Արգենտինայի Սենատում ՀՀ-ի հետ բարեկամական խումբը կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ բացել Լաչինի միջանցքը
Արգենտինական Հանրապետության Սենատում Հայաստանի հետ բարեկամական խումբն ընդունել է հայտարարություն՝ դատապարտելով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակումը և մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծվելիք հնարավոր հումանիտար աղետի առնչությամբ:
Բարեկամական խմբի անդամներն իրենց մտահոգությունն են հայտնել Լաչինի միջանցքի փակման և Արցախում բնակվող 120 հազար շրջափակված քաղաքացիների անվտանգության, սննդի և այլ ծառայությունների հասանելիության սահմանափակման առնչությամբ:
«Կոչ ենք անում Ադրբեջանին անհապաղ բացել ճանապարհը և թույլատրել միջանցքով ազատ տեղաշարժը` համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ համաձայնագրի դրույթների: Լաչինի միջանցքի շրջափակումը ոչ միայն սահմանափակում է Արցախի բնակչության ազատ տեղաշարժի իրավունքը, այլ նաև վտանգում սննդի մատակարարումը: Այս ամենը կարող է հանգեցնել հումանիտար լուրջ ճգնաժամի»,-ասվում է հայտարարությունում:
Բարեկամական խմբի անդամները նաև խաղաղ լուծումներ գտնելու համար անհրաժեշտ են համարել կողմերի միջև անհապաղ երկխոսության վերականգնումը և կոնսենսուսի միջոցով տարաձայնությունների հարթումը:

Группа дружбы с Арменией в Сенате Аргентины призывает Азербайджан немедленно открыть Лачинский коридор
В Сенате Аргентинской Республики группа дружбы с Арменией приняла заявление, осудив блокировку Азербайджаном Лачинского коридора и выразив обеспокоенность возможной гуманитарной катастрофой в Нагорном Карабахе․
Члены группы дружбы выразили свою обеспокоенность в связи с закрытием Лачинского коридора и ограничением доступа к безопасности, продовольствию и другим услугам 120 тысяч граждан, проживающих в Арцахе․
«Призываем Азербайджан немедленно открыть дорогу и разрешить свободное передвижение по коридору в соответствии с положениями трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года. Блокада Лачинского коридора не только ограничивает право населения Арцаха на свободное передвижение, но и ставит под угрозу поставки продовольствия. Все это может привести к серьезному гуманитарному кризису»,- говорится в заявлении.
Члены группы дружбы также сочли необходимым для нахождения мирных решений восстановление немедленного диалога между сторонами и урегулирование разногласий посредством консенсуса.