Եթե հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի քաղաքացիները վաղուց լուծել են այն. Մանե Գևորգյան
ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հարցազրույցում Հայաստանի հասեցին հնչեցրած հայտարարություններին:
«Կարդացի Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ նախօրեին Խաթայի շրջանում արած հայտարարությունները ու պիտի ասեմ, որ պատմության խորխորատները մտնելու Ադրբեջանի նախագահի շարունակական փորձերն իսկապես զավեշտալի են: Նա պնդում է, թե հայերի մասին ոչ մի հիշատակում չկա 1800-ականների սկզբին կնքված Քյուրակչայի պայմանագրում:
Միամտորեն մտածել ենք, թե պարոն Ալիևը ծանոթ է անտիկ պատմագրության ամենապոպուլյար գործերին՝ Հերոդոտոսի պատմությանը, Քսենոփոնի «Նահանջ բյուրոց»-ին, Ստրաբոնի «Աշխարհագրությանը», Պլինիոս Ավագի, Պլուտարքոսի, Կասիուսի, Ապպիանոսի, Տակիտոսի, Ամմիանոս Մարկելինոսի, արաբ հեղինակներ Բալաձորիի, Ալ Մասուդիի, եվրոպացի նշանավոր ճանապարհորդներ՝ Ռուբրուկի ու Մարկո Պոլոյի երկերին, որոնցում ահռելի նյութ է զետեղված աստվածաշնչյան Հայաստան-Արմենիա երկրի ու նրա բնիկ հայ ժողովրդի մասին։
Եթե պարոն Ալիևը վերոնշյալ հեղինակներին չի վստահում, գոնե բարի լիներ կարդալ 16-19-րդ դարերի օսմանցի հեղինակներին՝ Իբրահիմ Փևչևիին, Մուստաֆա Նայիմային, Ռաշիդին, Իսմայիլ Ասըմ Էֆենդիին, Սուլեյման Իզղիին, Քյաթիբ Չելեբիին, Ահմեդ Ջևդեթ փաշային, Էվլիա Չելեբիին, որոնցից մի մասը ոչ միայն առատ տեղեկություններ է հաղորդել Հայաստան աշխարհի մասին, այլև ճամփորդելով Արմենիա-Էրմենիստանով, շփվել է նրա հայ քրիստոնյա բնակիչների հետ։
Հակառակ դեպքում 19-րդ դարի որևէ փաստաթղթում հայերի հիշատակված լինել-չլինելու մասին խոսելով ինքն իրեն վատ վիճակի մեջ չէր դնի: Անտիկ ժամանակից հայերը և Հայաստանը հիշատակվում են պատմագրական երկերում, պատմական փաստաթղթերում, քարտեզներում:
Կարծել ենք, թե պարոն Ալիևի իմացությունը նրան պիտի թույլ տար լավ իմանալ դեռևս վաղ միջնադարում Արցախում հայերի կողմից կառուցված ու հայատառ արձանագրություններով պարուրված Ամարասի, Դադիվանքի, 13-րդ դարի Գանձասարի մասին: Վերջինս, ի դեպ, մինչև պարոն Ալիևի հիշատակած Քյուրակչայի պայմանագրի ժամանակները 18-րդ դարի առաջին կեսին Արցախում հայերի կողմից ստեղծված, Իրանի Նադիր շահի կողմից հատուկ հրովարտակով Իրանի դաշնակից երկիր ճանաչված Խամսայի մելիքությունների հոգևոր կենտրոնն էր:
Եվ ոչ թե վարչապետ Փաշինյանն է ասում, որ Արցախը Հայաստան է, այլ հենց Ամարասը, հենց Դադիվանքը, հենց Գանձասարը՝ իրենց հայերեն գրավոր արձանագրություններով:
Պարոն Ալիևը փորձում է պնդել, թե Մյունխենի կոնֆերանսում վարչապետ Փաշինյանը որպես հայ է ներկայացրել մի թագավորի, որը հայ ժողովրդի հետ որևէ ընդհանուր բան չի ունեցել:
Գոնե վերոնշյալ հեղինակներից ամաչեր: Ճիշտ է, նրանք Ադրբեջանի մասին ոչինչ չեն գրել, բայց նրանք հո մեղավոր չեն, որ ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում մինչև 1918 թվականը նման երկրի չեն հանդիպել: Եթե նկատի ունի իրանական Ատրպատականը, որն այժմ էլ իր տեղում է՝ Իրանի հյուսիս-արևմուտքում, ապա այն որևէ կապ չունի իր ղեկավարած երկրի հետ։ Եթե այդ հարցում էլ խարխափում է, ապա կարող է դիմել ժամանակակից իրանցի պատմաբաններին, նրանք կհարստացնեն պարոն Ալիևի գիտելիքները։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացին, պարոն Ալիևի վերջին հայտարարության մեջ հստակ հիշատակված է հարցի չկարգավորման պատճառը. այն է՝ Արցախի ժողովրդի իրավունքների լիակատար անտեսումը:
Եվ ինչպե՞ս պետք է սրան արձագանքեն Արցախի քաղաքացիները: Բնականաբար՝ իրենց իրավունքները պիտի պաշտպանեն, և քանի դեռ Ադրբեջանն այդ իրավունքը չի ճանաչել, բանակցություններն արդյունավետ չեն կարող լինել: Ներառյալ՝ սեփական իրավունքների շուրջ ընթացող բանակցություններին արցախահայության լիարժեք մասնակցելու իրավունքը:
Ի վերջո, վարչապետ Փաշինյանը բանակցությունների գործընթացն արդյունավետ դարձնելու հստակ բանաձև է առաջարկել. Ղարաբաղի հարցի որևէ լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի ժողովրդի, Արցախի ժողովրդի և Ադրբեջանի ժողովրդի համար: Այս բանաձևն ընդունում է միջազգային հանրությունը, բայց այս բանաձևը չի ընդունում պարոն Ալիևը, պնդելով, թե հարցի կարգավորումը պետք է ընդունելի լինի միայն Ադրբեջանի ժողովրդի համար:
Ու նա մեզ մեղադրում է ֆաշիզմի մե՞ջ: Եվ ինչու՞ է անընդհատ պնդում, թե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում:
Մեր արձագանքը նույնն է. եթե հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի քաղաքացիները վաղուց լուծել են այդ հարցը:
Պարոն Ալիևը հարցի չկարգավորման մեջ մեղադրում է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներին, Հայաստանին, պատմական արդարությանը, մինչդեռ պիտի մեղադրի միայն ինքն իրեն, որ վաղուց հեռացել է քննարկումների կառուցողական դաշտից»,- գրել է Մանե Գևորգյանը Ֆեյսբուքի իր էջում:

Если вопрос имеет военное решение, то граждане Арцаха давно его решили: пресс-секретарь армянского премьера ответила Алиеву
Пресс-секретарь премьер-министра Армении Мане Геворкян коснулась недавних заявлений президента Азербайджана Ильхама Алиева относительно карабахского урегулирования.
