Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև Դաշնակցության մասին պայմանագիրն ավելի խորքային բնույթ է կրում, քան օրերս Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված պայմանագիրը. ռուս փորձագետ
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների կողմից ստորագրված ռազմավարական համագործակցության հռչակագիրը ոչ մի կերպ ուղղված չէ Հայաստանի դեմ։ Այս մասին Երևան-Մոսկվա հեռուստակամուրջի ժամանակ հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Պրիտչինը։
Ընդ որում, նա ընդգծել է, որ 1997 թվականին Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ ստորագրված պայմանագիրն ավելի խորքային բնույթ է կրում եւ նախատեսում է լիարժեք դաշնակցային հարաբերություններ, եւ օրերս Պուտինի եւ Ալիեւի ստորագրած փաստաթուղթն այդ առումով չի կարող համեմատվել նրա հետ: "Այս փաստաթղթով Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը միայն ամրապնդեցին համագործակցության հիմնական ուղղությունները նոր իրողություններում ՝ Ադրբեջանում էլ ավելի ամրապնդվելու և այնտեղ իրենց ազդեցությունն ընդլայնելու Թուրքիայի ակտիվության և ձգտման ֆոնին։
Դրա համար էլ դիվանագիտական մեխանիզմների միջոցով փորձ է արվում ստեղծել այն նորմատիվային-իրավական հենքը, որը թույլ կտա կառուցել հավասարակշռված հարաբերություններ", - բացատրեց փորձագետը։ Ընդ որում, նա նշել է, որ Մոսկվայի համար Հարավային Կովկասում բավականին բարդ իրավիճակ է ստեղծվել, երբ նրա երկու առանցքային դաշնակիցներն ու գործընկերները հակամարտում են միմյանց հետ, Այդ պատճառով 30 տարի շարունակ Ռուսաստանի ցանկացած շփում, ակտիվություն եւ նախագծեր Ադրբեջանի հետ համապատասխան արձագանք են ստացել Երեւանում եւ հակառակը:
"Մինչդեռ Ռուսաստանը ռազմավարական առումով շահագրգռված է այս հակամարտության ավարտմամբ, որպեսզի վերացնի այդ բաժանարար գծերը տարածաշրջանում եւ հնարավորություններ ստեղծի համագործակցության համար", - ընդգծել է Պրիտչինը ՝ նկատելով, որ Ռուսաստանին շատ ձեռնտու կլիներ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հաղորդակցային համագործակցության ընդլայնումը: Նրա խոսքով, Հայաստանից Ռուսաստան երկաթուղու բացումը Ադրբեջանի տարածքով լուրջ քայլ կլինի հայ-ռուսական հարաբերությունների առավել ակտիվացման համար:

Договор о союзничестве между Арменией и Россией носит более глубинный характер, нежели подписанный на днях договор между Россией и Азербайджаном: российский эксперт
Декларация о стратегическом сотрудничестве, подписанная президентами России и Азербайджана никак не направлена против Армении. Об этом в ходе телемоста Ереван-Москва заявил российский политолог Станислав Притчин.
При этом он подчеркнул, что договор, подписанный между Арменией и Россией в 1997 году, носит более глубинный характер и предусматривает полноценные союзнические отношения, и подписанный на днях Путиным и Алиевым документ в этом плане не может сравниться с ним. «Этим документом Россия и Азербайджан лишь закрепили основные направления сотрудничества в новых реалиях на фоне активности и стремления Турции еще больше зекрепиться в Азербайджане и расширить там свое влияние.
Поэтому с помощью дипломатических механизмов делается попытка создания того нормативно-правового задела, который позволит выстроить сбалансированные отношения», - объяснил эксперт. При этом он заметил, что для Москвы на Южном Кавказе сложилась довольно сложная ситуация, когда два ее ключевых союзника и партнера конфликтуют друг с другом, поэтому на протяжении 30 лет любые контакты, активность и проекты России с Азербайджаном вызывали соответствующую реакцию в Ереване, и наоборот.
«Между тем Россия стратегически заинтересована в завершении этого конфликта, чтобы ликвидировать эти разделительные линии в регионе и создать возможности для сотрудничества»,- подчеркнул Притчин, заметив, что России было бы весьма выгодно расширение коммуникационного сотрудничества между Арменией и Азербайджаном. По его словам, открытие железной дороги из Армении в Россию через Азербайджан будет серьезным шагом для еще большей активизации армяно-российских отношений.