Եվրոպական խորհրդարանը փաստաթուղթ է մշակել, առաջարկելով հետխորհրդային վեց երկրների, այդ թվում Հայաստանին, ինտեգրվել ընդհանուր տնտեսական տարածք
Եվրոպական խորհրդարանն առաջարկում է Եվրամիության և վեց հետխորհրդային երկրների, այդ թվում` Հայաստանի, միջև ստեղծել «ընդհանուր տնտեսական տարածք»: Փաստաթղթում, որի բովանդակությանը ծանոթացել է «Ազատ Եվրոպա/Ազատություն» ռադիոկայանը, եվրոպացի օրենսդիրները միևնույն ժամանակ դատապարտում են Ռուսաստանի գործողությունները Արևելյան գործընկերության անդամ երկրներում:
Փաստաթուղթն առաջիկայում քննարկման կդրվի Եվրախորհրդարանի արտաքին հարցերի հանձնաժողովում և ամենայն հավանականությամբ խորհրդարանի հավանությանը կարժանանա արդեն մայիսին, ինչից հետո հունիսի 18-ին նախատեսված է Եվրամիության անդամ երկրների և Արևելյան գործընկերության անդամ պետությունների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Բելառուսի և Մոլդովայի ղեկավարների հանդիպումը Բրյուսելում: Այդ գագաթնաժողովի ընթացքում Եվրամիությունը պատրաստվում է նոր քաղաքականություն հաստատել հարևանների հետ հարաբերությունների վերաբերյալ: Եվրամիության մի շարք դիվանագետներ, սակայն, «Ազատությանը» հայտնել են, որ կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով հանդիպումը, ըստ ամենայնի, կհետաձգվի մինչև տարվա երկրորդ կեսը:
Ոչ ուղղակիորեն նկատի ունենալով Ռուսաստանին, որը կոշտ հակազդում է Եվրամիությանը և ՆԱՏՕ-ին մերձենալու՝ հետխորհրդային երկրների ջանքերին, Եվրախորհրդարանը կվերահաստատի «Արևելքի գործընկեր երկրների ինքնիշխան իրավունքը՝ ազատ ընտրելու Եվրամիությանն ինտեգրման կամ ԵՄ-ի հետ համագործակցության անհատական մակարդակը», - նաև ասվում է փաստաթղթում:
Եվրոպական խորհրդարանը նաև բաց տեքստով «խստորեն դատապարտում է Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում հիմնարար սկզբունքների և միջազգային իրավունքի նորմերի խախտումը, Ռուսաստանի Դաշնության կողմից ուժի ապօրինի կիրառումը, ներխուժումը, ապակայունացումը, բռնակցումը, սահմանների խախտումը և օկուպացիան Արևելյան գործընկերության անդամ մի շարք երկրների տարածքներում»:
2009 թվականին ստեղծելով Արևելյան գործընկերության ծրագիրը՝ Եվրամիությունը նախկին խորհրդային բլոկի անդամ վեց պետություններին ի սկզբանե հնարավորություն է ընձեռել մերձենալու եվրոպական դաշինքի հետ, սակայն՝ առանց անդամակցության հեռանկարի: Տասը տարի անց վեց երկրներից Մոլդովան, Ուկրաինան և Վրաստանը ստորագրել են Ասոցացման պայմանագրերը և այժմ ավելին են ցանկանում: Հայաստանը բավարարվել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով:
Եվրամիության օրենսդիր մարմինը, որը նախկինում կոչ էր անում Բրյուսելին ընդլայնվել դեպի արևելք, փաստաթղթում ընդգծում է, որ թեև Արևելյան գործընկերության ծրագիրը չի ենթադրում անդամակցություն, սակայն այն կարող է նպաստել Եվրամության հետ աստիճանաբար մերձեցմանը: Որպես «ավելին»՝ եվրոպացի օրենսդիրները մասնավորապես առաջարկում են Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության երկրների միջև ստեղծել ընդհանուր տնտեսական տարածք՝ ներառյալ ծառայություններ, որոնք կնպաստեն առավել խորը տնտեսական ինտեգրմանը Եվրամիության հետ, ինչպես նաև վեց անդամ պետությունների միջև համագործակցության խորացմանը: Բացի այդ, առաջարկվում է վերացնել Եվրամիության և Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների միջև ռոումինգի ռեժիմը, թույլ տալ այդ երկրներին աստիճանաբար ինտեգրվել Բրյուսելի գլխավորած էներգետիկ միությանը, տրանսպորտային համայնքին և թվային միասնական շուկային:

Европарламент разработал документ, предлагающий шести постсоветским странам, в том числе Армении, войти в «общее экономическое пространство»
Европейский парламент предлагает создать между ЕС и шестью постсоветскими странами, в том числе Арменией, «общее экономическое пространство».  В документе, с содержанием которого ознакомилась радиостанция "Свобода", европейские законодатели одновременно осуждают действия России в странах-членах Восточного партнерства.
Документ в ближайшее время будет вынесен на обсуждение в комиссии по внешним вопросам Европарламента и, по всей вероятности, будет одобрен парламентом уже в мае, после чего 18 июня намечена встреча глав стран-членов Евросоюза и государств-членов Восточного партнерства - Армении, Азербайджана, Грузии, Украины, Беларуси и Молдовы в Брюсселе, однако из-за эпидемии коронавируса встреча, скорее всего, будет отложена на вторую половину года. В ходе этого саммита Евросоюз собирается установить новую политику в отношениях с соседями.
Наперекор России, которая жестко противодействует усилиям постсоветских стран по сближению с ЕС и НАТО, Европарламент подтвердит «суверенное право стран-партнеров Востока свободно выбирать индивидуальный уровень интеграции с Евросоюзом».
Европейский парламент также открытым текстом «строго осуждает нарушение основополагающих принципов и норм международного права в регионе Восточного партнерства, незаконное применение Россией силы, вторжение, дестабилизацию, аннексию, нарушение границ и оккупацию территорий ряда стран-членов Восточного партнерства».
Создав в 2009 году программу Восточного партнерства, Евросоюз изначально предоставил шести государствам-членам бывшего советского блока возможность сблизиться с Европейским альянсом, но без перспективы членства. Спустя десять лет три  из шести стран - Молдова, Украина и Грузия подписали соглашения об ассоциации с ЕС и теперь хотят большего. Армения ограничилась соглашением о Всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Законодательный орган Евросоюза, ранее призывавший Брюссель расшириться на Восток, в документе подчеркивает, что, хотя программа Восточного партнерства не предполагает членства, она может способствовать постепенному сближению с Евросоюзом. В качестве "большего" европейские законодатели, в частности, предлагают создать между Евросоюзом и странами Восточного партнерства общее экономическое пространство, включая услуги, которые будут способствовать более глубокой экономической интеграции с ЕС, а также углублению сотрудничества между шестью государствами-членами. Предлагается также отменить роуминговый режим между Евросоюзом и странами Восточного партнерства, разрешить этим странам постепенно интегрироваться в возглавляемый Брюсселем энергетический союз, транспортную общину и единый цифровой рынок.