ԱԱԾ բարձրաստիճան պաշտոնյան կալանավորվել է․ հայտարարություն (տեսանյութ)
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ մնալով կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և դրանք արմատախիլ անելու գործելաոճին, հետևողական կերպով շարունակում է ձեռնարկել գործուն միջոցառումներ պետական կառավարման տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում, կոռուպցիոն դրսևորումները բացահայտելու և քրեադատավարական օրենքով նախատեսված սկզբունքներն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով իրականացված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների, ինչպես նաև համալիր օպերատիվ-հետախուզական արդյունավետ միջոցառումների շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել Արարատի մարզի համայնքապատկան հողամասերը պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձանց դրդմամբ ապօրինի օտարելու, ձևական աճուրդներ կազմակերպելու, համայնքներին առանձնապես խոշոր չափերի վնաս պատճառելու, պետական ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից  հանցագործությունը թաքցնելու դեպքեր: Դրանցում ներգրավված են եղել ինչպես Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների, Արարատի մարզպետարանի, այնպես էլ՝ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության գլխավոր և ավագ խմբի պաշտոններ զբաղեցնող անձինք:
Պարզվել է, որ Ա. Հ.-ն, զբաղեցնելով  ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության Արարատի մարզային վարչության պետի պաշտոնը, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, իր սանիկի՝ Ա.Ա.-ի կողմից նույն համայնքի սեփականությունը հանդիսացող  բնակավայրերի նշանակության 0.9 հա մակերեսով հողամասը համայնքից երկարաժամկետ վարձակալումն առանց խոչընդոտների կազմակերպելու շահադիտական դրդումներից ելնելով, իր ենթակայության տակ գտնվող պետական ծառայություն իրականացնող Գ. Ս.-ի  միջոցով, նույն վարչություն է հրավիրել Մխչյան համայնքի ղեկավար Խ.Պ.-ին և վերջինիս կամքի ու գիտակցության վրա ներազդելով՝ դրդել է չարաշահել իր պաշտոնեական դիրքը, այն է՝ ուղղորդել է առանց խոչնդոտների կազմակերպել և ցածր վարձավճարի դիմաց երկարաժամկետ կարգով հիշյալ հողատարածքը օգտագործման տրամադրել Ա.Ա.-ին կամ ձևական աճուրդի կազմակերպմամբ օտարել այն:
Արդյունքում համայնքի ղեկավարը՝ իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներով օժտված պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի դրդմամբ, նախնական համաձայնության գալով համայնքի ավագանու անդամների հետ, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, հակաօրինական գործողություն կատարելու դիտավորությամբ, Ա.Հ.-ի հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ ընդհանուր 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժողությամբ համայնքապատկան հողամասի մեկնարկային գինը սահմանել է զգալիորեն ցածր՝ 5.850.000 ՀՀ դրամ՝ այդ կերպ հնարավորություն տալով Ա.Ա.-ին աճուրդային մեկնարկային գնից մեկ քայլ կատարելու միջոցով ճանաչվել հաղթող: Արդյունքում, կայացված ձևական աճուրդի ընթացքում Ա. Ա.-ն, ընդամենը 250.000 ՀՀ դրամի չափով մեկ քայլ կատարելով, ճանաչվել է մրցույթի հաղթող և 6.100.000 ՀՀ դրամով ձեռք է բերել փաստացի 11.117.800 ՀՀ դրամ կադաստրային արժեքով համայնքապատկան գույքը և դրա նկատմամբ գրանցել սեփականության իր իրավունքը, որի հետևանքով համայնքը զրկվել է իր սեփականություն հանդիսացող գույքի օտարման դիմաց առանձնապես խոշոր չափերի՝ 5.017.800 ՀՀ դրամի չափով, եկամուտ ստանալու իրական հնարավորությունից, որն էական վնաս է պատճառել համայնքի օրինական շահերին՝ անզգուշությամբ առաջացնելով ծանր հետևանքներ։
Մինչդատական վարույթի ընթացքում ձեռք է բերվել նաև բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ նույն պաշտոնատար անձի դրդմամբ կայացված ձևական աճուրդի արդյունքում օտարվել է նաև Արարատի մարզի Շահումյան համայնքի սեփականությունը հանդիսացող 0.2 հա և մոտ 0.4 հա մակերեսներով բնակավայրերի  ու գյուղատնտեսական նշանակության հողամասերը: Արդյունքում է համայնքապատկան գույքը վաճառվել է ընդամենը 1.705.000 ՀՀ դրամ արժեքով  իսկ համայնքը զրկվել է օրինական վաճառքի արդյունքում բարձր եկամուտներ ստանալու հնարավորությունից։
Նույն գործի շրջանակներում ձեռք է բերվել բավարար ապացույցների համակցություն առ այն, որ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում պետական ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձինք, քրեադատավարական օրենքով սահմանված կարգով, «Արտաշատ» ջրօգտագործողների ընկերության պատասխանատու պաշտոնատար անձանց կողմից խոշոր չափերի յուրացման դեպքին ընթացք չեն տվել, առերևույթ կատարված հանցագործության բացահայտման ուղղությամբ որևէ միջոցներ չեն ձեռնարկել:
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության պայմաններում Արարատի մարզի Մխչյան, Շահումյան համայնքների ղեկավարները ներգրավվել են որպես մեղադրյալ և նրանց մեղադրանք է առաջադրվել համապատասխանաբար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննական մարմնի՝ որոշմամբ Ա.Հ-ն ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Դատարանի որոշմամբ Ա. Հ.-ն կալանավորվել է:
Նույն գործի շրջանակներում կասկածյալի դատավարական կարգավիճակում հարցաքննվել են նաև ՀՀ Արարատի մարզպետարանի հողաշինության բաժնի պետը, ՀՀ ԱԱԾ Արարատի ՄՎ Արտաշատի բաժնի պետը և նույն բաժնի օպեր լիազորը, որոնք տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Ձեռնարկվում են ակտիվ միջոցառումներ՝ պետական ծառայություն իրականացնող անձանց ներգրավմամբ այլ հանցավոր դրսևորումները բացահայտելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:
Ազգային անվտանգության ծառայությունը տեղեկացնում է, որ համակարգում ինքնամաքրման գործընթացը կրելու է շարունակական բնույթ և Ծառայությունը ցուցաբերելու է առավել անհանդուրժողական մոտեցում՝ համակարգում առկա արատավոր երևույթները բացառելու և օրենքի առջև հավասարության սկզբունքն անշեղորեն կենսագործելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԱԾ այլ պաշտոնյաների կողմից հնարավոր նմանատիպ գործողություններից տուժած քաղաքացիներին կոչ ենք անում դիմել Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ միաժամանակ երաշխավորելով դիմող քաղաքացիների անվտանգությունը և անձի գաղտնիությունը:
Ծանուցում. Ենթադրյալ հանցանքի մեջ կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Процесс самоочищения в СНБ будет носить продолжительный характер
Служба национальной безопасности РА, оставаясь верной образу действий по выявлению коррупционных проявлений и их искоренению, последовательно продолжает предпринимать действенные меры в различных сферах государственного управления, в том числе в Службе национальной безопасности РА, по выявлению коррупционных проявлений и неукоснительному претворению в жизнь принципов, предусмотренных уголовно-процессуальным законом.
В сообщении СНБ говорится: «В частности, благодаря широкомасштабным следственным и процессуальным действиям, осуществленным в рамках уголовного дела, возбужденного по признакам части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, а также эффективным комплексным оперативно-розыскным мероприятиям, было возможно выявить незаконные отчуждения, организации формальных аукционов, причинения общинам ущерба в особо крупных размерах. В этих действиях были вовлечены лица, занимающие должности как в общинах Мхчян, Шаумян Араратской области, областной администрации Арарата, так и главной и старшей группе Службы национальной безопасности РА.
Выяснилось, что А.Х., занимая должность начальника Араратского областного управления Службы национальной безопасности РА, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, исходя из корыстных побуждений организации долгосрочной аренды для своего крестника А.А. земельного участка площадью 0.9 га, являющегося собственностью той же общины, посредством находящегося в его подчинении Г.С. пригласил в Араратский отдел СНБ главу общины Мхчян Х. П. и, оказав на него психологическое и иное воздействие, подтолкнул последнего  к злоупотреблению своим должностным положением, то есть направив его организовать аренду данного участка по низкой плате, либо провести формальный аукцион и путем отчуждения переоформить данную территорию на имя А.А.
В результате глава муниципалитета по подстрекательству должностного лица, осуществляющего государственную службу, наделенного функциями представителя власти, придя к предварительному согласию с членами муниципального совета, используя должностное положение вопреки интересам службы, с умыслом совершения противоправного действия, назначил стартовую цену земельного участка, стоимостью в 11.117.800 драмов, ниже кадастровой стоимости (5.850.000 драмов). В результате формального аукциона А. А. был признан победителем и за 6.100.000 драмов приобрел имущество, принадлежащее общине с кадастровой стоимостью d 11.117.800 драмов РА, вследствие чего община лишилась возможности получения дохода в особо крупных размерах - 5.017.800 драмов.
В ходе досудебного производства была приобретена также совокупность достаточных доказательств того, что в результате проведенного по побуждению того же должностного лица формального аукциона были отчуждены также земельные участки, являющиеся собственностью общины Шаумян Араратской области, площадью в 0,2 га и 0,4 га. В результате общинное имущество было продано всего за 1.705.000 драмов, а община лишилась возможности получать высокие доходы в результате законной продажи.
В рамках того же дела была приобретена совокупность достаточных доказательств того, что должностные лица, осуществляющие государственную службу в Службе национальной безопасности РА, в порядке, установленном уголовно-процессуальным законом, не дали ход делу присвоения в крупных размерах ответственными должностными лицами общества водопользователей «Арташат», не предприняли никаких мер по раскрытию предполагаемого преступления.
В условиях сопоставления достаточных доказательств, приобретенных в ходе предварительного следствия, руководители общин Мхчян и Шаумян Араратской области были привлечены в качестве обвиняемых и им было предъявлено обвинение соответственно по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.
Решением органа предварительного следствия А.Г. привлечен в качестве обвиняемого и ему предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА, части 1 статьи 38-308 Уголовного кодекса РА, части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА.  Решением суда он арестован.
В рамках того же дела в судопроизводственном статусе подозреваемого допрошены также начальник отдела землеустройства Араратской областной администрации, начальник Арташатского отдела СНБ РА и оперуполномоченный того же отдела, которые дали признательные показания.
Предпринимаются активные меры по выявлению других преступных проявлений с привлечением лиц, осуществляющих государственную службу, и даче им адекватной уголовно-правовой оценки.
Служба национальной безопасности сообщает, что процесс самоочищения в системе будет носить продолжительный характер и Служба проявит более нетерпимый подход в направлении исключения существующих в системе порочных явлений и неукоснительного претворения в жизнь принципа равенства перед законом.
Мы призываем граждан, пострадавших от подобных действий со стороны других должностных лиц СНБ РА, обратиться в Службу национальной безопасности, одновременно гарантируя безопасность обращающихся граждан и конфиденциальность их личности».