Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև հակամարտության ոլորտում կրկին ակտուալ հասկացություն է դառնում «ետխորհրդային տարածքը»․ Արամ Սաֆարյան
Հայաստանի տնտեսության վերջին տարիների ձեռքբերումները հաստատում են Եվրասիական փորձագիտական ակումբի առաջատար մասնագետների կանխատեսումներն այն մասին, որ մեր երկիրը զգալի օգուտներ կստանա եվրասիական տնտեսական ինտեգրման գործընթացում ակտիվ և կառուցողական մասնակցություն ունենալուց: Այդ մասին Ագրարային համալսարանում «Հայաստանը և եվրասիական ինտեգրման զարգացման հիմնական ուղղությունները տեսանելի հեռանկարում» թեմայով դասախոսության ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող, քաղաքական վերլուծաբան Արամ  Սաֆարյանը։
Ըստ նրա՝ այդ իմաստով արդարացել են նաև հայաստանյան հասարակության մեծամասնության սպասումները, որը վերջին տասը տարում պաշտպանում էր Հայաստանի մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին և հետևողականորեն հանդես էր գալիս Ռուսաստանի` եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացի լոկոմոտիվի հետ մեր երկրի ակտիվ համագործակցության օգտին: «Ճիշտ է, վերջին երկու տարում Ռուսաստանի հետ դաշինքի և ինտեգրման կողմնակիցների թիվը որոշ չափով նվազել է, քան հինգ կամ տասը տարի առաջ: Դա հետևանք է այն բանի, որ ինտեգրացիոն գործընթացը չի հավաքում այն հզոր և արագ պտույտը, որը կցանկանար տեսնել հայ հասարակության մեծ մասը: Սակայն մեր սոցիոլոգները համոզված բացատրում են, որ ԵԱՏՄ շրջանակներում համապարփակ ինտեգրման կողմնակիցների թիվը նորից կարող է կտրուկ աճել, եթե Ռուսաստանը և նրա տնտեսական դաշնակիցները որոշեն առաջ մղել ինտեգրումը ավելի մեծ տեմպերով»,- համոզված է Սաֆարյանը:
Ըստ նրա՝ կարևոր է հասկանալ, որ գլոբալ Արևմուտքի և Ռուսաստանի միջև հակամարտության ոլորտում կրկին ակտուալ հասկացություն է դառնում «ետխորհրդային տարածքը»: «Կյանքը ցույց է տալիս ընդհանուր տնտեսական տարածքի և, ինչը ոչ պակաս արժեքավոր է, ընդհանուր քաղաքակրթական տարածքի պաշտպանության և հետագա զարգացման կենսական անհրաժեշտությունը»,- նշում է փորձագետը:
Սաֆարյանը ընդգծում է, որ Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի խոշորագույն տնտեսական գործընկերը: «Ռուսաստանին է բաժին հասնում մեր երկրի ամբողջ արտաքին տնտեսական շրջանառության 49% 2022թ. արդյունքներով: Ռուսաստանի հավաքական ներդրումային փաթեթը Հայաստանում կազմում է 2 մլր դոլար: Ռուսաստանը հանդիսանում է հայկական պատրաստի արտադրանքի սպառման խոշորագույն շուկան: Ռուսաստանի այդ դերի շնորհիվ հաջողությամբ շարունակվում է հայկական արտահանման ցանկի դիվերսիֆիկացիան: Մեր առաջատար տնտեսագետները պնդում են, որ այդ դիվերսիֆիկացիայի գործընթացը մոտակա տարիներին կրելու է շարունակական բնույթ և ամենաբարեբեր կերպով կազդի ամբողջությամբ վերցրած հայկական տնտեսության զարգացման վրա»,- նկատում է նա:
Ըստ նրա՝ 2023թ. կեսերին, համաձայն հեղինակավոր փորձագետների կանխատեսումների,  կարող է լինել նոր ռեցեսիա և աշխարհի տնտեսությունների մեծ մասը կարձանագրի տնտեսական զարգացման ծավալների անկում: «Սակայն մեր երկիրը 2023 թվականին (համենայն դեպս առաջին կեսին) կարձանագրի տնտեսական զարգացման աճի շարունակություն: Ինչ վերաբերում է տարվա կանխատեսումներին, ապա Եվրասիական փորձագիտական ակումբը համոզված պնդում է, որ նույնիսկ առկա տնտեսական, քաղաքական և սոցիալական իրողություններում մերօրյա Հայաստանում կարելի է ակնկալել տնտեսական ակտիվության 5-6 տոկոսանոց աճ և ՀՆԱ-ի աճ այս տարվա արդյունքում: Դրա համար անհրաժեշտ է, որպեսզի կառավարությունը հետևի բիզնես-մթնոլորտի առողջացմանը երկրում և ամեն կերպ աջակցի այն մեծ, միջին և փոքր ներդրողներին, որոնք որոշել են աշխատել Հայաստանում: Մեր երկրում կառավարման մտածված կազմակերպման պարագայում կարելի է ստեղծել մի մթնոլորտ, որտեղ նույնիսկ ռուսաստանյան ներդրումների մեծամասնության վերադարձից, Ուկրայինայում հակամարտության ավարտից հետո կշարունակվեն տնտեսական աճի և տնտեսական առողջացման դրսևորված միտումները»,- համոզված է փորձագետը:
Նա նաև ընդգծում է, որ եթե ետհամավարակային առողջացման գործընթացները տնտեսության մեջ շարունակական բնույթ ստանան, ապա 5-7 տարի հետո մենք կունենանք որակապես նոր տնտեսական վիճակ մեր երկրում:
«Մենք` Եվրասիական փորձագիտական ակումբի գիտնականներն ու փորձագետներս կոչ ենք անում չքանդել և վնաս չտալ եվրասիական տարածքին, այլ մտածել նրա ամրապնդման շատ կարևոր գործընթացին կառուցողական մասնակցության մասին: Հայաստանի աշխարհագրական դիրքը, նրա պատմությունը, քաղաքակրթական հիմքերը թելադրում են հմտորեն համատեղել արտաքին քաղաքական վեկտորներն այնպես, որ պայմաններ ստեղծվեն հայկական ազգային բնավորության լավագույն գծերի դրսևորման համար»- եզրափակեց Արամ Սաֆարյանը:

В последние два года число сторонников союза с Россией и интеграции несколько сократилось по причине низких темпов роста евразийской интеграции: Арам Сафарян
Достижения последних лет в экономике Армении подтверждают прогнозы ведущих специалистов Евразийского экспертного клуба о том, что наша страна будет получать значительные выгоды от активного и коструктивного участия в процессе евразийской экономической интеграции. Об этом сегодня в Аграрном университете Армении на лекции на тему «Армения и основные направления развития евразийской интеграции в обозримой перспективе» заявил координатор Евразийского экспертного клуба, политический аналитик Арам Сафарян.
«В этом смысле оправдались также ожидания большинства армянского общества, которое, в последние 10 лет поддерживало участие Армении в ЕАЭС и последовательно выступало за тесное сотрдуничество нашей страны с Россией, как локомотивом евразийского интеграционного процесса. Конечно, в последние два года число сторонников союза с Россией и интеграции с ней несколько ниже, чем пять или десять лет тому назад. Сказалось то, что интеграционный процесс не набирает те мощные и быстрые обороты, которые большинство армянского общества хотело видеть. Однако наши социологи уверенно разъясняют, что число сторонников всемерной интеграции в рамках ЕАЭС может снова резко возрости, если Россия и ее экономические союзники решат фарсировать интеграцию большими темпами»,- заверил эксперт.
Он подчеркнул, что в обстановке конфронтации между глобальным Западом и Россией снова актуализируется понятие «постсоветское пространство». «Жизнь показывает насущную необходимость сохранения и дальнейшего развития общего экономического пространства и, что не менее ценно, общего цивилизационного пространства»,- отметил Сафарян.
Он подчеркнул, что Россия является крупнейшим экономическим партнером Армении. На долю России, по данным 2022г. приходится 49% всего внешнеторгового оборота нашей страны. Совокупный инвестиционный пакет России в Армении составляет 2 млрд долларов. Россия является ведущим рынком для армянской готовой продукции. Благодаря этой роли России успешно продолжается диверсификация наменклатуры армянского экспорта. «Наши ведущие экономисты утверждают, что процесс этой диверсификации в ближайшие годы будет носить продолжающийся характер и самым благоприятным образом будет влиять на развитие армянской экономики в целом»,- отметил он.
По словам эксперта, согласно прогнозы финансистов, в середине 2023г. может случится новая рецессия и большинство экономик мира зарегистрируют падение объемов экономического развития. «Для нашей страны важно констатация той истины, что 2023г. (во всяком случае – его первая половина) зарегистрируют продолжение роста экономичрксого развития. Что касается прогнозов на год, то Евразийский экспертный клуб убежденно считает, что даже в существующих экономических, политических и социальных реалиях современной Армении можно ожидать 5-6и процентный рост деловой активности и рост ВВП по итогам года. Для этого необходимо, чтобы правительство следило за оздоровлением бизнес-климата в стране и всячески поддерживала тех больших, средних и малых инвесторов, которые решили работать в Армении. При обдуманной организации управления в нашей стране можно создать атмосферу, где даже после возвращения большинства российских инвесторов, в Армении, после завершения конфликта в Украине, сохранятся тенденции экономического роста и экономического оздаровления»,- заверил Сафарян.
По его словам, если послепандемийные оздаровительные процессы в экономике будут иметь продолжающийся характер, то через 5-7 лет мы будем иметь качественно новое экономическое положение в стране.
«Мы – ученые и эксперты Евразийского экспертного клуба убеждены, что наше цивилизационное пространство создает возможности для такого поступательного развития. Мы призываем не разрушать и не вредить этому пространству, а подумать о конструктивном участии в очень важном процессе его укрепления. Географическое положение Армении, ее история, цивилизационные основы диктуют необходимость умелого сочетания внешнеполитических векторов с тем, чтобы были созданы возможности для проявления лучших черт армянского национального характера»,- резюмировал Сфарян.