Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է ՀՀ ԳԱԱ խորհրդի նիստին
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիա, մասնակցել ԳԱԱ խորհրդի նիստին: Այն հրավիրվել է Հանրապետության նախագահի առաջարկությամբ՝ «Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին» օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ խորհրդի անդամների տեսակետները լսելու նպատակով:
«Ինքս եմ խնդրել այս հանդիպումը, որի նպատակը շատ կոնկրետ է՝ կապված օրենքի հետ, որն այսօր իմ սեղանին է,- դիմելով նիստի մասնակիցներին՝ ասել է նախագահ Սարգսյանը:- Ես հանդիպել եմ գիտության և կրթության ոլորտի մի շարք գործիչների հետ, հանդիպելու եմ համալսարանական ռեկտորների ու առանձին դասախոսների հետ: Հանդիպել եմ նախարարին և, վերջնական որոշում ընդունելուց առաջ, կուզեի լսել ձեր կարծիքը»:
Նիստի ընթացքում ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը և խորհրդի անդամներն իրենց մտահոգություններն են հայտնել օրենսդրական փաթեթի վերաբերյալ:
«Կրթությունը, գիտությունը և նորարարությունը համաչափ չեն ներկայացված: Դրույթները հիմնականում վերաբերում են բարձրագույն կրթությանը, մինչդեռ գիտական և գիտատեխնիկական գործունեությանը վերաբերող դրույթները սակավաթիվ են, ոչ կոնկրետ և հպանցիկ: Հստակ բացահայտված չեն բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտների միասնական արդյունավետ համակարգի ստեղծման գործընթացի ուղիներն ու մեխանիզմները»,- ասել է Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Ակադեմիկոսները ներկայացրել են իրենց մտահոգող բազմաթիվ այլ հարցեր: Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին են փոխանցվել ԳԱԱ առաջարկությունները:
Նախագահ Սարգսյանը կարևոր է համարել ներկայացված դիտարկումները՝ ընդգծելով, որ գիտությունը, կրթությունը և տեխնոլոգիաները պարզապես բառեր չեն. հենց այդ ոլորտներն են մեր երկրի ապագան: Նա ուշադրություն է հրավիրել քննարկումների ժամանակ հնչած երկու հասկացության՝ հիմնավորման և ժառանգության վրա: «Գիտությունը պետք է զարգանա, 21-րդ դարում առանց նոր տեխնոլոգիաների, առանց գիտության առաջ գնալ հնարավոր չէ,- ասել է Հանրապետության նախագահը, -առավել ևս Հայաստանի նման երկրի դեպքում, որը մարդկային ռեսուրսից բացի ուրիշ ռեսուրս չունի: Ու եթե մենք փորձելու ենք վաղն ինչ-որ բանի հասնել, դա կրթության և գիտության միջոցով է լինելու: Մարդկային ռեսուրսը, գիտությունը և տեխնոլոգիաները մեր երկրի համար բացարձակ անհրաժեշտություն են: Բայց 21-րդ դարում պետք է հստակ իմանալ, թե երկիրն ինչպիսի ապագա է ունենալու 20-30 տարի հետո: Ի՞նչը պետք է զարգացնենք, որ 20-30 տարի հետո ունենանք մեր արժանապատիվ տեղը և լինենք ուժեղ պետություն: Հետևաբար, օրենքի հիմնավորումը պետք է գա գիտության և կրթության մասին տեսլականից՝ ուր ես ուզում տանել, ինչպիսի գիտություն ու կրթություն ես ուզում զարգացնել: Եվ այդ կոնկրետ ոլորտի զարգացման տեսլականը պետք է արտացոլվի օրենքի մեջ»:
Մյուս կարևոր հիմնակետը երկրի նախագահը համարել է ժառանգությունը. «Ժառանգությունը շատ էական է և չի հնանում: Ուսումնասիրելով աշխարհի լավագույն օրինակները՝ պետք է կարողանաս ստեղծել քոնը, պահպանելով մեր ունեցածը:
Մեր ամենակարևոր խնդիրներից մեկը հենց սա է՝ հաշվի առնելով ժառանգությունը, համաշխարհային փորձը, ունենալ հստակ տեսլական պետության համար, ունենալ տեսլական գիտության և կրթության զարգացման համար, և դրանից հետո հիմնավորել, թե ինչպիսի փոփոխություններ պետք է ունենանք: Մենք շատ անելիք ունենք, որ մեր երկիրը ոտքի կանգնեցնենք, և դրա ճանապարհը գիտությունն ու կրթությունն են»:

Президент Армении считает, что развитие страны возможно посредством образования и науки
Президент Армении Армен Саркисян сегодня посетил Национальную академию наук РА, принял участие в заседании Совета НАН, которое было созвано по его же предложению с целью выслушать точки зрения членов совета относительно законодательного пакета «О высшем образовании и науке». «Я сам просил эту встречу, цель которой очень конкретна и связана с законом «О высшем образовании и науке»», - обращаясь к участникам заседания, сказал президент Саргсян.
Он отметил, что по данному вопросу уже встречался с рядом деятелей науки и образования, с ректорами университетов и отдельными преподавателями. «Я встречался также с министром и, прежде чем принять окончательное решение, хотел бы услышать и ваше мнение»,- сообщил президент. В ходе заседания президент НАН, академик Радик Мартиросян и члены совета выразили свою озабоченность относительно законодательного пакета. «Сферы образования, науки и технологий представлены не пропорционально. Положения в основном касаются высшего образования, в то время как научная и научно – техническая сферы остались в тени. Также не указаны четкие механизмы создания единой эффективной системы высшего образования и науки», - сказал Радик Мартиросян.
Академики представили и другие волнующие их вопросы. Предложения были переданы Аппарату президента. Президент Саргсян счел важным представленные наблюдения, подчеркнув, что наука, образование и технологии не просто слова, именно эти сферы являются будущим страны. Он обратил внимание на два понятия, прозвучавших во время обсуждений: обоснование и наследие. «Наука должна развиваться, в 21-ом веке без новых технологий, без науки идти вперед невозможно», - сказал Президент Республики.
«Для такой страной, как Армения, у которой нет другого ресурса, кроме людских это очень важно. И если мы завтра чего-то достигнем, то только посредством образования и науки. Человеческий ресурс, наука и технологии являются абсолютным потенциалом нашей страны. Но в 21-м веке нужно четко знать, какое будущее будет иметь страна через 20-30 лет. Что мы должны развивать, чтобы через 20-30 лет иметь свое достойное место и быть сильным государством? Следовательно, обоснование закона должно исходить из видения о науке и образовании. И видение развития конкретной сферы должно быть отражено в законе. Другим важным основным пунктом президент страны назвал наследие. Изучая лучшие примеры мира, нужно суметь создать свой, сохранив то, что у нас есть. Одной из наших важнейших задач является именно это, учитывая наследие, мировой опыт, иметь четкое видение развития государства, науки и образования, и после этого обосновать, какие реформы мы должны реализовать. Нам многое предстоит сделать, чтобы поставить нашу страну на ноги, и путь к этому - наука и образование»,- заявил президент.