено, что своеобразным драйвером в расширении организации либо появлении новых форматов сотрудничества на базе ОДКБ станет наша миротворческая деятельность, потребность в которой в обозримой перспективе, к сожалению, будет только возрастать»,— ответил генсек на вопрос о возможном расширении ОДКБ. По словам господина Тасмагамбетова, ОДКБ предлагает весьма выгодные условия участия, в том числе приоритет политико-дипломатическим методам урегулирования кризисных ситуаций.