Եթե ես ցանկանայի պատժամիջոցներից փախչել, ապա գնացի այլ երկիր, Արցախի բնակիչները պետք է իմանան, որ ես լուրջ մտադրություններ ունեմ` որդիս ծառայել է Արցախում. Ռուբեն Վարդանյանը հերքում է իր մասին շրջանառվող լուրերը
Ռուսաստանի քաղաքացիությունից հրաժարված գործարար և բարերար Ռուբեն Վարդանյանը, ով նախօրեին հայտարարել էր Արցախ տեղափոխվելու մտադրության մասին, այսօր մամուլի ասուլիսում պատասխանել է Արցախում իր գործունեության վերաբերյալ հանրությանը հետաքրքրող մի շարք հարցերին, ինչպես նաև հերքել հասարակական-քաղաքական դաշտում շրջանառվող պնդումները ՝ իր որոշման դրդապատճառների վերաբերյալ:
Այսպես, անդրադառնալով լուրերին, թե ՌԴ քաղաքացիությունից հրաժարվելու դրդապատճառը ռուս գործարարների նկատմամբ համաշխարհային պատժամիջոցներից խուսափելու մտադրությունն է` Վարդանյանը, մասնավորապես, ընդգծել է, որ ինքը որեւէ պատժամիջոցների տակ չի գտնվում: "Եթե ես ցանկանայի փախչել պատժամիջոցներից, ես կարող էի փախչել ցանկացած այլ երկիր։ Ինձ համար հեշտ է խոսել իմ մտադրությունների մասին, քանի որ ես արդեն շատ բան եմ արել եւ անում իմ երկրի համար։ Իմ որդին ծառայել է Արցախում, մենք հարսանիքներ ենք կազմակերպել, որից հետո երեխաներ են ծնվել Արցախում", - ընդգծել է բարերարը՝ այդպիսով հերքելով ևս մեկ լուր այն մասին, որ իր որդիները չեն ծառայել հայկական բանակում։
Անդրադառնալով իր քաղաքական ամբիցիաներին՝ Վարդանյանը նշել է, որ կուսակցությունը, իշխանությունը, պաշտոնը իմաստ ունեն միայն այն դեպքում, եթե նպաստում են Հայաստանի եւ Արցախի անկախության ապահովմանը, նրանց անվտանգությանը ու զարգացմանը: "Այլ կերպ չի կարող լինել։ Արցախի բնակիչները կարող են վստահ լինել, որ ես լուրջ մտադրություններ ունեմ։ Ես արդեն անցել եմ իմ ռուբիկոնը և նահանջի ուղիներ չեմ թողել։ Այս ամենը Արցախի յուրաքանչյուր բնակչի համար է, որ հույս ունենա, որ ինքը հասկանա, որ միայնակ չէ", - հավաստիացրեց բարերարը։

Если бы я хотел сбежать от санкций, то поехал в другую страну, жители Арцаха должны знать – у меня серьезные намерения, мой сын служил в Арцахе: Рубен Варданян развенчивает мифы о себе
Отказавшийся от российского гражданства предприниматель и меценат Рубен Варданян, заявивший накануне о намерении переехать в Арцах, сегодня на пресс-конференции ответил на ряд интересующих общественность вопросов относительно своей деятельности в Арцахе, а также опроверг муссируемые на общественно-политическом поле утверждения относительно мотивов своего решения. Так, касаясь слухов о том, что мотивом его отказа от гражданства РФ является намерение избежать мировых санкций в отношении российских бизнесменов, Варданян, в частности, подчеркнул, что он не находится под какими-либо санкциями. «Если бы я хотел сбежать от санкций, я бы мог сбежать в любую другую страну.
Мне легко говорить о своих намерениях, потому что я уже делал и делаю многое для своей страны. Мой сын служил в Арцахе, мы организовывали свадьбы, после которых рождались дети в Арцахе»,- подчеркнул меценат, таким образом опровергнув еще один слух о том, что его сыновья не служили в армянской армии. Касаясь своих политических амбиций, Варданян отметил, что партия, власть, должность – все это имеет смысл только в том случае, если способствует обеспечению независимости Армении и Арцаха, обеспечению их безопасности и развития. «Другого быть не может. Жители Арцаха могут быть уверены, что у меня серьезные намерения. Я уже прошел свой рубикон и не оставил себе путей отхода. Это все для каждого жителя Арцаха, чтобы у него была надежда, чтобы он понимал, что он не один»,- заверил меценат.