Ակնհայտ է, որ հայաստանյան հասարակության մի մասը վերջին տարիներին հիասթափվել է եվրասիական ինտեգրման ուղղությունից և գործընթացներից, որտեղ լոկոմոտիվ է հանդիսանում Ռուսաստանը․ Սաֆարյան
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ Հայաստանին ձեռնտու է մասնակցել ինտեգրացիոն մեգանախագծին, որի անունն է ԵԱՏՄ: Այս մասին «Հահաստանը և Եվրասիական ինտեգրումը ԵԱՏՄ 10-ամյակին և այդ կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությանը» նվիրված ասուլիսին նշեց քաղաքական վերլուծաբան, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանը։
«Շարունակվում է մեր տնտեսության առաջանցիկ զարգացումը, որտեղ կարևորագույն դեր է խաղում Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ մյուս երկրների հետ առևտրատնտեսական համագործակցությունը»,- նկատեց նա:
Փորձագետի խոսքով՝ այս տարի, երբ ԵԱՏՄ-ում նախագահում է Ռուսաստանի Դաշնությունը, գործադրվում են առավելագույն ջանքեր խթանելու համար եվրասիական տարածքում համագործակցության հետագա զարգացման ուղիների ինտելեկտուալ փնտրտուքը և, ինչը պակաս կարևոր չէ, այս մեգատարածաշրջանի երկրների հետագա մերձեցման գործընթացը:
«Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն մասնակցել նոր որոշումների այդ փնտրտուքին և դա բխում է հայ ժողովրդի շահերից: Նույնիսկ այժմյան դժվար պահին, երբ գլոբալ խաղացողները թշնամություն են անում, մրցակցում են և հակամարտում համարյա բոլոր համաշխարհային և տարածաշրջանային նշանակության հարցերում, մեր երկիրն առայժմ զբաղեցնում է կառուցողական դեր և փորձում է ներդաշնակեցնել իր իրական և պոտենցիալ հնարավորությունները տարածաշրջանի հարևանների հնարավորությունների հետ այն հաշվով, որպեսզի ստանա ավելի մեծ օգուտ և ավելի մեծ շահ ծավալվող տնտեսական գործընթացներից»,- հավաստեց Սաֆարյանը:
Ըստ նրա՝ շատ կարևոր է (և դա Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունների խնդիրն է) թույլ չտալ, որ Հայաստանը վերածվի աշխարհաքաղաքական նախապատվությունների հողի վրա հասարակական-քաղաքական բախումների թատերաբեմի: «Սա չի բխում Հայաստանի շահերից և այդ մասին պետք է պարզ ու հստակ ասել»,- նկատեց փորձագետը:
Ըստ նրա՝ պետք է լրջորեն նախապատրաստվել ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության տարվան: «Կասկած չկա, որ 10 տարի առաջ ընդունվել է ճիշտ որոշում ԵԱՏՄ մասին Պայմանագրին միանալու վերաբերյալ: Դա թույլ է տվել մեր երկրին ավելի մեծ չափով բացահայտել իր տնտեսական ներուժը և ապահովել տնտեսության շարունակական զարգացումը, ինչն էլ իր հերթին պետք է որ բարեբեր ազդեցություն ունենա մեր երկրի զարգացման վրա»,- նշեց Սաֆարյանը:
Փորձքագիտական ակումբի անունից ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության տարում նա կոչ  արեց երկրի իշխանություններին և գիտափորձագիտական հանրությանը խթանել հասարակական և գիտական բանավեճեր ԵԱՏՄ զարգացման վերաբերյալ: «Անհրաժեշտ է շարունակել նոր, թարմ, հաճախ ոչ ստանդարտ, օրիգինալ որոշումների և մոտեցումների կառուցողական փնտրտուքը, որը կնպաստի եվրասիական ինտեգրացիոն տարածքի զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Մենք պետք է հասկանանք, որ գլոբալ տնտեսական մրցակցության դարաշրջանում, քաղաքական անկայունության մթնոլորտում տարածաշրջանային փոխշահավետ տնտեսական համագործակցությունը սկսում է ստանալ հատուկ իմաստ և հանդիսանում է կարևոր երաշխիք ոչ մեծ երկրների իրական, այլ ոչ թե ձևական ինքնիշխանության համար: Եվրասիական փորձագիտական ակումբը կոչ է անում Հայաստանի իշխանությանը ծավալել երկխոսություն գիտափորձագիտական հանրության հետ, ներգրավել մեր երկրի գիտնականներին և փորձագետներին (ովքեր ներդրում ունեն ինտեգրացիոն գործընթացների հետազոտման գործում), նպատակ ունենալով ապահովել հայկական ուրույն ներդրում եվրասիական ինտեգրման հետագա խորացման ուղիների մեծ փնտրտուքում: Հայկական գիտափորձագիտական հանրությունը ունի ներուժ եվրասիական հեռանկարների գիտական փնտրտուքին արժանապատվորեն մասնակցելու համար»,- շեշտեց Սաֆարյանը:
