Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարները կհանդիպեն Բրատիսլավայում՝ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի միջնորդությամբ
Ամերիկայի ձայնը գրում է, որ ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահի միջնորդությամբ Բրատիսլավայում մոտ ժամանակներս կանցնի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, որի ընթացքում կողմերը քննարկելու են ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարները: Այս մասին «Ամերիկայի Ձայն»-ին ասել է ԵԱՀԿ-ի գործող նախագահ, Սլովակիայի արտգործնախարար Միրոսլավ Լայչակը.
«Ես ակնկալում եմ հյուրընկալել երկու արտգործնախարարներին մոտ ժամանակներս Բրատիսլավայում»:
Գործող նախագահի խոսքով, նա բարձր է գնահատում նաեւ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի առաջնորդների կողմից գործադրված ջանքերը հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ.
«Այս տարվա ընթացքում մենք դրական նշաններ ենք տեսել, առաջնորդների երկխոսություն, ինչպես նաեւ երկխոսություն նախարարների մակարդակով: Միաժամանակ, գրանցվել են նաեւ մտահոգիչ դրվագներ շփման գծում որոնք հանգեցրեցին մարդկային կորուստների: Սակայն, այժմ իրավիճակը կարծես կայուն է»:
Իր կողմից, ԵԱՀԿ-ի գլխավոր քարտուղար Թոմաս Գրեմինգերն «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ զրույցում ընդգծել է, որ միջնորդներն ի դեմս Մինսկի խմբի համանախագահների շարունակում են ակտիվ ներգրավված լինել բանակցություններում: Լուրջ առաջընթացը սակայն հնարավոր է գրանցել առաջին հերթին պետությունների ղեկավարների քաղաքական որոշման դեպքում.
«Անշուշտ, այն դրական տրամադրությունը, դրական դինամիկան, որը մենք տեսանք սեպտեմբերին Դուշանբեում հանդիպման շրջանակներում, դեռեւս չի վերափոխվել իրական առաջընթացի հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ»:
ԵԱՀԿ-ի բարձրաստիճան ներկայացուցիչներն այս շաբաթ քննարկման էին մասնակցել Վաշինգտոնի Վուդրո Վիլսոնի կենտրոնում կազմակերպված համաժողովին: Անդրադառնալով հակամարտությունների կանխարգելման գործում միջազգային կազմակերպությունների դերին, Միրոսլավ Լայչակը հատկապես կարեւորեց քաղաքական որոշումների նշանակությունը.
«Քաղաքական որոշումները կայացնում են առաջնորդները, երկրի ղեկավարները, նախարարները: Այս դեպքում է հնարավոր արդյունավետ քննարկում, իսկ եթե դա չկա, ապա քննարկումները դառնում են բյուրոկրատական վարժություններ: Մենք կարող ենք աշխատել դեսպանների մակարդակով, սակայն, քաղաքական որոշումները բոլորովին այլ մակարդակի վրա են»:

Главы МИД Армении и Азербайджана встретятся в Братиславе при посредничестве действующего председателя ОБСЕ
Голос Америки пишет, что при посредничестве действующего председателя ОБСЕ в Братиславе в ближайшее время пройдет встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана, в ходе которой стороны обсудят перспективы урегулирования карабахского конфликта. Об этом «Голосу Америки» заявил действующий председатель ОБСЕ, министр иностранных дел Словакии Мирослав Лайчак.
«Я ожидаю принять двух министров иностранных дел в Братиславе в ближайшее время». По словам действующего президента, он высоко ценит также усилия лидеров Армении и Азербайджана по урегулированию конфликта.
«В течение этого года мы видели положительные признаки, диалог лидеров, а также диалог на уровне министров. В то же время, были зафиксированы тревожные эпизоды на линии соприкосновения, которые привели к человеческим потерям».
Со своей стороны, генеральный секретарь ОБСЕ Томас Гремингер в беседе с «Голосом Америки»" подчеркнул, что посредники в лице сопредседателей Минской группы продолжают активно участвовать в переговорах. «Но серьезный прогресс можно зафиксировать в первую очередь в случае политического решения глав государств. Безусловно, то позитивное настроение, положительная динамика, которую мы увидели на встрече в Душанбе в сентябре, пока не преобразилась в реальный прогресс в урегулировании конфликта».
Говоря о роли международных организаций в предотвращении конфликтов, Мирослав Лайчак особо подчеркнул важность политических решений.
«Политические решения принимают лидеры, главы государств, министры. В этом случае возможно эффективное обсуждение, а если этого нет, то обсуждения становятся бюрократическими упражнениями. Мы можем работать на уровне послов, однако политические решения находятся на совершенно другом уровне».