Մենք երբեք այսքան մոտ չենք եղել խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը. Ալիևի ներկայացուցիչ
Բաքուն զգալի առաջընթաց է գրանցել Երևանի հետ խաղաղության բանակցություններում։ Մենք երբեք այսքան մոտ չենք եղել խաղաղության համաձայնագրի կնքմանը: Այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարություններով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը։
Ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների՝ նա, ամսնավորապես, նշել է. «Մենք զգալի առաջընթաց ենք գրանցել խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։ Այժմ Բաքուն և Երևանը պատմական հնարավորություն ունեն վերջնականապես փակել թշնամության այս գլուխը և սկսել փոխել իրավիճակը հարավկովկասյան տարածաշրջանում և այն դարձնել բարիդրացիության, կայունության և խաղաղության վայր։
Եթե նայեք խաղաղության համաձայնագրի տեքստին, որը դրված է բանակցությունների սեղանին, ապա կողմերը մոտ են դրա ավարտին»:
Միևնույն ժամանակ, Ամիրբեկովը դարձյալ խոսել է ՀՀ-ի Սահմանադրությունից՝ նշելով, թե այնտեղ, իր խոսքով, «տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի նկատմամբ»: Նա հավելել է, որ «որքան շուտ այդ հարցը լուծվի», այնքան շուտ կստորագրվի խաղաղության պայմանագիրը:

Мы добились существенного прогресса в мирных переговорах с Арменией: Эльчин Амирбеков
Мы добились существенного прогресса в мирных переговорах с Арменией. Об этом сказал представитель Президента Азербайджанской Республики по особым поручениям Эльчин Амирбеков, выступая на онлайн-семинаре в вашингтонском Гудзоновском институте.
"Мы достигли существенного прогресса в направлении заключения мирного соглашения. Мы никогда не были так близки к этому. Сейчас у обеих стран есть историческая возможность наконец закрыть эту главу вражды, заняться изменением ситуации в регионе Южного Кавказа и сделать его местом добрососедства, стабильности и мира", - сказал он.
Амирбеков считает, что если посмотреть на текст мирного соглашения, который находится на столе переговоров, стороны очень близки к его завершению.
В то же время Амирбеков вновь коснулся Конституции Армении, отметив, что там, по его словам, «есть территориальные претензии к Азербайджану». Он добавил, что "чем скорее этот вопрос будет решен", тем скорее будет подписан мирный договор.