Ըստ նրա՝ Եվրասիական փորձագիտական ակումբը Հայաստանում եզակի փորձ ունի Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի հետ համագործակցելու և փոխգործակցելու ոլորտում: «Մենք անց ենք կացրել համատեղ փորձագիտական և վերլուծական միջոցառումներ և մեր գիտափորձագիտական ներուժի մասին բավականաչափ լավ գիտեն ԵԱՏՄ այդ կառավարման վերազգային մարմնում: Կարևոր է, որ 2024թ. Հայաստանը դառնա այնպիսի նշանակալից միջոցառումների անցկացման հարթակ, որպիսիք են Եվրասիական շաբաթը և ինտեգրման թեմայով միջազգային համաժողովները: Մենք խնդրում ենք Հայաստանի իշխանություններին այդ և այլ միջոցառումների լիարժեք մասնակիցը դարձնել առավելագույն թվով գիտնականների և փորձագետների և, որ շատ կարևոր է, գիտական և ուսանողական երիտասարդության ներկայացուցիչների: Մենք պատրաստ ենք հայաստանյան ակադեմիական հաստատություններում և առաջատար բուհերում փնտրել շնորհալի երիտասարդների, որոնք հետաքրքրված են ինտեգրացիոն թեմաներով և ցանկանում են դրանով զբաղվել մասնագիտորեն»,- նշեց փորձագետը:
Նա նաև շեշտեց, որ ակնհայտ է, որ հայաստանյան հասարակության մի մասը վերջին տարիներին հիասթափվել է եվրասիական ինտեգրման տեմպից և ուղղություններից և այդ գործընթացի, որտեղ լոկոմոտիվ է հանդես գալիս Ռուսաստանը, կողմնակիցների թիվը որոշակիորեն նվազել է: «Որպեսզի թույլ չտալ մեր հասարակությանը հեռանալ Ռուսաստանից, 2025թ. հետո թուլացնել ինտեգրման տեմպերը (նկատի ունենալով, որ այդ տարում են հասանելի լինելու կարևոր նպատակակետեր) մենք պարտավոր ենք հրավիրել հայկական երիտասարդության ուշադրությունն ու հետաքրքրությունը, ինչը, զգալի մասով նաև հասարակական-քաղաքական խնդիր է հանդիսանում: Այդ պատճառով էլ, ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի նախագահության տարում մեր երկիրը պետք է եվրասիական տարածքին և միջազգային հանրությանը ցուցադրի, որ կարող է արժանապատվորեն և նշանակալից կերպով մասնակցել վերոհիշյալ գործընթացներին, օրինակ դառնալ հայ ժողովրդի շահերից և կարիքներից բխող խելացի, հավասարակշռված մասնակցության համար, ինչպես եվրասիական ինտեգրման գործընթացին, այնպես էլ Մեծ Եվրասիայում ընթացող տարածաշրջանային ինտեգրման գործընթացներին»,- եզրափակեց փորձագետը:

Очевидно, что в последние годы часть армянского общества разочаровалась в направлениях евразийской интеграции и число сторонников процессов, где локомотивом выступает Россия несколько снизилось: Сафарян
Исследование Евразийского экспертного клуба показывает, что Армении выгодно участвовать в интеграционном мегапроекте ЕАЭС. Об этом на пресс-конференции на тему «Армения и Евразийская интеграция накануне 10- летия ЕАЭС И председательства в этой организации» заявил политический аналитик, координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян.
По его словам, продолжается поступательное развитие нашей экономики, где важнейшую роль играет торгово-экономическое сотрудничество с Россией и другими членами ЕАЭС.
