Աշխարհը մտել է արտահերթ փոփոխությունների փուլ` Հայաստանը և տարածաշրջանը անմասն չեն մնալու դրանից. քաղաքագետ
Աշխարհը մտել է արտահերթ փոփոխությունների փուլ և Հայաստանում նույնպես ամեն ինչ լինելու է արտահերթ։ Նման կարծիքի է հանգում քաղաքագետ Վահե Հովհաննիսյանը:
«Աշխարհակարգը ենթարկվում է արտահերթ փոփոխությունների՝ քաղաքական, տնտեսական, ռազմական հարաբերությունների արտահերթ վերանայման։ Լինելու են արտահերթ ճգնաժամներ։
Ուկրաինայի տարածքում արտահերթ ձևավորվելու են նոր պետություններ։
Անմտություն է կարծել, թե Հարավային Կովկասը և Հայաստանը չեն ենթարկվելու արտահերթ փոփոխությունների։
Ցավոք, աշխարհի մեծ փոփոխությունները սկսվեցին փոքր Հայաստանից ու Արցախից։ Այդպես չպետք է լիներ։ Մի փոքր խելամտություն, մի փոքր պետական մտածողություն, և չէր լինի պատերազմը։
Տարածաշրջանի զարգացումներում փոփոխոթյուններն անխուսափելի են։ Քաղաքական ասպարեզից հեռանալու է Էրդողանը, Ալիևը կորցնելու է իշխանությունը, Ադրբեջանի, Վրաստանի և Հայաստանի կարգավիճակները փոխվելու են։ Արցախն, անշուշտ, լինելու է հայկական ու շատ հետաքրքիր միավոր։ Հիմա դժվար փուլ է, պետք է դիմանալ։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին, ապա նոր իրողությունները պահանջելու են նոր իշխանություն։ Ավելի հավանական է, որ լինելու է անցումային կառավարություն, որին ընտրելու է այս ԱԺ-ն։ Եվ ավելի մեծ հավանականությամբ՝ դա լինելու է Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքով՝ մոտավորապես այնպես, ինչպես 2018-ին ընտրվեց ինքը։ Իսկ իրեն տրվելու է անձնական երաշխիքների փաթեթ։ Հետո կլինի նոր խորհրդարանական մեծամասնություն։ Փոփոխությունների ալիքը աշխարհում մոլեգնում է՝ իր ռիսկերով ու հնարավորություններով հանդերձ։ Հայաստանն անմասն չի մնալու»,- կանխատեսում է քաղաքագետը։

Мир вошел в этап внеочередных перемен – Армения и регион не останутся в стороне этого: эксперт
Мир вошел в этап внеочередных перестановок, и в Армении все процессы также будут внеочередными. К такому заключению пришел политолог Ваге Ованнисян.
«Миропорядок подвергается внеочередным изменениям - внеочередному пересмотру политических, экономических, военных отношений. Будут внеочередные кризисы.
На территории Украины будут сформированы новые государства.
Глупо полагать, что Южный Кавказ и Армения также не подвергнутся внеочередным изменениям.
К сожалению, большие перемены в мире начались с маленькой Армении и Арцаха. Так не должно было быть. Немного здравомыслия, немного государственного мышления, и не было бы войны.
Изменения региональных развитий неизбежны. С политической арены уйдет Эрдоган, Алиев потеряет власть, изменятся статусы Азербайджана, Грузии и Армении. Арцах, несомненно, будет армянской и очень интересной единицей. Сейчас сложная стадия, нужно вытерпеть.
Что касается внутриполитических развитий в Армении, то новые реалии потребуют новой власти. Скорее всего, будет переходное правительство, которое изберет парламент. И, скорее всего, это произойдет по просьбе Никола Пашиняна, примерно по тому же сценарию, по какому он был избран в 2018 году. При этом ему будет дан пакет личных гарантий. Потом будет новое парламентское большинство. Волна перемен в мире бушует со своими рисками и возможностями. Армения не останется в стороне»,- спрогнозировал эксперт.