Դուք ստացել եք Արցախի ժողովրդի մանդատը՝ ամրապնդելու Արցախի անվտանգությունը. Փաշինյանի շնորհավորանքը՝ Արայիկ Հարությունյանին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության նորընտիր Նախագահ Արայիկ Հարությունյանին: Ուղերձում ասված է.
«Մեծարգո պարոն Հարությունյան,
Իմ և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության անունից շնորհավորում եմ Ձեզ Արցախի Հանրապետության Նախագահ ընտրվելու առիթով։
Տեղի ունեցած նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում Արցախի ժողովուրդն արտահայտեց իր քաղաքական կամքը՝ իրացնելով մրցակցային ընտրությունների միջոցով պետական կառավարման մարմիններ ձևավորելու իր անքակտելի իրավունքը:
Արցախի ժողովուրդը մեկ անգամ ևս հաստատեց իր հողի վրա ապրելու, ինքնակազմակերպվելու, աշխատելու և արարելու իր աննկուն կամքն ու իրավունքը: Մեկ անգամ ևս ապացուցվեց, որ Արցախն անկախ և ժողովրդավարական պետություն է՝ իր կայացած ինստիտուտներով և հասուն քաղաքացիական հասարակությամբ:
Արցախի Հանրապետության մեծարգո նորընտիր Նախագահ,
Դուք ստացել եք Արցախի ժողովրդի մանդատը՝ ամրապնդելու Արցախի անվտանգությունը, զարգացնելու տնտեսությունը և կառուցելու ժողովրդավարական արժեքների, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների վրա հիմնված հասարակություն:
Այս նպատակին հասնելու համար Դուք որդեգրել եք պետական կառավարման համակարգի, տնտեսական, քաղաքական, դատաիրավական, հանրային կյանքի այլ ոլորտներում խորը եւ համակարգված բարեփոխումներ իրականացնելու օրակարգ՝ և այս գործընթացում կարող եք հույս դնել Հայաստանի կառավարութան և անձամբ իմ աջակցության վրա։
Ձեզ և Արցախի հերոսական ժողովրդին մաղթում եմ հաջողություն, բազմաթիվ ձեռքբերումներ, որին համոզված եմ՝ կկարողանանք հասնել մեր լավագույն ջանքերը մեկտեղելով»։

В реализации намеченных Вами реформ, Вы можете рассчитывать на правительство Армении и лично на меня: Никол Пашинян поздравил новоизбранного президента Арцаха
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил поздравительное послание новоизбранному президенту Республики Арцах Араику Арутюняну.
В послании, в частности, говорится: "Многоуважаемый господин Арутюнян,
От своего имени и от имени правительства Республики Армения поздравляю вас с избранием на посту президента Республики Арцах.
На состоявшихся президентских и парламентских выборах народ Арцаха выразил свою политическую волю, реализовав свое неотъемлемое право сформировать органы государственного управления посредством конкурентных выборов.
Народ Арцаха еще раз подтвердил свою непоколебимую волю и право жить, самоорганизоваться, работать и созидать на своей земле.
Многоуважаемый президент Республики Арцах,
Вы получили мандат народа Арцаха для укрепления безопасности, развития экономики и построения общества, основанного на демократических ценностях и правах человека.
Для достижения этой цели вы взяли на вооружение повестку осуществления глубоких и скоординированных реформ в сферах системы государственного управления, экономической, политической, судебно-правовой, общественной жизни, и в этом процессе можете рассчитывать на поддержку правительства Армении и лично на меня.
Желаю вам и героическому народу Арцаха успехов, многочисленных достижений, которых я уверен, мы сможем добиться совместными усилиями".
Отметим, что по итогам второго тура голосования президентом Арцаха избран лидер партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян с 88% голосов. Его оппонент, министр иностранных дел Масис Маилян получил 12% голосов.