Ֆրանսիան զենք է ուղարկում Հայաստան՝ Ադրբեջանի հետ նոր կոնֆլիկտի մտավախության ֆոնին. Politico
Ֆրանսիան Հայաստանին վաճառում է այնպիսի ռազմական տեխնիկա, ինչպես հակաօդային պաշտպանության համակարգերն են, երկուշաբթի հայտարարել է Ֆրանսիայի կառավարությունը, քանի որ մտավախություններն աճում են, որ Ադրբեջանը կարող է անցած ամիս Լեռնային Ղարաբաղի բռնակցումը շարունակել իր հարևանի տարածքի վրա հարձակումներով, գրում է Politico-ն։
ԱՄՆ պետքարտուղար Անտոնի Բլինկենի արտահայտած մտահոգությունն այն է, որ սա, հնարավոր է, Ադրբեջանի տարածաշրջանային հավակնությունների վերջը չէ, և այժմ բոլոր հայացքներն ուղղված են Զանգեզուրի միջանցքին՝ մի հողատարածք, որն անցնում է Իրանի հետ Հայաստանի սահմանով: Վտանգն այն է, որ Բաքվի ուժերի մեկ այլ քայլ կարող է ավելի լայն հակամարտություն առաջացնել Հարավային Կովկասում, մի տարածաշրջան, որտեղ Թուրքիան, Ռուսաստանը և Իրանն ունեն հիմնական ռազմավարական շահեր:
Ֆրանսիան՝ Եվրոպայում ամենամեծ հայկական սփյուռք ունեցող երկիրը, հասկացրել է, որ մտադիր չէ մի կողմում կանգնել։
«Նույնիսկ եթե մենք միևնույն ռազմական և քաղաքական դաշինքների մաս չենք, մենք պատկերացնում ենք այս պաշտպանական հարաբերությունները, որոնք հիմնված են մի պարզ սկզբունքի վրա՝ դուք պետք է կարողանաք պաշտպանել ձեզ և ձեր քաղաքացիական բնակչությանը», - ասել է Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարար Սեբաստիեն Լեկորնուն իր հայ գործընկեր Սուրեն Պապիկյանի հետ մամուլի ասուլիսում։
Արեւմուտքի կողմից աճող քաղաքական աջակցությունը գալիս է այն ժամանակ, երբ Հայաստանը փորձում է հեռանալ Ռուսաստանից: Չնայած Մոսկվայի գլխավորած ՀԱՊԿ ռազմական դաշինքի անդամ լինելուն, Ադրբեջանի դեմ հակամարտությունում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված օգնության կոչերն անուշադրության մատնվեցին, և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցյալ ամիս POLITICO-ին ասաց, որ ժամանակն է դադարեցնել պաշտպանության համար հույը Ռուսաստանի վրա դնել։
Փարիզը սկսեց ուժեղացնել պաշտպանական համագործակցությունը Երեւանի հետ անցյալ տարվա սեպտեմբերին, սակայն Ադրբեջանի հարձակումն արագացրեց ռազմական կապերը խորացնելու՝ Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը: Անցյալ ամիս Ֆրանսիան ռազմական կցորդ էր ուղարկել Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատուն։
Երկուշաբթի օրը Հայաստանը պայմանագիր է ստորագրել Thales-ի կողմից արտադրված երեք Ground Master 200 ռադարների գնման մասին, նրանից, որոնք մատակարարվել են Ուկրաինային ռուսական ագրեսիային հակազդելու համար, և մյուսը Safran-ով սարքավորումների համար, ներառյալ հեռադիտակներ և սենսորներ։ Հայաստանը և Ֆրանսիան ստորագրել են նաև MBDA-ի կողմից արտադրված Mistral հակաօդային պաշտպանության համակարգի գնման գործընթացը սկսելու մտադրության արձանագրություն։
Ֆրանսիան առաջիկա ամիսներին Հայաստան կուղարկի ռազմական պաշտոնյայի՝ որպես հետազոտող խորհրդատու այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են ռազմական պատրաստությունը, ասել է Լեկորնուն։ Ֆրանսիան նաև կպատրաստի հայ զինվորներին և կօգնի Երևանին փորձարկել Հայաստանի հակաօդային պաշտպանությունը՝ հայտնաբերելու կույր կետերը։
Երկուշաբթի օրը Լեկորնուն դեմ է արտահայտվել այն մեղադրանքներին, թե ֆրանսիական զենքը կարող է օգտագործվել պատերազմ սկսելու համար։ «Հաջողություն բացատրելու այն, որ զենքը [որը մենք վաճառում ենք] ունի ագրեսիվ տարբերակ: Սրանք սպառազինության համակարգեր են, որոնք իրենց բնույթով կարող են տեղակայվել միայն Հայաստանի տարածքում ագրեսիայի դեպքում»,- ասաց նա։
