ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը Արցախում կայացած ընտրությունների առնչությամբ Ադրբեջանի արձագանքի վերաբերյալ հարցին (տեսանյութ)
Ադրբեջանը փորձում է Արցախում մարդու իրավունքների դեմ ուղղված իր արշավին մասնակից դարձնել միջազգային հանրությանը: Այս նպատակով Ադրբեջանը չի խորշում ընտրությունների վերաբերյալ միջազգային տարբեր արձագանքների խիստ ընտրովի ներկայացումից և ուղղակի խեղաթյուրումից: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը։
Ադրբեջանը փորձում է չնկատելու տալ այդ նույն արձագանքների առանցքային ուղերձները, որոնք վերաբերում են իր ապագան որոշելու հարցում Արցախի բնակչության դերակատարմանը և Արցախում հանրային կյանքի կառավարման տեսակետից ընտրությունների անհրաժեշտությանը: Մինչդեռ, այս ուղերձները խիստ էական են խաղաղ կարգավորման առաջմղման համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծելու համար:
Մեր տարածաշրջանում ժողովրդի քվեն ստացած, նրա կամքն արտահայտող և հենց այդ ժողովրդին հաշվետու իշխանությունների ձևավորումը խիստ կարևոր է հակամարտության վերափոխման և ժողովուրդների հաշտեցման համար: Արցախի ժողովուրդը մարտի 31-ին և ապրիլի 14-ին այս ուղղությամբ կատարեց հերթական կարևոր քայլը:

Баку пытается игнорировать ключевые послания международных организаций, в которых акцент ставится на праве народа Арцаха на определение своего будущего и необходимости выборов с точки зрения управления общественной жизнью: МИД
Азербайджан пытается привлечь международное сообщество к своей кампании против прав человека в Арцахе. Об этом в прямом эфире по Facebook заявила пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян, касаясь недавних выборов в Арцахе.
С этой целью, подчеркнула Нагдалян,  Азербайджан не гнушается искажать и отрывочно представлять отклики различных международных структур по карабахским выборам.
«Азербайджан пытается не замечать ключевых посланий тех же международных заявлений, в которых акцент ставится на праве народа Арцаха на определение своего будущего и необходимости выборов с точки зрения управления общественной жизнью. Между тем, эти послания крайне важны для создания благоприятных условий для продвижения мирного урегулирования»,- заявила Нагдалян.
Она подчеркнула, что формирование властей, получивших вотум доверия народа, выражающих его волю и подотчетных этому народу, крайне важно для трансформации конфликта и примирения народов. «31 марта и 14 апреля народ Арцаха сделал очередной важный шаг в этом направлении»,- резюмировала пресс-секретарь МИД.
Отметим, что по итогам президентских выборов в Арцахе победу одержал экс-премьер Араик Арутюнян с 88% голосов.