Բրյուսելում կանցկացվի ԵՄ-Հայաստան գործընկերության խորհրդի նիստը
Դեկտեմբերի 17-ին Բրյուսելում կայանալու է Հայաստան-ԵՄ Գործընկերության խորհրդի երրորդ նիստը, որը վարելու են ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը և ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելը: Նիստին մասնակցելու է նաև ԵՄ հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհելին:
ԵՄ խորհրդից հայտնում են, որ մասնակիցները նախ լիագումար նիստում կքննարկեն ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունները, ներառյալ քաղաքական երկխոսության և բարեփոխումների, ժողովրդավարության, օրենքի գերակայության և մարդու իրավունքների հետ կապված հարցեր:
Քննարկումը մասնավորապես կկենտրոնանա ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի (CEPA) իրականացման և գործընկերության գերակայությունների վրա:
Մասնակիցները կխոսեն նաև տնտեսական, առևտրային և ոլորտային համագործակցության, ինչպես նաև ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հետ կապված այլ հարցերի և ԵՄ հարևանության հետ կապված հարցերի մասին:
Դրանից հետո մասնակիցները սահմանափակ նստաշրջանում կարծիքներ կփոխանակեն Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շրջակայքում 2020-ի նոյեմբերի 10-ին ռազմական գործողությունների դադարեցումից հետո իրավիճակի, վերականգնմանն ու հաշտեցմանը աջակցելու գործում ԵՄ դերի մասին:

В Брюсселе пройдет заседание Совета Партнерства ЕС-Армения
17 декабря в Брюсселе состоится третье заседание Совета партнерства Армения-ЕС, которое будут вести министр иностранных дел Армении Ара Айвазян и верховный представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозеп Борель. В заседании также примет участие комиссар ЕС по вопросам соседства и расширения Оливер Вархели.
Из Совета ЕС сообщают, что участники сначала на пленарном заседании обсудят отношения ЕС-Армения, включая вопросы, связанные с политическим диалогом и реформами, верховенством закона и правами человека.
Обсуждение, в частности, будет сфокусировано на реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве ЕС-Армения (CEPA) и приоритетах партнерства.
Участники поговорят также об экономическом, торговом и отраслевом сотрудничестве, а также о других вопросах, связанных с отношениями ЕС-Армения.
После этого участники ограниченной сессии обменяются мнениями о роли ЕС в деле содействия восстановлению и примирению в Нагорном Карабахе и его окрестностях после прекращения военных действий 10 ноября 2020 года.