«Ոչ ոք չի կարող մեղադրել ինքնիշխան պետությանը՝ իր երկինքը և դրանց տակ ապրող մարդկանց պաշտպանելու համար»,- հավելել է նա։

Politico: Франция отправляет оружие в Армению на фоне опасений нового конфликта с Азербайджаном
Франция продает Армении военную технику, такую как системы противовоздушной обороны, заявило французское правительство в понедельник, поскольку растут опасения, что Азербайджан может вслед за захватом Нагорного Карабаха в прошлом месяце совершить нападения на территорию своего соседа, Politico.
Обеспокоенность, которую выразил госсекретарь США Энтони Блинкен, заключается в том, что, возможно, это не конец региональным амбициям Азербайджана, и все внимание сейчас приковано к Зангезурскому коридору, участку земли, проходящему вдоль границы Армении с Ираном. Опасность заключается в том, что еще один шаг сил Баку может разжечь более широкий конфликт на Южном Кавказе — регионе, где Турция, Россия и Иран имеют основные стратегические интересы.
Франция, страна с крупнейшей в Европе армянской диаспорой, дала понять, что не собирается оставаться в стороне.
«Даже если мы не являемся частью одних и тех же военных и политических союзов, мы предполагаем эти оборонительные отношения, которые основаны на простом принципе: вы должны быть в состоянии защитить себя и свое гражданское население», - заявил министр вооруженных сил Франции Себастьен Лекорню. его армянский коллега Сурен Папикян на пресс-конференции.
Растущая политическая поддержка со стороны Запада происходит по мере того, как Армения пытается дистанцироваться от России. Несмотря на то, что страна является членом возглавляемого Москвой военного блока ОДКБ, призывы страны о помощи к президенту России Владимиру Путину в конфликте против Азербайджана остались без внимания, а премьер-министр Никол Пашинян заявил POLITICO в прошлом месяце, что пришло время перестать полагаться на на Россию для защиты.
Париж начал активизировать оборонное сотрудничество с Ереваном в сентябре прошлого года, но наступление Азербайджана ускорило готовность Франции углублять военные связи. В прошлом месяце Франция направила военного атташе в посольство Франции в Армении.
В понедельник Армения подписала контракт на закупку трех радаров Ground Master 200 производства Thales — тех же, которые были поставлены в Украину для отражения российской агрессии — и еще одного с Safran на оборудование, включая бинокли и датчики. Армения и Франция также подписали протокол о намерениях начать процесс закупки ЗРК «Мистраль» производства MBDA.
По словам Лекорню, в ближайшие месяцы Франция направит военного чиновника в Армению в качестве консультанта по нии по таким вопросам, как подготовка вооруженных сил. Франция также будет обучать армянских солдат и помогать Еревану проверять противовоздушную оборону Армении для выявления слепых зон.
В понедельник Лекорню выступил против обвинений в том, что французское оружие может быть использовано для начала войны. «Удачи в объяснении того, что оружие [которое мы продаем] имеет агрессивную версию. Это системы вооружений, которые по своей природе могут быть развернуты только в случае агрессии на территории Армении», - сказал он.
«Никто не может винить суверенное государство за защиту своего неба и населения, живущего под ним», - добавил он.