Եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրը կգործի նաև բնակելի տուն գնելու իրավունքի դեպքում
Խորհրդարանի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել պատգամավորներ Բաբկեն Թունյանի, Լուսինե Բադալյանի և Նարեկ Զեյնալյանի հեղինակած «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենսդրական նախաձեռնությանը:
Նախագծի համահեղինակ Բաբկեն Թունյանը հիշեցրեց, որ քաղաքացիների զգալի մասն անշարժ գույքը ձեռք է բերում հիփոթեքային վարկով, և այդ վարկերի պորտֆելը տարեցտարի աճում է: Նրա խոսքով՝ նորակառույց շենքից բնակարան գնելու թվի աճին նպաստում է եկամտային հարկի վերադարձի ծրագիրը:
«Գործող կարգավորումները թույլ են տալիս մինչև շենքի ավարտական ակտ ստանալը կնքել գնման իրավունքի պայմանագիր, այդպես բանկի հետ վարկ ձևակերպել և պրոցեսը սկսել ավելի շուտ, քան ավարտական ակտը կլինի: Դա կառուցապատողներին հնարավորություն է տալիս մինչև շինարարության ավարտը կարողանալ շրջանառող միջոցների խնդիր լուծել, բայց ձևակերպումն այնպիսին է, որ նման իրավունքով կարող են բազմաբնակարան շենքից միայն բնակարան գնել»,- ասաց Թունյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ խնդիրը վերջին շրջանում է ակտուալ դարձել, քանի որ բանկերը և նոտարները հրաժարվում են բնակելի տների դեպքում նման գործարքներ անել՝ հղում անելով օրենսդրությանը:
«Ուստի եկանք եզակացության, որ օրենքում փոխություն անենք և հնարավորություն տանք, որ բնակելի տների գնման իրավունք գնելու դեպքում ևս քաղաքացիներն օգտվեն այս հնարավորությունից, ինչպես նաև օգտվեն եկամտարկի վերադարձի ծրագրից»,- ասաց Բաբկեն Թունյանը:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ եկամտահարկի վերադարձի ծրագրում փոփոխություն է արվել, սահմանափակումներ են ներառվել, որոնց համաձայն Երևանում ծրագիրը կդադարի գործել երեք տարուց և կշարունակվի մարզերում: Նրա խոսքով՝ բնակելի տների գործարքները մեծ մասամբ տեղի են ունենում մարզերում, 2021-ի տվյալներով բազմաբնակարան շենքերի բնակարանների առուվաճառքի գործարքների 70 տոկոսը Երևանում է եղել, բնակելի տների դեպքում 25 տոկոսն է միայն Երևանում եղել, մնացածը՝ մարզերում:
«Այս հնարավորությունն ավելի շատ մարզերի համար է լինելու, բնակելի թաղամասեր կառուցելու դեպքում կառուցապատողները և քաղաքացիները կկարողանան օգտվել այս հնարավորությունից»,- ասաց նա:
Այսպիսով նախագծում նշվում է, որ բազմաբնակարան շենք բառերից հետո ավելացվի բնակելի տուն գնելու իրավունք ձևակերպումը:
Փոփոխությունները հնարավորություն կտան կառուցապատող կազմակերպություններին բնակելի տներ կառուցել, որոնք քաղաքացիները հիփոթեքային վարկով ձեռք բերելիս կօգտվեն եկամտային հարկի վերադարձի ծրագրից:

Программа возврата подоходного налога будет действовать и в случае приобретения частного дома
Постоянная Комиссия парламента по государственно-правовым вопросам дала положительное заключение законодательной инициативе депутатов Бабкена Туняна, Лусине Бадалян и Нарека Зейналяна «О государственной регистрации права на имущество».
Соавтор проекта Бабкен Тунян напомнил, что значительная часть граждан приобретает недвижимость по ипотечному кредиту, и портфель этих кредитов из года в год растет. По его словам, росту числа сделок по приобретению квартир в новостройках способствует программа возврата подоходного налога для погашения ипотечного кредита. «Действующие регулировки позволяют заключить договор о праве на покупку недвижимости и оформить кредит в банке на начальном этапе строительства здания. Это дает возможность застройщикам до завершения строительства решить проблему оборотных средств. Но согласно действующему закону, это регулировка распространяется только на сделки с приобретением недвижимости в новостройках», - сказал Тунян.
Однако, по его словам, есть необходимость расширить действие закона таким образом, чтобы эти регулировки распространялись и на сделки по приобретению частных домов. Депутат напомнил, что в программу возврата подоходного налога внесены изменения и ограничения, согласно которым в Ереване программа перестанет действовать через три года и продолжится в областях.
По его словам, сделки по приобретению частных домов в основном осуществляются в областях. По данным на 2021 год 70% сделок по купле-продаже квартир в многоквартирных домах были осуществлены в Ереване, а по приобретению частных домов на 75% были заключены в областях.
«Таким образом введение соответствующих изменений в закон будет содействовать увеличению сделок по приобретению жилья в областях», - сказал он. Изменения позволят застройщикам строить частные дома, и при этом они воспользуются программой возврата подоходного налога для погашения ипотечного кредита.