Դեպի Սև ծով ազատ մուտքը կովկասյան երկրներին հնարավորոթյուն կտա դուրս գալ ՌԴ-ի վերահսկողությունից. ամերիկացի փորձագետ
Սևծովյան տարածաշրջանի համար ԱՄՆ ներկայիս ռազմավարությունը լուրջ է և բազմակողմանի, սակայն այն մի քանի ոլորտներում չի հասնում իր առջև դրված նպատակներին։ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ հայտարարել է ամերիկացի քաղաքագետ Սթիվեն Ֆրեդերիկ Սթարը։
«Քանի որ Սևծովյան ափամերձ պետությունները Բալթյան երկրներից պակաս զարգացած և համակարգված են, նրանք Վաշինգտոնից ավելի բարձր մակարդակի նախաձեռնողականություն են պահանջում, քան ներկայում ստանում են։
Բացի դրանից, ԱՄՆ մոտեցումը Սևծովյան գոտու նկատմամբ հաշվի չի առնում, որ Սև ծով ազատ մուտքը բանալին է կովկասյան երեք երկրների՝ Վրաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի՝ Մոսկվայի կամ Պեկինի լիակատար վերահսկողությունից դուրս գալու համար։
Այդ երկրներից երկուսը (Հայաստանը և Ադրբեջանը) վերջերս շրջվել են դեպի Արևմուտք, մինչդեռ Վրաստանը, որն ունի երկու նավահանգիստ Սև ծովում, հավանաբար կվերսկսի իր երկարաժամկետ դրական հարաբերությունները ԱՄՆ-ի հետ իր ներկայիս կառավարության հեռանալուց հետո, ինչը, հավանաբար, տեղի կունենա Մոսկվայի աջակցության նվազման դեպքում։
Ցանկացած պարագայում Սև ծովի վերահսկողությունը կորոշի երկու խոշոր սառեցված հակամարտությունների արդյունքը՝ Վրաստանի Աբխազիայում և Մոլդովայի Մերձդնեստրում։ Կենտրոնական Ասիայի էներգետիկ ռեսուրսներով հարուստ հինգ երկրների համար Սև ծով ազատ մուտքը կարևոր է Ռուսաստանի և Չինաստանի գերիշխանությունը կանխելու առումով։ Եթե նրանց մերժվի Սև ծովով համաշխարհային նավահանգիստներ մուտք գործելը, նրանք այլընտրանք չեն ունենա, քան վերադառնալ Մոսկվայի գիրկը և ենթարկվել Չինաստանի տնտեսական գերիշխանությանը։
Ինչպես և Բալթյան երկրների դեպքում, Սևծովյան տարածաշրջանի, Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի բոլոր պետությունների համար հիմնական սպառնալիքը բխում է պուտինյան Ռուսաստանից: Օգտվելով ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Արևմուտքի պասիվությունից՝ Ռուսաստանն այժմ ձգտում է Սև ծովում վերականգնել իր գաղութային գերիշխանությունը։
Վերանայված ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինի 2023 թվականի փաստաթղթի վրա, բայց վերացնի անտեղի տարրերը, ավելի օբյեկտիվ լինի սպառնալիքները նույնականացնելու հարցում, ընդլայնի երկրների թիվը, որոնց հետ հնարավոր է համագործակցել և ավելի ակտիվորեն ներգրավի Թուրքիային: Պետք է խոստովանել, որ հակառակ Ռուսաստանի ռազմածովային ուժերի կրած զգալի կորուստներին, այն մնում է Սև ծովի ամենահզոր ուժը և օգտագործում է իր ներկայությունն այնտեղ՝ Մերձավոր Արևելքում, Աֆրիկայում և դրանից այն կողմ իր գերիշխանությունը տարածելու համար: Հետևաբար, Ռուսաստանը դեռևս Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի նպատակների համար հիմնական սպառնալիքն է»,- նշել է քաղաքագետը:

Американский эксперт: Свободный доступ к Черному морю позволит странам Кавказа выйти из-под контроля РФ
Существующая стратегия США в отношении Черноморского региона серьезна и многогранна, но она не достигает своей цели в нескольких областях. Об этом заявил американский политолог Стивен Фредерик Старр на слушаниях комитета Сената по международным отношениям.
«Поскольку прибрежные государства Черного моря менее развиты и скоординированы, чем балтийские страны, им необходим более высокий уровень инициативы со стороны Вашингтона, чем тот, который они получают сейчас.
Кроме того, подход США к Черноморской зоне не учитывает, что свободный доступ к Черному морю – ключ к выходу всех трех стран Кавказа — Грузии, Армении и Азербайджана – из-под полного контроля Москвы или Пекина.
Две из этих стран (Армения и Азербайджан) недавно повернули в сторону Запада, в то время как Грузия, имеющая два порта на Черном море, вероятно, возобновит свои долгосрочные позитивные отношения с США после ухода ее нынешнего правительства, что, вероятно, произойдет после того, как поддержка Москвы ослабнет.
При любых обстоятельствах контроль над Черным морем определит исход двух важных замороженных конфликтов: в грузинской Абхазии и в молдавском Приднестровье. Для пяти стран Центральной Азии, богатых энергоносителями, свободный доступ к Черному морю крайне важен для предотвращения доминирования России и Китая. Если им будет отказано в доступе к мировым портам через Черное море, у них не останется иного выбора, кроме как вернуться в лоно Москвы и подчиниться экономическому господству Китая.
Как и в случае со странами Балтии, главная угроза всем государствам Причерноморья, Кавказа и Центральной Азии исходит от путинской России. Пользуясь пассивностью Запада после распада СССР, Россия сегодня стремится восстановить свое колониальное господство на Черном море.
Пересмотренная стратегия должна опираться на документ 2023 года, но исключить из него неактуальные моменты, быть более объективной в выявлении угроз, расширить число стран, с которыми можно сотрудничать, и привлечь Турцию к более активному участию. Необходимо признать, что, несмотря на серьезные потери российского флота, он остается самой мощной силой на Черном море и использует своё присутствие там для проецирования своей мощи на Ближний Восток, Африку и за ее пределы. Следовательно, Россия остается главной угрозой целям США и НАТО», - отметил политолог.