Բաքուն Երևանին առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովի նիստը տեղափոխել հոկտեմբեր
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Ժնևում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպման ժամանակ առաջարկել է սահմանազատման հանձնաժողովի հաջորդ նիստն անցկացնել հոկտեմբերին, այլ ոչ թե նոյեմբերին, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Նիստի ընթացքում ադրբեջանական կողմը, հաշվի առնելով վերջին շրջանում սահմանային լարվածությունը, առաջարկել է սահմանազատման երկկողմ հանձնաժողովների հաջորդ նիստն անցկացնել այս տարվա հոկտեմբերին նոյեմբերի փոխարեն, Ինչպես ավելի վաղ համաձայնեցված էր»,- ասվում է Ադրբեջանի ԱԳՆ կայքում զետեղված հաղորդագրության մեջ։
Ավելացվում է, որ ադրբեջանական կողմը հանդիպման ժամանակ ընդգծել է «Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների կողմից ստորագրված եռակողմ հայտարարություններին և առաջնորդների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածություններին համապատասխան Հայաստանի զինված ուժերի ամբողջական դուրսբերման, վարչապետների տեղակալների ղեկավարությամբ եռակողմ հանձնաժողովի շրջանակներում ձեռք բերված նախնական համաձայնությունների հիման վրա ամենակարճ ժամկետներում տրանսպորտային հաղորդակցության գծերի բացման, սահմանազատման գործում առաջընթացի հասնելու անհրաժեշտությունը»:

Баку предложило Еревану перенести заседание комиссии по делимитации
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в ходе встречи в Женеве со своим армянским коллегой Араратом Мирзояном предложил провести следующее заседание комиссии по делимитации в октябре, а не в ноябре, как это было согласовано ранее.
"В ходе встречи заседания азербайджанская сторона, принимая во внимание недавнюю напряженность на неделимитировааной границе, предложила провести следующее заседание двусторонних комиссий по делимитации в октябре этого года вместо ноября, как было согласовано ранее", - говорится в релизе на сайте МИД Азербайджана.
Добавляется, что азербайджанская сторона на встрече подчеркнула необходимость "полного вывода вооруженных сил Армении с территории Азербайджана в соответствии с подписанными лидерами Азербайджана, Армении и России трехсторонними заявлениями и достигнутыми между лидерами договоренностями, открытия в кратчайшие сроки транспортно-коммуникационных линий на основе предварительных соглашений, достигнутых в рамках трехсторонней комиссии под руководством заместителей премьер-министров, достижения прогресса в работе по делимитации". Кроме того, поднимались вопросы без вести пропавших.