ԵՄ-ն Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում ապահովել Լաչինի միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը
ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության խոսնակ Պետեր Ստանոն անդրադարձել է Լաչինի միջանցքում ստեղծված իրավիճակին:
"Եվրամիությունը մտահոգությամբ հետևում է դեկտեմբերի սկզբից Լաչինի միջանցքի շուրջ զարգացումներին։ ԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանի իշխանություններին ապահովել միջանցքով տեղաշարժի ազատությունն ու անվտանգությունը՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը համապատասխան:
Միջանցքով ազատ տեղաշարժի սահմանափակումները տառապանք են պատճառում տեղի բնակչությանը և ստեղծում հումանիտար մտահոգություններ։ Բոլոր այլ մտահոգությունները կարող են և պետք է լուծվեն ներգրավված կողմերի հետ երկխոսության և խորհրդակցությունների միջոցով",- ասել է Ստանոն:
Նա նաև նշել է, որ ԵՄ-ն մտահոգված է Բաքվի կողմից Ղարաբաղի գազամատակարարումը դադարեցնելու մասին լուրերով։
"Եվրամիությունը զսպվածության կոչ է անում և պատրաստ է նպաստել իրավիճակը կարգավորելուն ուղղված ջանքերին",- ասված է ԵՄ արտաքին քաղաքական ծառայության խոսնակի հայտարարության մեջ:

Евросоюз призывает Азербайджан обеспечить свободное и безопасное передвижение по Лачинскому коридору и обеспокоен прекращением подачи газа Карабаху со стороны Баку
Евросоюз с серьезной обеспокоенностью следит за ситуацией, сложившейся по причине закрытия Лачинского коридора и призывает Азербайджан обеспечить свободу и безопасность передвижения в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года. Об этом в своем Twitter написал споксмен министра иностранных дел Евросоюза Джозепа Бореля Питер Стано.
«Ограничение свободного передвижения по коридору причиняет страдания местному населению и создают гуманитарные проблемы. Все другие проблемы могут и должны быть решены путем диалога и консультаций с вовлеченными сторонами»,- написал он.
Стано отметил также, что Евросоюз обеспокоен и сообщениями о прекращении Азербайджаном подачи газа в Карабах.
«Евросоюз призывает к сдержанности и готов содействовать усилиям по урегулированию ситуации»,- заявил Стано.