Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու տեսանկյունից․ Արցախի ԱԺ
Բրյուսելում վերջերս կայացած եռակողմ հանդիպման արդյունքները ներկայացնող Շառլ Միշելի հայտարարությունը տարակուսանքի տեղիք է տալիս ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման էությունը նենգափոխելու և 30-ամյա բանակցային գործընթացում կուտակած ժառանգությունը խեղաթյուրելու տեսանկյունից: Այս մասին ասված է Արցախի Ազգային Ժողովի կողմից այսօր ընդունված հայտարարության մեջ։
«Առաջին անգամ բանակցային խոսույթում փորձ է արվում հրաժարվել «Լեռնային Ղարաբաղ» քաղաքական և աշխարհագրական հասկացությունից, և շրջանառության մեջ է դրվում «Ղարաբաղի էթնիկ հայ բնակչություն» բառակապակցությունը: Այս ամենը լիովին համահունչ է Բրյուսելի հանդիպումից առաջ և, ընդհանրապես, վերջին շրջանում Ադրբեջանի վարչախմբի կողմից տարածվող թեզերին ու վկայում է Հայաստանի գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքական ուղեգծի նահանջի մասին:
Եվրոպայի խորհրդի նախագահ դերակատարությունը արագացված տեմպերով Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև «խաղաղության դարաշրջան» բացելու գործում կարելի էր հասկանալ, եթե նույնպիսի հետևողականությամբ արձագանքվեր 2020թ. սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիային: Անվտանգության ու իրավունքների պաշտպանության մասին շեշտադրումը 44–օրյա պատերազմի ընթացքում ինչ-որ չափով ընկալելի կարող էր լինել իր ինքնիշխանությունը պաշտպանող Արցախի ժողովրդի համար:
Ստեղծված պայմաններում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները պարտավոր են առաջնորդվել բացառապես Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը միջազգային ատյաններում առաջ տանելու և պաշտպանելու դիրքորոշմամբ՝ հիմք ընդունելով 1992թ. հուլիսի 8-ի ՀՀ Գերագույն խորհրդի որոշումը՝ համաձայն որի «Հայաստանի համար անընդունելի է համարվում միջազգային կամ ներպետական ամեն փաստաթուղթ, որտեղ ԼՂՀ-ն նշված կլինի Ադրբեջանի կազմում»:
Ե´վ Արցախում, և´ Հայաստանում գործող իշխանությունների համար առաջնահերթ պետք է լինեն հայկական երկու հանրապետությունների կազմավորման մասին հռչակագրերը, 1991թ. սեպտեմբերի 2-ի որոշմամբ ու 1991թ. դեկտեմբերի 10-ի անկախության հանրաքվեով ամրագրված արժեքները: Որևէ պաշտոնյա, որևէ քաղաքական ուժ լիազորված չէ առանձնաբար որոշել հայրենիքի ապագան, որի կերտման համար մեր ժողովրդի հազարավոր զավակներ չեն խնայել իրենց կյանքը:
Մենք գտնվում ենք պատմական որոշումներ կայացնելու հրամայականի առջև, և ոչ ոք չի կարող խուսափել սերունդների առաջ պատասխանատվություն կրելուց»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Никто не вправе единолично распоряжаться судьбой Арцаха: заявление парламента республики по итогам Брюсселя
Заявление Шарля Мишеля, представившего результаты недавней трехсторонней встречи в Брюсселе, вызывают недоумение с точки зрения искажения сути урегулирования карабахской проблемы и наследия, накопленного в 30-летнем переговорном процессе. Об этом говорится в совместном заявлении фракций Национального собрания Республики Арцах.
«Впервые в переговорном дискурсе делается попытка отказаться от политического и географического понятия «Нагорный Карабах», и в оборот вводится словосочетание «этническое армянское население Карабаха», — говорится в заявлении.
Все это, согласно авторам заявления, полностью созвучно тезисам, распространяемым режимом Азербайджана, и свидетельствует о том, что власти Армении отступили от своего внешнеполитического курса. Парламентарии отмечают, что роль председателя Европейского совета в деле поспешного открытия «мирной эпохи» между Арменией и Азербайджаном можно было бы понять, если бы с такой же последовательностью последовал отклик на агрессию Азербайджана против народа Республики Арцах в сентябре 2020 года.
Подчеркивается, что акцентирование на безопасности и защите прав могло быть воспринято народом Арцаха во время 44-дневной войны, когда он защищал свой суверенитет. В сложившихся условиях власти Республики Армения обязаны руководствоваться исключительно защитой права народа Арцаха на самоопределение в международных инстанциях, принимая за основу решение Верховного Совета РА от 8 июля 1992 года, согласно которому «для Армении неприемлемым считается любой международный или внутригосударственный документ, в котором НКР будет указана в составе Азербайджана»․
Парламентарии отмечают, что для действующих властей Арцаха и Армении первоочередными должны быть декларации о формировании двух армянских республик и ценности, закрепленные решением от 2 сентября 1991 г. и референдумом о независимости, состоявшимся 10 декабря того же года. «Ни одно должностное лицо, ни одна политическая сила не уполномочена единолично определять будущее родины, для созидания которой тысячи сынов нашего народа отдали свои жизни», — говорится в заявлении.
«Мы находимся перед императивом принятия исторических решений, и никто не сможет избежать ответственности перед грядущими поколениями», — говорится в заявлении фракций Арцаха. Заявление подписали четыре из пяти фракций Национального собрания Республики Арцах: «Свободная родина — ОГА», «Cправедливость», АРФ «Дашнакцутюн» и «Демократическая партия Арцаха.