Գարեգին Բ կաթողիկոսը մեկնեց Իտալիա. նախատեսվում է հանդիպում Հռոմի Պապի հետ
Հոկտեմբերի 5-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը մեկնեց Հռոմ (Իտալիա)՝ մասնակցելու Սանտ Էջիդիոյի համայնքի կողմից կազմակերպված «Մարդիկ որպես եղբայրներ և երկրի ապագան․ կրոններն ու մշակույթները երկխոսության մեջ» խորագրով համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին։ Համաժողովին Նորին Սրբությունը հանդես կգա բանախոսությամբ, նաև կքարոզի միջեկեղեցական աղոթքի արարողությանը։
Այցի ընթացքում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպում կունենա Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի հետ։
Նորին Սրբության պատվիրակության կազմում են Արևմտյան Եվրոպայի Հայրապետական պատվիրակ և Վատիկանում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Տ. Խաժակ արքեպիսկոպոս Պարսամյանը, Մայր Աթոռի լուսարարապետ Տ․ Մուշեղ եպիսկոպոս Բաբայանը, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, Քարոզչական կենտրոնի և Մայր Աթոռում գործող Արցախի հոգևոր-մշակութային ժառանգության պահպանության գրասենյակի տնօրեն Տ․ Գարեգին վարդապետ Համբարձումյանը և Վեհափառ Հայրապետի գավազանակիր Տ. Անանիա աբեղա Ծատուրյանը:
Համաժողովին և միջեկեղեցական աղոթքին իր մասնակցությունը կբերի նաև Կ. Պոլսի Հայոց Պատրիարք Տ. Սահակ արքեպիսկոպոս Մաշալյանը։

Католикос всех армян отбыл в Италию: запланирована встреча с Папой Римским
5 октября Католикос всех армян Гарегин Второй отбыл в Рим (Италия) для участия в организованном общиной Сант Эджидио форуме «Люди - как братья и будущее страны: религии и культуры в диалоге» и межцерковной молитве. Об этом сообщает пресс-служба Первопрестольного Эчмиадзина.
На форуме Католикос выступит с докладом. В ходе визита Гарегин Второй встретится с Папой Римским Франциском.
В состав делегации входят официальный представитель Первопрестольного Святого Эчмиадзина в Ватикане, архиепископ Хажак Парсамян, архимандрит Мушег Бабаян, Омбудсмен РА Арман Татоян, директор пропагандистского центра Первопрестольного Святого Эчмиадзина Вардапет Гарегин Амбарцумян и жезлоносец Католикоса Анания Цатурян.
В конференции и в межцерковной молитве примет участие также Константинопольский патриарх Саак Машалян.