Հայկական պատվիրակությունը Եվրանեսթ ԽՎ-ում տապալվեց Մեծամորի ատոմակայանի փակման հարցը դնելու ադրբեջանական նախաձեռնությունը
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գայանե Աբրահամյանը ֆեյսբուքայն իր էջում տեղեկացնում է, որ այսօր Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում տապալվեցին ադերբջանական հերթական հակահայկական նախաձեռնությունները։ Գրառման մեջ ասվում է.
«Այսօր մեկնարկեց Եվրանեսթ ԽՎ-ի աշխատանքները, եւ արդեն իսկ ունենք կարեւոր հաջողություններ։
Ադրբեջանական պատվիրակության կողմից հերթական հակահայկական նախաձեռնությունը, փորձերը միջազգային բանաձեւերում Մեծամորի ատոմակայանի փակման հարցը դնելու` տապալվեցին, քվեարկությունից առաջ ելույթումս ներկայացրած փաստարկներն ու նաեւ մասնավոր քննարկումները ԵՄ ու ԱԼԳ երկրների պատգամավորների հետ արդյունք տվեցին ու ադրբեջանցիները միայնակ քվեարկեցին իրենց առաջարկին։
Հաջորդ կարեւոր հաջողությունն արձանագրվեց քաղաքական ու մարդու իրավունքների հանձնաժողովում, որտեղ հայաստանյան պատվիրակության կողմից ներկայացված մեր բոլոր 7 առաջարկներն ընդունվեցին։
Որոշ փոփոխություններով ընդունվեց նաեւ մեր առաջարկած թեման հաջորդ տարվա բանաձեւի աշխատանքների համար։
Այս հանձնաժողովի ընթացքում միջազգային ու տարածաշրջանային մի քանի փորձագետների կողմից ներկայացված ԱԼԳ երկրներում առկա քաղաքական, մարդու իրավունքների ու տնտեսական վիճակի մասին զեկույցների հիմնական թեման Հայաստանն ու մեր բարեփոխումների աննախադեպ ընթացքն էր, ինչպես IDEA international միջազգային կազմակերպության The Global State of Democracy 2019 տարեկան զեկույցն է շեշտում` Հայաստանը Եվրոպայում ժողովրդավարացման գործընթացում ամենամեծ առաջընթացն ապահոված երկիրն է։
Տնտեսական հանձնաժողովում եւս մեր բոլոր առաջարկներին կողմ քվեարկեցին, նաեւ միաձայն անցավ պատվիրակության անդամ, հանձնաժողովի համանախագահ Տարոն Սիմոնյանի առաջարկած թեման որպես հաջորդ տարվա բանաձեւի հիմնական թեմա։
Սոցիալական հանձնաժողովում եւս կարեւոր հաջողություն արձանագրեցինք, պատվիրակության կողմից ներկայացված առաջարկը, որը հիմնականում վերաբերում էր կրթական համակարգում այլատյացության տարածման հիմնախնդրին (հիմնականում նկատի ունենալով ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականությունը) ընդունվեց։
Այսօր այսքանը, վաղը կգումարվի արդեն Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նիստը, բացառիկ կարեւորություն է, երբ ներկայացնում ես լեգիտիմ ընտրություններով ձեւավորված կառավարող ուժ, նման հարթակներում շատ ավելի ուժեղ ու հիմնավոր է հնչում լեգիտիմության ու վստահության այս դիրքից ներկայացված պահանջները։
Որպես պատվիրակության ղեկավար երախտապարտ եմ գործընկերներիս` նվիրված ու պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար»,– գրել է նա պատգամավորը։

Армянская делегация в ПА Евронест провалила азербайджанскую инициативу по поднятию вопроса о закрытии Мецаморской АЭС
Депутат от парламентской фракции «Мой шаг» Гаяне Абраамян на своей странице в Facebook сообщает, что сегодня в Парламентской ассамблее «Евронест» провалились очередные антиармянские адербджанские инициативы.
В этой связи, она, в частности, написала: «Сегодня стартовала работа ПА Евронест, и у нас уже есть важные успехи.
Очередная антиармянская инициатива - попытка азербайджанской делегации включить вопрос о закрытии Мецаморской атомной станции в международные резолюции провалилась. Представленные нами перед голосованием аргументы, а также частные обсуждения с депутатами стран ЕС и Восточного партнерства дали свои результаты. За эту инициативу проголосовала лишь делегация Азербайджана.
Следующий важный успех был зафиксирован в комиссии по политическим вопросам и правам человека, где были приняты все 7 предложений, представленных армянской делегацией.
С некоторыми изменениями была принята также предложенная нами тема для работы над резолюцией следующего года.
Примечательно, что в годовом докладе The Global State of Democracy 2019 международной организации IDEA international говорится о беспрецедентных реформах в Армении. Также подчеркивается, что Армения обеспечила больший прогресс в процессе демократизации среди остальных стран организации.
В экономической комиссии также проголосовали за все наши предложения, а также единогласно прошла тема, предложенная членом делегации, сопредседателем комиссии Тароном Симоняном, как основная тема резолюции следующего года.
В социальной комиссии мы также зафиксировали важный успех - представленное делегацией предложение, которое в основном касалось проблемы ксенофобии в образовательной системе (в основном имея в виду азербайджанскую армянофобскую политику) было принято».
Абрамян также подчеркнула, что аозиции армянских делегаций на международных площадках стали более сильными, поскольку теперь они представляют легитимную власть.