ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներն աջակցում էին Հայաստանի դիրքորոշմանը. Բաքու
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամներն աջակցում էին Հայաստանի դիրքորոշմանը։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին լրագրողներին հայտնել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիեւը։
«Հայաստանը պետք է հասկանա, որ խաղաղության արմատները, սերմերը գտնվում են այստեղ, ոչ թե Վաշինգտոնում, Բրյուսելում եւ Փարիզում»,- ասել է Հաջիեւը։
Նա նշել է, որ այդ խաղաղության համար, լուրջ հաջողությունների հասնելու համար Հայաստանը պետք է նայի դեպի տարածաշրջանի ներսը, շարունակի բանակցություններն Ադրբեջանի հետ. «Ադրբեջանը բարի մտադրություններ ունի։ Մեր երկրի ինքնիշխանությունը ապահովված է, տարածաշրջանում հաստատվել է նոր ստատուս-քվո, եւ այդ ստատուս-քվոն լեգիտիմ է՝ հիմնված արդարության, միջազգային իրավունքի վրա։ Նախորդ ստատուս-քվոն, որն ստեղծել էր Հայաստանը՝ օկուպացնելով ադրբեջանական հողերը, պաշտպանում էին նաեւ Հայաստանին աջակցող Մինսկի խմբի անդամները, այն անարդար էր եւ անընդունելի»։

Баку: Члены Минской группы ОБСЕ поддерживали позицию Армении
Члены Минской группы ОБСЕ поддерживали позицию Армении. Как передает АПА, об этом заявил журналистам помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
«Армения должна понимать, что корни, семена мира находятся здесь, а не в Вашингтоне, Брюсселе и Париже», - заявил Гаджиев.
Он отметил, что для продвижения этого мира, достижения серьезных успехов Армения должна заглянуть внутрь региона, продолжить переговоры с Азербайджаном: «У Азербайджана добрые намерения. Суверенитет нашей страны был обеспечен, в регионе сложился новый статус-кво, и этот статус-кво является легитимным, основанным на справедливости, международном праве. Предыдущий статус-кво, который Армения создала, оккупировав азербайджанские земли, отстаивали и члены поддерживающей Армению Минской группы, он был несправедливым и неприемлемым».