Արարատ Միրզոյանը և Յուրի Քիմը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր
Սպտեմբերի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի եվրոպական և եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Յուրի Քիմի հետ։
Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը վերահաստատել է 2020թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության և Արդարադատության միջազգային դատարանի երկու որոշումների համաձայն Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման վերացման անհրաժեշտությունը։ Ընդգծվել է Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի` ԼՂ անխափան մուտքի և մարդասիրական գործունեության ապահովման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել Ադրբեջանի կողմից այս ընթացքում իրականացվող ապակառուցողական վարքագծին, իր իսկ կողմից ստանձնած պարտավորություններին և միջազգային հանրության հստակ կոչերին անարգանքին, ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու համակարգային քաղաքականությանը։ Ընդգծվել է Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև իրավունքների և անվտանգության երաշխիքների շուրջ քննարկումների համար միջազգային գործուն մեխանիզմի ներդրման անհրաժեշտությունը։

Телефонный разговор министра иностранных дел Армении с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии
7 сентября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна с исполняющим обязанности заместителя госсекретаря США по делам Европы и Евразии Юри Ким.
Были обсуждены вопросы региональной безопасности, а также ситуация в Нагорном Карабахе.
Министр иностранных дел Арарат Мирзоян подтвердил необходимость прекращения незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020г. и двумя решениями Международного Суда ООН. Была подчеркнута важность обеспечения беспрепятственного доступа и гуманитарной деятельности Международного Комитета Красного Креста в Нагорном Карабахе.
Министр Арарат Мирзоян затронул неконструктивное поведение Азербайджана в этот период, его неуважение к взятым им же обязательствам и к четким призывам международного сообщества, проводимую им системную политику этнических чисток в Нагорном Карабахе. Была подчеркнута необходимость внедрения эффективного международного механизма для обсуждения между Степанакертом и Баку прав и гарантий безопасности населения Нагорного Карабаха.