«Последовательные попытки президента Азербайджана окунутся в дебри истории действительно курьезны. Он утверждает, что никакого упоминания об армянах в договоре Кюракчи, заключенном в начале 1800-х годов, нет.
Мы наивно полагали, что господин Алиев знаком с самыми популярными трудами античной историографии - Геродота, Ксенофона, Страбона, Плиния Старшего, Плутарха, Касия, арабских авторов Баладзори, Аль-Масуди, известных европейских путешественников Рубрука и Марко Поло, в которых есть колоссальный материал о библейской стране Армения и ее коренном армянском народе.
Если г-н Алиев не доверяет вышеуказанным авторам, то хотя бы мог ознакомиться с трудами османских авторов 16-19 веков -  Ибрагима Певчеви, Мустафу найму, Рашиди, Исмаила Асыма Эфенди, Сулеймана Изги, Кятиба Челеби, Ахмеда Джевдета Пашу, Эвлиа Челеби, часть из которых не только сообщали сведения об Армении, но и, путешествуя по Армении - Эрменистану, общались с ее жителями-христианами-армянами.
В противном случае, говоря об отсутствии упоминания об армянах в каком-либо документе 19-го века, он не поставил бы себя в неловкое положение. Античные армяне и Армения упоминаются в историографических произведениях, исторических документах, картах.
Мы полагали, что познания господина Алиева позволяют ему знать о древних монастырях - Амарас, Дадиванк, Гандзасар, построенных армянами в Арцахе еще в раннем средневековье. Последний, кстати, являлся духовным центром Меликства Хамсы, созданным армянами в Арцахе в первой половине 18-го века, признанным иранским Надыр-шахом страной-союзником. И все это было задолго до упоминаемого Алиевым Кюракчинского договора.
И не премьер Пашинян говорит, что Арцах - это Армения, а именно Амарас, Дадиванк, Гандзасар своими армяноязычными письменными протоколами свидетельствуют об этом.
Г-н Алиев пытается утверждать, что на Мюнхенской конференции Пашинян представил в качестве армянина царя, который не имел ничего общего с армянским народом.
Я думаю, что Алиев должен постыдиться этих авторов, даже несмотря на то, что они ничего не писали об Азербайджане. Но они же не виноваты в том, что на территории нынешнего Азербайджана до 1918 года подобной страны просто не было. Если он имеет в виду иранскую Антропатену, которая и сейчас находится на своем месте, на северо-западе Ирана, то она не имеет никакого отношения к руководимой Алиевым стране. Если и в этом вопросе Алиев сомневается, то может обратиться к современным иранским историкам, они обогатят познания господина Алиева.
Что касается переговорного процесса по карабахскому вопросу, то в последнем заявлении господина Алиева четко отмечена причина неурегулированности вопроса - то есть полное игнорирование прав народа Арцаха.
И как должна граждане Арцаха реагировать на это? Естественно, они должны защищать свои права, и пока Азербайджан не признает их права, в том числе право арцахских армян на полноценное участие в переговорах, они не могут быть эффективными.
В конце концов, премьер-министр Пашинян предложил четкую формулу эффективного урегулирования. Какое-либо решение карабахского вопроса должно быть приемлемым для народа Армении, народа Арцаха и народа Азербайджана. Эту резолюцию принимает международное сообщество, но эту резолюцию не принимает господин Алиев, утверждая, что урегулирование вопроса должно быть приемлемым только для народа Азербайджана.
И он обвиняет нас в фашизме? И почему он постоянно утверждает, что карабахский вопрос имеет военное решение?
Если вопрос имеет военное решение, то граждане Арцаха давно решили этот вопрос.
Господин Алиев обвиняет в неурегулированности вопроса сопредседателей МГ ОБСЕ, Армению, историческую справедливость, в то время как должен винить только себя, давно покинувшего конструктивное поле обсуждений»,- написала Мане Геворкян на своей странице в Facebook.