«В год своего председательства в ЕАЭС Россия прилагает максимум усилий для стимулирования интеллектуального поиска путей дальнейшего развития сотрудничества на евразийском пространстве и, что немаловажно, путей дальнейшего сближения стран этого мегарегиона»,- отметил эксперт.
По его словам, Армения продолжает активно участвовать в этом поиске новых решений и это исходит из интересов армянского народа. «Даже в этот трудный час, когда глобальные игроки враждуют, соперничают и конкурируют почти во всех вопросах мирового и регионального масштаба, наша страна пока занимает конструктивную роль и старается сочитать свои потенциальные и реальные возможности с возможностями соседей по региону с тем, чтобы получить бóльшую пользу и бóльшую выгоду от разворачивающихся экономических процессов. Очень важно (и это задача властей Республики Армения) не допустить превращения Армении в арену столкновений общественно-политических сил на почве геополитических пристрастий. Это не исходит из интересов Армении и об этом нужно ясно и четко сказать»,- подчеркнул эксперт.
Он также заметил, что нужно самым серьезным образом подготовиться к председательству Армении в ЕАЭС. «Вне сомнений, 10 лет тому назад было принято правильное решение о присоединении к Договору о ЕАЭС. Это позволило нашей стране в бóльшей степени раскрыть свой экономический потенциал и обеспечить поступательное развитие экономики, что должно в свою очередь, отразиться на социальном развитии нашей страны»,- отметил Сафарян.
От имени Евразийского экспертного клуба в год председательства Армении в ЕАЭС он призывал власти страны и научно-экспертное сообщество стимулировать общественные и научные дискуссии о перспективах ЕАЭС. «Необходимо продолжить конструктивный поиск новых, свежих, порой нестандартных, оригинальных решений и подходов к развитию и углублению евразийского интеграционного пространства. Мы должны понимать, что в эпоху глобальной экономической конкуренции, в обстановке политической нестабильности взаимовыгодное экономическое региональное сотрудничество приобретает особый смысл и является важной гарантией реального, а не формального суверенитета небольших стран. Евразийский экспертный клуб призывает правительство Армении развивать диалог с научно-экспертным сообществом, вовлекать ученых и экспертов страны, имеющих вклад в исследования интеграционных процессов, с целью обеспечения армянского вклада в большом поиске путей дальнейшего углубления евразийской интеграции. У армянского научно-экспертного сообщества есть потенциал для того, чтобы достойно участвовать в евразийском научном поиске»,- подчеркнул Арам Сафарян.
Он отметил, что Евразийский экспертный клуб имеет уникальный в Армении опыт сотрудничества и взаимодействия с Евразийской экономической комиссией. «Мы проводили совместные экспертно-аналитические мероприятия и о нашем научно-экспертном потенциале достаточно хорошо знают в этом наднациональном органе управления ЕАЭС. Очевидно, что в 2024 году Армения станет площадкой проведения таких значительных мероприятий, как Евразийская неделя и международные конференции по тематике интеграции. Мы просим власти Армении сделать полномасштабным участником этих и других мероприятий максимальное число ученых и экспертов и, что очень важно. представителей научной и студенческой молодежи. Мы готовы провести в армянских академических институтах и ведущих вузах поиск одаренных молодых людей, которые заинтересованы интеграционной тематикой и хотят заниматься этим профессионально»,- отметил эксперт.
При этом он подчеркнул очевидность того, что в последние несколько лет часть общества разочаровалась в темпе и направлениях евразийской интеграции и число сторонников этого процесса, где локомотивом выступает Россия несколько снизилось. «Для того, чтобы не допустить отдаления от России, замедления темпов интеграции после 2025 года, когда будут достигнуты важные рубежи, мы обязаны привлечь внимание и интерес армянской молодежи, что является, в значительной степени, общественно-политической задачей. Поэтому в год председательства Армении в ЕАЭС наша страна должна продемонстрировать сообществу евразийского пространства и международному сообществу, что может достойно и значимо участвовать в указанных процессах, стать примером для умного, взвешенного исходящего из интересов и нужд армянского народа участия как в процессе евразийской интеграции, так и в процессах региональной интеграции в Большой Евразии»,- подытожил Сафарян.