Դե ֆակտո ՌԴ խաղաղապահ զորախումբը չի կատարում եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված իր պարտավորությունը. Փաշինյան
Նախորդ շաբաթվանից Լաչինի միջանցքում ստեղծված ճգնաժամը չի հանգուցալուծվել, բացառությամբ մի բանի, վերականգնվել է ԼՂ գազի մատակարարումը: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 22-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման հետեւանքով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրադրությունը մնում է ծայրահեղ լարված, հարյուրավոր ընտանիքներ շարունակում են կիսված մնալ՝ ակամա լինելով շրջափակման տարբեր կողմերում: ԼՂ-ում առաջին անհրաժեշտության մի շարք ապրանքների, այդ թվում պարենի դեֆիցիտ է նկատվում: Լաչինի միջանցքը փակելու Ադրբեջանի գործողություններն ապօրինի են եւ կոպտորեն խախտում են նրա ստանձնած միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթները:
Հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն Լաչինի միջանցքը գտնվում է  ԼՂ-ում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո եւ Ադրբեջանը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների ու բեռների երթեւեկության անվտանգությունը: Այս դրույթը, փաստացի այսօր չի իրագործվում:
Դե ֆակտո ստացվում է, որ եռակողմ հայտարարությամբ արձանագրված պարտավորությունը, այն է՝ վերահսկողության տակ պահել Լաչինի միջանցքը, չի կատարում նաեւ Ռուսաստանի  խաղաղապահ զորախումբը: Իհարկե, նման բան տեղի է ունենում Ադրբեջանի ապօրինի գործողությունների հետեւանքով, բայց սրանից իրավիճակը չի փոխվում, որովհետեւ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայության առանցքային իմաստը հենց դա է՝ թույլ չտալ, որ նման ապօրինություն տեղի ունենա»,- ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի «բնապահպանները» դեկտեմբերի 12-ից փակել են  ճանապարհը: Սկզբում նրանք հայտարարում էին, որ ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում գտնվող հանքավայրերի շահագործումն «ապօրինի է» և որ իրենց համապատասխան «մասնագետներին» պետք է թույլ տրվի այցելել շահագործման վայրեր և մշտադիտարկում անցկացնել: Սակայն այժմ նրանք պահանջում են Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական մաքսակետ տեղադրել:

Де-факто миротворческий контингент РФ не выполняет свои обязательства, зафиксированные в трехстороннем заявлении: Пашинян
С прошлой недели кризис в Лачинском коридоре не был разрешен, за исключением восстановления подачи газа в Нагорный Карабах. Об этом на заседании правительства 22 декабря заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В результате незаконного закрытия Азербайджаном Лачинского коридора гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе остается крайне напряженной, сотни семей продолжают оставаться разделенными, невольно находясь по разные стороны блокады. Действия Азербайджана по перекрытию Лачинского коридора незаконны и грубо нарушают международные обязательства, в частности, положения заявления от 9 ноября 2020 года.
Согласно 6-му пункту заявления, Лачинский коридор находится под контролем миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе, и Азербайджан гарантирует безопасность движения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору. Это положение фактически сегодня не реализуется. Де-факто получается, что зафиксированное трехсторонним заявлением обязательство - держать под контролем Лачинский коридор - не выполняет и российский миротворческий контингент.
Конечно, подобное происходит в результате незаконных действий Азербайджана, но от этого ситуация не меняется, потому что ключевым смыслом присутствия российского миротворческого контингента в регионе является именно недопущения подобного произвола», - сказал он. Напомним, что азербайджанские «экологи» с 12 декабря перекрыли Лачинский коридор. Сначала они заявляли, что эксплуатация месторождений, находящихся в зоне ответственности российских миротворцев, «незаконна» и что «их соответствующим специалистам должно быть разрешено посещать места эксплуатации недр и проводить мониторинг».