Հայերին փորձում են համոզել, որ Ղարաբաղում խաղաղությունը Երեւանի պարտությունն է. Նարիշկին
Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության տնօրեն Սերգեյ Նարիշկինը հայտարարել է, որ արեւմտյան երկրները հայ եւ ադրբեջանցի ազգայնականներին սադրում են վարկաբեկելու եւ խափանելու Լեռնային Ղարաբաղում հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը: Նրա խոսքով ՝ Արեւմուտքը դժգոհ է, որ համաձայնությունը ձեռք է բերվել Ռուսաստանի միջնորդությամբ ։
"Մեր ունեցած տեղեկատվության համաձայն՝ որոշ արեւմտյան երկրներ առկա ալիքներով հայ եւ ադրբեջանցի ազգայնականներին սադրում են՝ վարկաբեկելու եւ հրադադարի մասին պայմանավորվածությունը խափանելու համար",-հայտարարել է Նարիշկինը: Նրա խոսքով՝ հայերին փորձում են համոզել, որ Ղարաբաղում խաղաղությունը Երեւանի պարտությունն է, եւ "անհրա-եշտ է պատերազմ՝ մինչև հաղթական ավարտ", իսկ ադրբեջանցիներին համոզում են, որ Կրեմլը "իրենցից հաղթանակ է գողացել", երբ իրենց բանակը ընդամենը մի քայլի վրա էր Ստեփանակերտը գրավելուց:
Նա գտնում է, որ նման գործողությունները վկայում են, որ "ԱՄՆ- ն եւ նրա եվրոպացի ընկերները, ինչպես միշտ, իրենց խնդիրները լուծում են հասարակ մարդկանց, այս անգամ' ադրբեջանցիների եւ հայերի շահերի հաշվին": Նարիշկինը նշում է, որ ամերիկացիներին եւ եվրոպացիներին չի անհանգստացնում, որ իրենց սադրանքները կարող են հանգեցնել նոր արյունահեղության եւ ծանր ռազմական հակամարտության:
Ըստ Նարիշկինի՝ ՆԱՏՕ-ի երկրները փորձում են թաքցնել իրենց վրդովվածությունը՝ Ռուսաստանի ակտիվ մասնակցությամբ ձեռք բերված՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի համաձայնագրի առնչությամբ: "ԱՄՆ-ն ու նրա դաշնակիցները վրդովված են, որ պատերազմը կանգնեցվել է Մոսկվայի միջնորդությամբ ։ Չէ որ դա, ըստ էության, "զրոյացրեց" Ռուսաստանին Անդրկովկասից դուրս մղելու նրանց բազմամյա աշխատանքը", - ասել է նա:

Армян пытаются убедить в том, что мир в Карабахе- это поражение Еревана. Нарышкин
Директор Службы внешней разведки России (СВР) Сергей Нарышкин заявил, что западные страны провоцируют армянских и азербайджанских националистов на дискредитацию и срыв договоренности о прекращении огня в Нагорном Карабахе. По его словам, Запад недоволен, что соглашение достигнуто при посредничестве России.
«По имеющейся у нас информации, некоторые западные страны через имеющиеся каналы провоцируют армянских и азербайджанских националистов на дискредитацию и срыв договоренности о прекращении огня»,— заявил господин Нарышкин. По его словам, армян пытаются убедить в том, что мир в Карабахе — это поражение Еревана, и в необходимости «войны до победного конца», а азербайджанцев убеждают, что Кремль «украл у них победу», когда их армия была в шаге от взятия Степанакерта.
Глава СВР считает, что такие действия свидетельствуют, что «США и их европейские друзья, как всегда, решают свои задачи за счет интересов простых людей, в этот раз — азербайджанцев и армян». Он отмечает, что американцев и европейцев не беспокоит, что их провокации могут привести к новому кровопролитию и к тяжелому военному конфликту.
По словам господина Нарышкина, страны НАТО стараются скрыть свое раздражение достигнутым при активном участии России соглашением Азербайджана и Армении. «США и их союзники раздосадованы тем, что война остановлена при посредничестве Москвы. Ведь это, по сути, "обнулило" их многолетнюю работу по вытеснению России из Закавказья»,— сказал он.